Regionalny Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna” na stałe wpisał się w miejski kalendarz kulturalny. W tym roku odbył się on już po raz dwudziesty czwarty. Podobnie, jak w latach poprzednich, zorganizowało go Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „ERSKA”. Podobnie również, jak w latach poprzednich, patronatem honorowym objął wydarzenie prezydent Bełchatowa.
Finaliści „Mojej Ojczyzny” pięknie zaśpiewali pieśni patriotyczne
Od samego początku konkurs cieszył się dużym powodzeniem. Także w tym roku zainteresowanie nim było ogromne. Do organizatorów wpłynęło aż 85 zgłoszeń. Oznacza to, że przed jury swoje umiejętności wokalne zaprezentowało ponad 150 wokalistów. W przesłuchaniach, które odbyły się w październiku udział wzięli młodzi artyści w różnym wieku, bo od przedszkolaków aż do uczniów szkół średnich. Byli to zarówno soliści, jak i duety oraz zespoły. Przeglądowa rywalizacja toczyła się aż w pięciu kategoriach.
Przedszkola i „zerówki”
I tak wśród najmłodszych wykonawców (przedszkola, klasy 0) pierwsze miejsce zdobyły ex aequo zwyciężyła Zofia Wojtal z PS nr 2 oraz Michalina Stolarek z ZSP w Dobrzelowie. Obie wykonały piosenkę pt. „Jest takie miejsce – Polska”. Drugie miejsce natomiast jury przyznało Hannie Pizon z PS nr 7 w Bełchatowie. Wśród zespołów pierwszą nagrodę otrzymały „Siódemeczki” z PS nr 7 wykonujące „Szarą Piechotę”. Jeśli chodzi o duety to wyróżnienie powędrowało do Marceliny Milczarek i Adama Warmuzińskiego (PS nr 2) za wykonanie „Pałacyku Michla”. Natomiast w przypadku zespołów pierwszą nagrodę otrzymały „Koteczki z Dwójeczki” (PS nr 2) za „Bo w piechocie fajno jest”. Drugie miejsce jurorzy przyznali „Montessorkom” (PS nr 4), które pięknie wyśpiewały „Przybyli ułani pod okienko”. Ostatnie miejsce na podium przypadło natomiast „Topolanom” (PS nr 1) za „O mój rozmarynie”.
Najmłodsze klasy podstawówek
W przypadku klas 1-3 szkół podstawowych jury najbardziej spodobał się występ Chóru „Trójeczka” (SP nr 3), który swoją interpretacją „Bo w piechocie fajno jest” wyśpiewał wyróżnienie. Wśród solistów najlepiej wypadła Pola Głowacka (GOK w Kleszczowie), która zaśpiewała „Piosenkę Małego Patrioty”. Drugie miejsce otrzymał „Oliwier Szymaniak (SP nr 8) za swoją interpretację utworu „Dziś idę walczyć Mamo”. Trzecie miejsce zaś ex aequo zajęły Iga Motylska (SP w Dobiecinie) i Zofia Motyl (ZSP w Łękawie). Obie laureatki zaśpiewały „Czy wojna jest dla dziewczyn”.
Klasy 4-6 szkół podstawowych
W kategorii klasy 4-6 podstawówek pierwsze miejsce w zespołach zajął zespół „Kulturka Band” (GOK w Ruścu” za „Dziś idę walczyć Mamo”. Jury doceniło również zespół „Presto” (ZSP w Łękawie” i jego interpretację „Pałacyku Michla”, za co przyznało drugie miejsce. W tej kategorii wyróżniony został natomiast zespół „Małe Arty” (Art. Studio Marta Kołatek) za ten sam utwór. Jeśli zaś chodzi o zolistów, to najlepiej oceniony został występ Kornelii Frączek (SP w Dobiecinie) i jej wykonanie „Rozkwitały pąki białych róż”. Drugie miejsce zajęła zaś Emilia Zakrzewska (SP w Wadlewie” za „Da Bóg kiedyś zasiąść w wolnej Polsce”. Na trzecim miejscu uplasowały się natomiast Sandra Chojnacka (ZSP w Dobrzelowie) oraz Iga Krawczyk (SP nr 12). Pierwsza wokalistka zaśpiewała „11 listopada”, druga zaś „Ojczyzno ma”. W tej kategorii przyznane zostało także dwa wyróżnienia. Otrzymały je Gabriela Grębosz (SP nr 3) za „Niepodległą, Niepokorną” i Julia Pawlikowska (ZSP w Dobrzelowie) za „Tarczo Obronna”.
Najstarsze klasy podstawówek
W przypadku uczniów klas 7-8 szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobył zespół „Trójka” (SP nr 3) za swoje wykonanie „Czerwonego słoneczka”. Jury zdecydowało, że w tej kategorii nie przyzna drugiego miejsca, natomiast trzecie powędruje do zespołu „Arty” (Art Studio Marta Kołatek) za „Idziemy w Noc”. W kategorii duetów przyznano jedynie wyróżnienie. Otrzymały je Zuzanna Kopala oraz Adrianna Sikora (SP w Zelowie), których wykonanie „Pieśni kroniki” ujęło jurorów. Natomiast wśród solistów najlepiej wypadł Patryk Kępa (SP nr 5) i jego „Biały krzyż”. Drugie miejsce ex aequo zajęli Martyna Kruk (SP nr 1) za „Piosenkę o Wojtku” i Filip Kukuczka (SP w Chabielicach) za „Mury”. Na trzecim miejscu podium uplasowała się zaś Alicja Zając (SP nr 3), która przepięknie zaśpiewała „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”. W tej kategorii wyróżnienie otrzymała Michalina Fraszczak (SP nr 13) za niezwykle wzruszające wykonanie „Dziś idę walczyć Mamo”.
Licea i szkoły średnie
W ostatniej z kategorii – szkoły średnie jury trzecim miejscem nagrodziło zespół „Andante” z III LO za „Rozkwitały pąki białych róż”. Natomiast wyróżnienie powędrowało do zespołu Art. Studio Marty Kołatek. W przypadku solistów pierwsze miejsce zajęła Pola Gągała (I LO) za jej interpretację utworu „Opowiedzcie wiatry”. Trzecie miejsce zaś otrzymała Oliwia Szymaniak (III LO) za „Wolność”. Jurorzy zdecydowali także o przyznaniu wyróżnienia Amelii Głowackiej (GOK w Kleszczowie) i jej interpretacja „Piosenki o Wojtku”.
Nagrody specjalne
Organizatorzy postanowili przyznać też nagrody specjalne. Otrzymali je:
- zespół „Topolanie” (_S nr 1) – za najładniejszy i wyróżniający strój – „O Mój Rozmarynie”,
- Lena Włodarczyk – za wykonanie utworu „Pierwsza brygada”,
- Marcel Zieliński i Julia Matyja – za wykonanie utworu „Warszawskie dzieci”
- Kornelia Filipczak – za wykonanie utworu „Co to jest niepodległość?”
Serdecznie gratulujemy finalistom, a także wszystkim uczestnikom Regionalnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”.
Tytuł „Zasłużony dla Miasta Bełchatowa” dla śp. Józefa Wodzińskiego
Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że tuż przed koncertem finałowym miała miejsce niezwykle podniosła uroczystość. Mowa o wręczeniu tytułu „Zasłużony dla Miasta Bełchatowa”. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „ERSKA” w Bełchatowie wyszło z inicjatywą nadania tego tytułu śp. bryg. ZS Józefowi Wodzińskiemu, który wielu bełchatowianom znany był m.in. ze Strzelca, Archiwum Strzeleckiego czy działalności społeczno-wychowawczej. We wrześniu Rada Miejska w Bełchatowie, która decyduje w tym zakresie, jednogłośnie podjęła uchwałę o przyznaniu tego zaszczytnego tytułu Józefowi Wodzińskiemu. Akt przyznania tytułu odebrała rodzina Zasłużonego. Okoliczności wręczenia tytuły nie są przypadkowe. To właśnie śp. Józef Wodziński był jednym z inicjatorów tego przeglądu. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule: Tytuł „Zasłużony dla Miasta Bełchatowa” dla śp. Józefa Wodzińskiego.