Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa
Strona głównaNewsAktualnościBełchatów uczcił Polskie Państwo Podziemne

Bełchatów uczcił Polskie Państwo Podziemne

Bełchatów uczcił Polskie Państwo Podziemne
Wydarzenia związane z Polskim Państwem Podziemnym wspominamy pod koniec września
86 lat temu powstało Polskie Państwo Podziemne. To był fenomen w okupowanej Europie. Bełchatowskie uroczystości upamiętniające to jedno z ważniejszych wydarzeń w polskiej historii, a także walczących i poległych w służbie Ojczyzny, odbyły się w niedzielę 28 września. W parafii farnej odprawiono uroczystą mszę świętą, a przed Pomnikiem Pamięci Bełchatowian delegacje złożyły kwiaty.

Jak co roku, pod koniec września Polacy obchodzą Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. W obchody włączają się także bełchatowianie. W tym roku miejskie uroczystości odbyły się w niedzielę 28 września. Tego dnia mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i organizacji bełchatowskich spotkali się przy pomniku Pamięci Bełchatowian. Tam też przed południem delegacje złożyły kwiaty. Później w ogrodach parafii farnej przy ul. Kościuszki uczestnicy uroczystości wzięli udział w mszy świętej w intencji poległych w walce o niepodległość naszego kraju.

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego przypomina o wydarzeniach z nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polski, konspiracyjna organizacja wojskowa mająca toczyć walkę przeciwko okupantom. 13 listopada przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej, podlegający rządowi polskiemu na uchodźstwie, a 14 lutego 1942 roku w Armię Krajową. Tak właśnie powstał zalążek Polskiego Państwa Podziemnego, które było właściwie ewenementem w skali okupowanej Europy. Nigdzie bowiem nie powstały tak rozbudowane struktury administracyjne i wojskowe, cieszące się akceptacją większości społeczeństwa. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym.

Polskie Państwo Podziemne stworzyło zatem sprawnie działającą strukturę cywilną, zajmującą się normalnym funkcjonowaniem państwa i przygotowaną do przejęcia kontroli nad krajem po zakończeniu wojny. Po za pionem administracyjnym oraz wojskowym (ZWZ, od lutego 1942 r. Armia Krajowa) częścią Polskiego Państwa Podziemnego był także ruch wydawniczy, artystyczny i przede wszystkim oświatowy (tzw. tajne komplety), w ramach którego funkcjonowało prawie 2 tys. szkół średnich oraz liczne uczelnie wyższe w Warszawie, Krakowie, Wilnie i Lwowie. Po upadku powstania warszawskiego większość centralnych instytucji PPP przeniosło się do Częstochowy.

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego ustanowił Sejmu RP uchwałą z dnia 11 września 1998 r. Wyrażała ona szczególną wdzięczność i szacunek twórcom, ofiarnym działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego, a także tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia walczyli o niepodległość Ojczyzny.

>>> Zobacz fotogalerię: 86. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Delegacje tradycyjnie złożyły kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian