Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 

zajecia UPW 4846Historia Polski z archeologią i filologia polska z dziennikarstwem, indeks oraz legitymacja studenta, wykłady i ćwiczenia prowadzone m.in. przez nauczycieli uniwersyteckich, wycieczki, a także juwenalia czy bal międzysemestralny – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla tych młodych bełchatowian, którzy w nadchodzącym roku szkolnym zdecydują się wstąpić do akademickiej braci. Rekrutacja trwać będzie do wyczerpania limitu miejsc.

 

Przed nami kolejny już rok działalności bełchatowskiego Uniwersytetu Pierwszego Wieku. Młodzi bełchatowianie ponownie będą mogli wziąć udział w regularnych spotkaniach, których celem jest nauka przez zabawę. Atrakcyjna forma i wykładów, i ćwiczeń, różnorodne formy przekazu, w tym prezentacje multimedialne, gry interaktywne, warsztaty, nauka przez ruch i działalność artystyczną – wszystko to sprawia, że mali żacy nie tylko uczą się mówić o trudnych sprawach, przyswajają niełatwe zagadnienia naukowe, ale również samodzielnie odkrywają otaczający świat, poszerzają własne horyzonty myślowe.

 

Atrakcją dla najmłodszych studentów jest połączenie zabawy z  elementami akademickiego życia


Juwenalia Uniwersytetu Pierwszego Wieku to już tradycja w naszym mieście. Najmłodsi adepci nauk humanistycznych zakończyli w ten sposób kolejny rok studenckich zmagań. Przez miasto przeszedł dziecięcy korowód, były dyplomy, tort, pamiątkowe zdjęcia i najważniejsze - obietnice, że w październiku mali żacy znów stawią się z indeksami.

 


Studenci bełchatowskiego Uniwersytetu Pierwszego Wieku świętowali juwenalia i uroczyste zamknięcie roku akademickiego. Jak zwykle zabawa rozpoczęła się od wizyty w magistracie. Tu żacy otrzymali od prezydent Marioli Czechowskiej symboliczne klucze do miasta.


Później w kolorowym korowodzie studenci przemaszerowali do biblioteki, w której czekały już na nich tort i dyplomy ukończenia roku.

 

Mali studenci dowiedzieli się, na czym dokładnie polega praca z mikrofonem


Wywiady z gwiazdami kina, estrady i sportu, fotoreportaże, a do tego praca z mikrofonem, kamerą i aparatem fotograficznym – tak w magistracie do zawodu reportera przygotowywali się studenci Uniwersytetu Pierwszego Wieku. O arkanach tego zawodu opowiadali doświadczeni dziennikarze.

 


Blisko 30 żaków Uniwersytetu Pierwszego Wieku odwiedziło we wtorek, 16 kwietnia, zespól prasowy miejskiego urzędu. Studenci I roku filologii polskiej z dziennikarstwem i historii z archeologią pod okiem dziennikarzy poznawali tajniki zawodu.

Dowiedzieli się, jak wygląda przygotowanie biuletynu „Belchatow.pl”, redagowanie strony internetowej (www.belchatow.pl) czy też miejskiego profilu na facebooku (Miasto Bełchatów).

 

 

UPW bal karnawalowy 1620

Aby tradycji stało się zadość, studenci Uniwersytetu Pierwszego Wieku spotkali się na Międzysemestralnym Balu Karnawałowym w sali teatralnej Miejskiego Centrum Kultury. Otrzymali legitymacje studenckie i drobne upominki, były też występy artystyczne, świętowanie Tłustego Czwartku, a przede wszystkim tańce w kolorowych przebraniach i duża dawka radości.

 

Mali żacy mają do wyboru dwa kierunki: filologię polską z dziennikarstwem oraz historię polski z archeologią, a studia trwają dwa lata. Na obu kierunkach i rocznikach uczy się w sumie 52 chętnych. 28 lutego zorganizowano Międzysemestralny Bal Karnawałowy, na który dzieci co roku przygotowują ciekawe stroje i przebrania.

 zajecia UPW 4743

Dobiega końca pierwszy semestr nauki na Uniwersytecie Pierwszego Wieku w Bełchatowie w roku akademickim 2018/2019. Podczas zajęć w bibliotece i muzeum mali studenci zgłębiali tajniki nauk humanistycznych. Były wykłady, ćwiczenia i wycieczki. Teraz Żacy przygotowują się do karnawałowego balu międzysemestralnego.

 

 Bogatsi o nowe doświadczenia i naukowe przedsięwzięcia żacy UPW świętują półmetek roku akademickiego 2018/2019. Za nimi semestr zimowy, wypełniony zajęciami teoretycznymi i praktycznymi z zakresu nauk humanistycznych. W tym roku mali studenci do wyboru mieli dwa kierunki: historię z archeologią i filologię polską z dziennikarstwem.

Inauguracja Uniwersytetu Pierwszego Wieku

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019 odbyła się 18 października w sali teatralnej MCK. Młodzi adepci nauk humanistycznych odebrali indeksy Uniwersytetu Pierwszego Wieku.

 

To już czwarty rok działalności Uniwersytetu Pierwszego Wieku utworzonego  z inicjatywy prezydent Marioli Czechowskiej we współpracy z filią Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. W tym roku dwunastu małych studentów będzie zdobywać wiedzę na nowym poszerzonym kierunku, a mianowicie historii z archeologią. Do niewątpliwych atrakcji będą należeć praktyczne zajęcia archeologiczne. Na drugi kierunek: filologia polska z dziennikarstwem zgłosiło się trzynastu chętnych.

W Bełchatowie mamy Uniwersytet I Wieku.

Bełchatów dołączył do grona miast, które dużą rolę przykładają do rozwoju najmłodszych mieszkańców, również poza szkolną ławą. Jak mówić o trudnych sprawach, jak oswajać niełatwe zagadnienia naukowe i wreszcie jak poszerzać własne horyzonty myślowe – na tym wspólnie ze studentami dziecięcego uniwersytetu skupiać się będą nauczyciele akademiccy, pracownicy biblioteki i muzeum.

 

Uniwersytet Pierwszego Wieku w Bełchatowie powołany został w 2015 roku dzięki współpracy Urzędu Miasta Bełchatowa z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach filia w Piotrkowie Trybunalskim. Program obejmuje zajęcia o charakterze akademickim z elementami działań artystycznych i ogólnorozwojowych. Zajęcia składają się z części teoretycznej, wykładowej oraz warsztatowej, podczas której studenci praktycznie utrwalają wcześniej zdobytą wiedzę.
 

Najmłodsi studenci mają już indeksy. Będą studiować filologię polską z dziennikarstwem i historię. 12 października zaczynają się pierwsze zajęcia Uniwersytetu Pierwszego Wieku. Spóźnialscy wciąż jeszcze mogą się zapisać. W tym roku w programie jest filologia polska z dziennikarstwem i historia.

 

Inauguracja roku akademickiego odbyła się 10 października w Miejskim Centrum Kultury. Indeksy odebrało ponad 30 studentów pierwszego roku. Dołączyli do dzieci, które rozpoczęły drugi rok zajęć (uniwersytet działa w cyklu dwuletnim). - Chcemy połączyć naukę z rozwijaniem pasji, ale także z dobrą zabawą, przekazać nie tylko wiedzę historyczną, czy z zakresu filologii polskiej oraz dziennikarstwa , ale także zasady funkcjonowania wyższych uczelni – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. Jak dodaje, mali studenci radzą sobie genialnie i z wielką radością przychodzą na zajęcia.

Studia na historii lub filologii polskiej czekają na najmłodszych bełchatowian. Studenci pod okiem wykładowców, będą brać udział w wykładach, ćwiczeniach i wycieczkach dydaktycznych. Aby zostać żakiem wystarczy się zapisać – nabór trwa.

 

To już trzecia edycja bełchatowskiego Uniwersytetu Pierwszego Wieku. Dzieci, które uczęszczały na zajęcia w poprzednich latach zgodnie twierdzą, że było warto. Kilka wspólnych miesięcy to nie tylko nauka, ale także dobra zabawa. Podobnie uważają nauczyciele akademiccy z filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Tryb. oraz członkowie Piotrkowskiego Bractwa Akademickiego, którzy w tym roku ponownie poprowadzą zajęcia. I tym razem żacy mają do wyboru dwa kierunki – historię lub filologię polską. Nowością jest też specjalizacja dziennikarska na polonistyce. 

Młodzi studenci z Uniwersytetu Pierwszego Wieku świętowali juwenalia. Zabawa, tradycyjnie rozpoczęła się pod magistratem. Dzieci odebrały od prezydent Marioli Czechowskiej symboliczne klucze do miasta. Później w kolorowym korowodzie wspólnie przeszli do biblioteki, gdzie ponad 60 studentów odebrało dyplomy ukończenia tegorocznej przygody z nauką. Wyróżnienia powędrowały również osób, które zaangażowały się w działalność uniwersytetu. Była też część artystyczna – swoje muzyczne zdolności zaprezentowali uczniowie miejskich przedszkoli i szkół. Wystąpił również bełchatowskich artysta Piotr Kulpa.

 

Juwenalia, które wieńczyły kolejny rok działalności Uniwersytetu Pierwszego Wieku były także okazją do podsumowań. Dzięki współpracy, jaką dwa lata temu prezydent Mariola Czechowska nawiązała z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Tryb. oraz z Piotrkowskim Bractwem Akademickim ponad 60 dzieciaków w wieku od 7 do 14 lat przez kilka miesięcy, podczas różnorodnych wykładów i ćwiczeń mogło poznawać tajniki nauki. Jedni studiowali historię, drudzy filologię polską.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl