Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaHistorycy z całej Polski rozmawiają o losach Polaków

Historycy z całej Polski rozmawiają o losach Polaków

Historycy z całej Polski rozmawiają o losach Polaków w czasie wojny
Naukowe dyskusje będą się toczyć w Muzeum Regionalnym oraz Miejskim Centrum Kultury
W Bełchatowie gości kilkudziesięciu wybitnych polskich historyków. A to w związku ogólnopolską konferencją naukową, którą zorganizowało Muzeum Regionalne. Naukowcy rozmawiają o „Losach Polaków i obywateli polskich w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu”. Konferencja jest także doskonałą okazją do przybliżenia losów mieszkańców naszego regionu.

W czwartek 29 maja w Muzeum Regionalnym rozpoczęła się dwudniowa, ogólnopolska konferencja naukowa. Zaproszenie do wzięcia udziału w tym wydarzeniu przyjęło udział kilkudziesięciu polskich historyków. Wśród nich są profesorzy uczelni wyższych z całej Polski – uniwersytetów w Łodzi, Warszawie, Toruniu, Lublinie, Słupsku, Rzeszowie, Krakowie, Wrocławia, Opola czy Białegostoku. Do Bełchatowa przyjechali także historycy z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiej Akademii Nauk.

– Cieszę się, że tak liczne grono znamienitych polskich historyków bierze udział w naszej konferencji. Temat jest niezwykle ważny. Będziemy rozmawiać o losach Polaków w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Mam nadzieję, że tematy związane z historiami polskich polityków, dyplomatów, żołnierzy czy zwykłych mieszkańców naszego regionu zainteresują bełchatowian – mówi dyrektor Muzeum Regionalnego Dariusz Rogut.

Historycy z całej Polski rozmawiają o losach Polaków w czasie wojny

W programie dwudniowej konferencji znalazły się prelekcje m.in. na temat losów Polaków na emigracji. Chodzi nie tylko o polityków czy dyplomatów, ale także oficerów Wojska Polskiego, którzy zmuszeni byli opuścić naszą ojczyznę. Ich historie na obczyźnie często bywały niezwykle burzliwe, a dziś są zupełnie zapomniane.

Nie zabraknie także tematów związanych z Bełchatowem i regionem bełchatowskim. Prelegenci przedstawią studium o agentury niemieckiej policji politycznej na przykładzie ziemi bełchatowskiej. Opowiedzą też o zelowianach – ofiarach Zbrodni Katyńskiej. W planach są także panele dyskusyjne. Uczestnicy będą rozmawiać np. o losach Polaków i obywateli polskich na Kresach w roku 1939.   

Jak podkreślają historycy, mówienie o tych trudnych tematach, jest niezwykle ważne. Szczególnie dziś, kiedy za wschodnią granicą Polski toczy się regularna wojna. – Pamiętajmy, że przez wiele lat o postaciach, które były niewygodne dla systemu komunistycznego, w ogóle mówić. Od kilkudziesięciu lat nadrabiamy te zaległości. Niemniej jest jeszcze wiele kart historii, które wymagają odkrycia. Historie wielu Polaków są nieznane, a wspomnienia o nich przechowują tylko ich potomkowie. Naszym obowiązkiem, jako historyków, jest je odkrywać i przypominać. Pamiętajmy, że to właśnie ci Polacy na obczyźnie nieśli nasz język, nasze tradycję, religię, kulturę i polską historię – tłumaczy prof. Marek Białokur z Uniwersytetu Opolskiego.

W piątek 30 maja konferencja z muzeum przeniesie się do Miejskiego Centrum Kultury. Szczegółowy program dyskusji znajduje się na stronie Muzeum Regionalnego TUTAJ.

Konferencję otworzyła wiceprezydent Bełchatowa Agnieszka Ludwiczak-Maszewska
Konferencję otworzyła wiceprezydent Bełchatowa Agnieszka Ludwiczak-Maszewska