Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaIRA, TABU i Classic na Dniach Bełchatowa

IRA, TABU i Classic na Dniach Bełchatowa

Gwiazdą 42. Dni Bełchatowa będzie formacja IRA; fot./mat. artystyGwiazdą 42. Dni Bełchatowa będzie formacja IRA; fot./mat. artysty

 

Ostatni weekend czerwca w Bełchatowie zapowiada się gorąco. A to za sprawą 42. Dni Bełchatowa, na które już dziś zaprasza prezydent Mariola Czechowska. Będą występy lokalnych artystów, prezentacje grup artystycznych, gry i zabawy dla najmłodszych, a także koncerty gwiazd.

 

– Dni Bełchatowa to święto naszego miasta, ale przede wszystkim mieszkańców. To właśnie z myślą o nich, ale także o gościach, którzy w tym czasie odwiedzą Bełchatów, przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji – zarówno dla młodszych, jak i starszych. Od lat wizytówką Dni Bełchatowa jest dobra muzyka, i tak też będzie w tym roku. Zależało nam, by każdy znalazł coś dla siebie, dlatego koncerty będą różnorodne, a wielbiciele różnych gatunków będą się z pewnością dobrze bawić. Zapraszam więc wszystkich na trzy dni radosnego, wspólnego świętowania – mówi prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

Największa miejska impreza plenerowa, którą bez wątpienia są Dni Bełchatowa, od ponad czterdziestu już lat przyciąga tłumy mieszkańców i gości. Koncertowy maraton wystartuje w piątek, 23 czerwca. Tego wieczoru na scenie plenerowej przy MCK PGE Gigantach Mocy zawładną hip hopowe brzmienia. Najpierw publiczność rozgrzeją lokalni twórcy doskonale znani bełchatowskim miłośnikom tego gatunku muzycznego – OSD Familia, Dawit i Jabol WZG. Później będzie można posłuchać zwycięzcy pierwszego bełchatowskiego przeglądu „Hip hop to the top” – Hope4Street. Gwiazdami wieczoru będą PlanBe i SITEK. PlanBe, czyli Bartosz Krupa ma na swoim koncie kilka albumów. Znany jest także ze współpracy z innymi wykonawcami, m.in. Quenbonafide, ReTo, Smolastym, a ostatnio z Sir Mich. Zaraz po nim na scenie pojawi się Adrian Kryński znany jako Sitek. W 2016 roku wydał debiutancki album „Wielkie Sny”, a w 2020 roku ukazała się jego płyta „Nowy Vibe”. „Mój świat”, „Robinson Crusoe”, „Nowy Vibe” – to niektóre jego utwory.

W sobotę i niedzielę (23 i 24 czerwca) zabawa przeniesie się na błonia za Muzeum Regionalnym. Będzie to czas rodzinnej zabawy. Zaplanowaliśmy mnóstwo animacji dla najmłodszych – malowanie buziek, bańki mydlane, mini salon tatuażu, klocki i gry XXL, fotobudkę oraz gry i zabawy. Jednocześnie na scenie zaprezentują się dzieci z bełchatowskich przedszkoli oraz grupy działające przy Miejskim Centrum Kultury: Progress, A’vista, Cantabile, Chór Pasjonata oraz Super Stars z UTW. Wszyscy, którzy tego dnia odwiedzą park Olszewskich będą mogli także wysłuchać Marty Kołatek oraz finalistki The Voice Kids 4 – Tatiany Kopali. Na koniec sobotnich koncertów przyjdzie pora na muzykę lekką, łatwą i przyjemną. Classic, to jeden z najbardziej znanych zespołów disco polo. Na muzycznej scenie działa od ponad trzydziestu lat. „Jolka, Jolka”, „Piękną miałaś twarz”, „Masz w sobie coś” – to ich przeboje, które wciąż grane są w stacjach radiowych. Na tym muzycznych wrażeń nie koniec. Na scenie plenerowej wystąpią także Piękni i Młodzi Magdalena Narożna. Ich piosenki, m.in. „Jak w bajce”, „Coraz bliżej”, „Czułe słowa” osiągają miliony wyświetleń na youtube. Na koniec zapraszamy na zabawę z DJ, która potrwa do północy.

Trzecią i ostatnią odsłonę tegorocznych Dni Bełchatowa otworzy występ Promieni Bełchatowa, po których zagra Miejska Orkiestra Dęta Bełchatów-Grocholice. Potem sceną zawładną nieco mocniejsze, rockowe brzmienia, o co zadbają uczestnicy telewizyjnych talent show Anna Serafińska i Paweł Bauer oraz zwycięzcy pierwszego bełchatowskiego przeglądu rockowego, czyli formacja NIE PAMIĘTAM. Kolejny wykonawca to legenda bełchatowskiej sceny muzycznej. MESSALINA, bo o nich mowa, mają w swoim dorobku płytę „Otwarcie” i kilka singli. Utwory „Modlitwa Najemnika”, „Stary Wyga”, „Słońce nasze” znalazły się na listach przebojów różnych rozgłośni radiowych. Gwiazdami 42. Dni Bełchatowa będą TABU oraz IRA. Można powiedzieć, że TABU to fenomen polskiej sceny, nieustannie koncertują i gromadzą całe zastępy fanów. Ich siłą i znakiem rozpoznawczym są energetyczne reggae, mocna sekcja dęta, i muzyka z elementami bałkańskimi i ska. „Jak dobrze Cię widzieć”, „Nie potrzeba nam nic”, „Uciekam” i „Tysiące mil” – te tytuły z pewnością znają nie tylko wierni fani kapeli. Ostatnim artystą, który wystąpi przed publicznością będzie IRA i jej frontman Artur Gadowski. Grupa powstała w 1987 roku w Radomiu, a założył ją gitarzysta Kuba Płucisz, który nazwę dla zespołu zaczerpnął ze słownika łacińskiego (po łacinie IRA znaczy gniew).. Poza pop-rockiem i hard rockiem grał też łagodniejszą odmianę heavy metalu i glam metalu w latach 90. XX wieku, a od 2002 wykonuje m.in. rock alternatywny i post grunge. Najlepszą wizytówką IRY są z pewnością ich przeboje – „Mój dom”, „Nadzieja”, „Bierz mnie”, „Ona jest ze snu” czy „Szczęśliwego Nowego Yorku”.

– Udało nam się tak skonstruować plan Dni Bełchatowa, by upłynęły one pod znakiem dobrej i różnorodnej muzyki. Zależało nam bowiem, by był to czas pełen atrakcji dla nas wszystkich. Mamy nadzieję, że podobnie, jak w latach poprzednich, piknikowa atmosfera i fantastyczne brzmienia sprawią, że tegoroczne święto miasta będzie niezapomniane – podsumowuje Jakub Kołodziejczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury.

 

AP/ADA

 

GODZINOWY HARMONOGRAM DNI BEŁCHATOWA

 

PIĄTEK, 23 czerwca, scena plenerowa przy MCK PGE Gigantach Mocy

 

 • 18:00 OSD Familia
 • 18:30 Dawit
 • 19:00 Jabol WZG
 • 19:30 Hope4street
 • 20:00 PlanBe
 • 21:00 SITEK

 

SOBOTA, 24 czerwca, błonia za Muzeum Regionalnym

 

 • 15:00 – 16:00 występy bełchatowskich przedszkolaków
 • 16:10 – 16:40 Grupa Folklorystyczna „Rajka”
 • 16:40 – 17:40 prezentacja grup działających przy MCK (Progress, A’vista, Cantabile, chór Pasjonata UTW, Super Stars UTW)
 • 17:45 – 17:55 powitanie gości przez władze miasta i zarząd PGE GiEK
 • 18:00 – 19:00 ART STUDIO Marta Kołatek
 • 19:10 Tatiana Kopala
 • 20:00 Classic
 • 21:30 – 22.20 Piękni i Młodzi Magdalena Narożna
 • 22:30 – 24:00 DJ

 

NIEDZIELA, 25 czerwca, błonia za Muzeum Regionalnym

 

 • 15:00 – 15:15 Promienie Bełchatowa
 • 15:30 – 15:50 Miejska Orkiestra Dęta Bełchatów-Grocholice
 • 16:00 – 16:45 Serafińska & Bauer Show
 • 16:50 – 17:20 NIE PAMIĘTAM
 • 17:30 – 18:10 Messalina
 • 18:30 – 19:45 TABU
 • 20:30 IRA

 

Wydarzenia towarzyszące

 

 • 23 czerwca – 29 lipca – wystawa fotografii ukraińskiej „EXPRESSIONS / fotografia artystyczna” Valery Leshchynsky i Andrij Fursenko – Galeria „Na Piętrze” MCK PGE Gigantów Mocy
 • 24 czerwcaWystawa Aut Zabytkowych. Automaniacy Klasyków – godz. 14:00 – 20:00 błona za Muzeum Regionalnym