Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Festiwal skoków wzwyż

I Bełchatowski Festiwal Skoków Wzwyż, któremu towarzyszyła niecodzienna aranżacja –dźwięki muzyki, pokaz laserowy i fontanny to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń sportowo-kulturalnych, jakie w minionym roku zagościło w naszym mieście. Ta fenomenalna impreza na długo zapisze się w pamięci mieszkańców, a także na kartach historii Bełchatowa. Trybuny stadionów lekkoatletycznych świecą pustkami, zaś w Bełchatowie Festiwal Skoków Wzwyż przyciągnął tysiące widzów, którzy z wielkim zaciekawieniem oglądali rywalizację zawodników.

 


skokKonkurencje lekkoatletyczne w tej nietypowej scenerii mieliśmy okazję podziwiać 3 czerwca 2011 roku na Placu Narutowicza, czyli w samym centrum miasta.  Najbardziej zjawiskowo było  w nocy, gdy skoki odbywały się przy strzelających w górę

podświetlanych strumieniach fontann i później, kiedy mieliśmy niezwykłą przyjemność podziwiać pokaz laserowy, jakiego w Bełchatowie jeszcze nie było.

 

 

 

W ciągu całego dnia organizowane były festiwale skoków wzwyż dla najmłodszych, tj. w kategorii szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Punktem kulminacyjnym imprezy były jednak „Skoki Mistrzów dla skokNocnych Marków”, podczas którego o miano najlepszego rywalizowała czołówka polskich skoczków – reprezentantów naszego kraju w Barcelonie w 2010 roku.  Wśród byli: Wojciech Thainer, Karolina Błażej oraz bełchatowianin Konrad Owczarek.  „Pomysł trochę nietypowy” – przyznaje Dariusz Rybarczyk z Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego, współorganizator imprezy. – „Jeżeli ktoś nie miał okazji być na koncercie Stinga w Polsce, jeżeli ktoś nie był na otwarciu multimedialnego parku fontann w Warszawie to przy okazji skoków wzwyż w Bełchatowie miał okazję zobaczyć pokaz przygotowany przez firmę, która wykonywała oprawę laserową dla tamtych dużych uroczystości. Połączenie skoków z fontannami i laserami stworzyło wspaniały klimat, który spodobał się mieszkańcom i nie tylko”. Wyjątkową atmosferę stworzyli także mieszkańcy miasta, którzy żywiołowym dopingiem zagrzewali sportowców do rywalizacji. Takie zachowanie kibiców z pewnością przyczyniło się do zwycięstwa bełchatowianina – Konrada Owczarka. „Lekkoatletykaskok to piękny, ale niezwykle trudny sport. Tu nie ma drużyny przeciwnej, z którą walczy się o punkty. Jedynym przeciwnikiem jest zawodnik, który walczy z samym sobą” – mówi Marek Chrzanowski, Prezydent Miasta Bełchatowa.

 

 

 

Zawodnicy zwrócili uwagę, że warunki na placu odbiegają od tych, jakie występują  na profesjonalnych stadionach. Jednakże nie przeszkodziło im to w osiągnięciu znakomitych wyników. Skok wzwyż kobiet na poziomie 1 m 80 cm, skok mężczyzn na poziomie 2m 19 cm – takie noty nie zdarzają się niekiedy nawet na mitingach krajowych. „Świetne było to, że w czasie

imprezy wyświetlany był na telebimie protokół skokskoków, do tego prowadzący tłumaczył w jaki sposób przeprowadza się konkurs, kiedy protokołuje się nieudane i udane próby, w jaki sposób wyłania się najlepszych zawodników. Dla laika to ważne – mówi  jeden z widzów. – „To było naprawdę rewelacyjne show. Jedyne w swoim rodzaju”.

Bełchatowski Festiwal Skoków Wzwyż,

to pierwsza tego rodzaju impreza w Polsce. Wydarzenie to pokazało, że lekkoatletyka – sport cieszący się stosunkowo małą popularności może przyciągnąć tłumy. „Festiwal spodobał się mieszkańcom oraz sportowcom. Sam Partyka i Jacek Wszoła mówili o tej imprezie jako o perełce na miarę całego kraju. Zawdzięczamy to możliwościom, jakie stworzył odnowiony Plac Narutowicza oraz wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie tego wydarzenia. Będziemy zabiegać o to, aby Festiwal wpisał się na stałe w bełchatowski kalendarz wydarzeń kulturalno-sportowych” – dodaje prezydent Chrzanowski.