Wspólne posiedzenie dwóch komisji Związku Miast Polskich odbędzie się w październiku w Bełchatowie. Członkowie Komisji Edukacji oraz Komisji Kultury debatować będą o edukacji kulturalnej.
Janusz Mękarski, Wiceprezydent Miasta Bełchatowa:
W obradach, poza stałymi członkami komisji, przewidywany jest udział przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Narodowego Centrum Kultury. Zadaniem spotkań będzie wypracowanie wizji współpracy, która będzie miała na celu przygotować młodych ludzi do świadomego odbioru kultury w przyszłości, jako osoby dorosłe. Chcemy, aby przy pomocy szkół, w jednostkach kulturalnych, dzieci i młodzież obcowały z kulturą wyższą.
W Bełchatowie nauczyciele wprowadzają elementy edukacji kulturalnej głównie na zajęciach w szkole. Ważne jest, aby zdobycie kolejnego stopnia awansu zawodowego przez nauczyciela nie oznaczało równocześnie końca udział dzieci w kulturze. Swój udział w wychowaniu młodych bełchatowian mają również bełchatowskie jednostki kultury: Miejskie Centrum Kultury, Muzeum Regionalne i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. Te placówki organizują i prowadzą dla szkół różnego rodzaju działania. Uczniowie mogą uczestniczyć m.in. w lekcjach muzealnych z zakresu historii – poznają wygląd dawnych strojów czy instrumentów muzycznych. Biblioteka prowadzi wiele działań przygotowujących do świadomego czytania i uczestnictwa w czytelnictwie. Z kolei MCK umożliwia uczniom skorzystanie z pełnej gamy propozycji: projektów muzycznych, tanecznych czy filmowych. W przyszłym roku nową ofertę edukacji kulturalnej dostarczą PGE Giganty Mocy.
Ewa Młynarczyk, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie, Wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Związku Miast Polskich:
Bez rozwiązania kwestii edukacji kulturalnej nikt nie wyobraża sobie przygotowania młodych ludzi do świadomego uczestnictwa w kulturze. Musimy jednak spojrzeć na ten problem kompleksowo. Do tej pory dwa środowiska: kultury i oświaty, rozmawiały na ten temat oddzielnie. Ministerstwo edukacji tworzy własne przepisy czy podstawy programowe w sposób, który skutecznie uniemożliwia wyjście nauczycieli z uczniami do placówek kultury. Z kolei środowisko kultury w głównej mierze zwraca uwagę na niechęć, niemożność i brak zainteresowania ofertą placówek kultury ze strony szkół. Wygląda to tak, jakby oba światy funkcjonowały obok siebie równolegle, bez żadnych punktów stycznych. Skutkuje to tym, że mamy do czynienia ze straconymi pokoleniami, jeżeli chodzi o kulturę – czego fatalne skutki możemy obserwować. I nie jest to tylko i wyłącznie spadek uczestnictwa w kulturze, ale również bardzo niepokojące procesy, które się dzieją, jeżeli chodzi o wychowanie młodych ludzi i ich sposób spędzania wolnego czasu.
Posiedzenie obu komisji w Bełchatowie, o które od długiego czasu nasz samorząd zabiegał, jest znaczącym wyróżnieniem. Podczas spotkania Bełchatów zaprezentuje wyjątkowy w skali kraju projekt PGE Giganty Mocy. To tym ważniejsze, że w posiedzeniach uczestniczą opiniotwórczy ludzie: prezydenci, burmistrzowie, dyrektorzy placówek kultury zatem jeśli uznają, że nasza propozycja jest godna uwagi, zapewne przełoży się to na ilość osób odwiedzających Bełchatów w przyszłości.
Autor: AR
Zamieścił: TK