Za działalność społeczno-wychowawczą, krzewienie patriotyzmu, bezinteresowną pracę na rzecz bełchatowian i Bełchatowian tytułem Zasłużony dla Miasta Bełchatowa Rada Miejska w Bełchatowie uhonorowała pośmiertnie bryg. ZS Józefa Wodzińskiego. Uchwałę w sprawie przyznania tego zaszczytnego tytułu rada jednogłośnie podjęła 26 września 2024 roku.
Józef Wodziński był piłsudczykiem, społecznikiem, samorządowcem. Pasjonatem historii, a szczególnie historii regionalnej. Z Bełchatowem był związany od połowy lat 70. To właśnie on w 1991 roku reaktywował Związek Strzelecki w Bełchatowie. Przez wiele lat był też dowódcą „Strzelca”. Od 1994 do 2002 oraz od 2014 do 2018 był radnym Rady Miejskiej w Bełchatowie. Natomiast w ostatnich latach swojego życia Wodziński był Komendantem Centralnego Archiwum Strzeleckiego.
Kilka słów o Józefie Wodzińskim (na podstawie informacji z wniosku o nadanie tytułu Zasłużony dla Miasta Bełchatowa)
Z Bełchatowem Józef Wodziński związany był od 1974 roku. Będąc wówczas pracownikiem katowickiego Przedsiębiorstwa Montażu Urządzeń Elektrycznych Przemysłu Węglowego, przyjechał do Bełchatowa, ba pracować przy budowie Kopani Węgla Brunatnego „Bełchatów”. Jednocześnie rozpoczął działalność społeczno-patriotyczną na terenie powiatu bełchatowskiego. W 1980 roku współtworzył struktury NSZZ „Solidarność” placówki PMUE-PW w Piaskach. W 1990 roku rozpoczął pracę w Elektrowni Bełchatów, został również działaczem NSZZ „Solidarność” właśnie w bełchatowskiej elektrowni. Wielokrotnie wybierany był do Komisji Zakładowej, był też delegatem na walne zjazdy Regionu Piotrkowskiego NSZZ „Solidarność”.
Józef Wodziński reaktywował Związek Strzelecki
W 1990 roku, jako członek Konfederacji Polski Niepodległej, reaktywował na szczeblu ogólnopolskim Związek Strzelecki „Strzelec”. Działał również przy jego przekształceniu w ogólnopolskie stowarzyszenie, które przyjęło nazwę Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza. W 1991 roku właśnie dzięki jego inicjatywie ruch strzelecki odrodził się również w Bełchatowie, bazując na tradycji przedwojennego „Strzelca”. Józef Wodziński przez wiele lat pełnił funkcję dowódcy Jednostki Strzeleckiej 1001 Bełchatów. W tym czasie przez szeregi bełchatowskiego „Strzelca” przewinęły się tysiące młodych ludzi z Bełchatowa, ale też z okolicznych miejscowości, m.in. ze Szczercowa, Kluk, Zelowa czy Kleszczowa. Wielu z nich później rozpoczęło pracę w wojsku, jako zawodowi żołnierze. Członkowie „Strzelca”, jako żołnierze WP, uczestniczyli w misjach pokojowych w Bośni i Afganistanie. Brali także udział w międzynarodowych zawodach obronnych, co warto podkreślić – jako jedyna organizacja tego typu.
Józef Wodziński zabiegał także o wybudowanie świetlicy strzeleckiej. W 2001 roku udało mu się do tego pomysłu przekonać ówczesne władze Bełchatowa. Następnie dzięki sponsorom oraz pracy społecznej młodzieży świetlica została wykończona i wyposażona. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 11 listopada 2004 roku.
W latach 2002-2014 Józef Wodziński ponownie mocno zaangażował się w ogólnopolskie struktury Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Kolejno był dowódcą okręgu warszawskiego, północnego i południowego. Przez kilka kadencji był również członkiem władz ZS „Strzelec” OSW. Przez pewien czas pełnił także obowiązki Komendanta Głównego.
W 2014 roku z inicjatywy Józefa Wodzińskiego zostało powołane Centralne Archiwum Strzeleckie, którego został komendantem. Funkcję tę pełnił do śmierci.
Działalność społeczna
Działalność społeczna Józefa Wodzińskiego na rzecz Bełchatowa i powiatu bełchatowskiego nie ograniczała się tylko do „Strzelca”. Włączał się również w wiele innych inicjatyw. Był m.in. założycielem, a później członkiem, a także wiceprezesem jednej kadencji Stowarzyszenia Przyjaciół Bełchatowa, założycielem i członkiem Regionalnego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego oraz Regionalnego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego „ERSKA”. Działał również w Polskim Związku Pszczelarzy – Koło w Bełchatowie, Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej – pełnił też funkcję wiceprezesa bełchatowskiego koła, Społecznym Komitecie Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie. Józef Wodziński był również współinicjatorem odrestaurowania dworku Olszewskich, a następnie został członkiem Społecznego Komitetu Założycielskiego Muzeum w Bełchatowie. Był też współzałożycielem Kapituły Mundurowej, która promuje i nagradza osoby szczególnie szerzące idee piłsudczyków, postawy patriotyczne, kultywujące tradycje oręża polskiego. To właśnie wspomniana Kapituła Mundurowa corocznie przyznaje wyróżnienia – „Rogatywkę ppor. Apoloniusza Zawilskiego” oraz „Szablę gen. Janusza Głuchowskiego”.
Współorganizator i inicjator wydarzeń
Współorganizował m.in. Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych, marszu na orientację „Borowskie Góry”, Regionalnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Był współorganizatorem i pomysłodawcą organizowania patriotycznych uroczystości, m.in. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz Powstania Warszawskiego, obchodów katyńskich, Dnia Wojska Polskiego, Święta Niepodległości ze strzelecką przysięgą. Zaangażowany był również w organizację konferencji naukowej „ZS Strzelec – OSW. Między tradycją a współczesnością”.
Józef Wodziński był także autorem publikacji „10 lat bełchatowskiego Strzelca” oraz „Ludwik Danielak. Legenda tej ziemi”. Pisał również felietony. „Z linii frontu” publikowane były w dwutygodniku „Bełchatowski Plus”, a „Jest taka Polska” w tygodniu „Gazeta Bełchatowska”.
Józef Wodziński był także samorządowcem
Józef Wodziński był również samorządowcem. W latach 1994-2002 oraz 2014-2018 był radnym Rady Miejskiej w Bełchatowie. W latach 2014-2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Bełchatowie. Działał również w Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, był też przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z sądem, ławnikiem Sądu Rejonowego i Okręgowego.
Nagrody i odznaczenia
28 marca 2010 roku na 100-lecie związku w Pałacu Prezydenckim otrzymał od prezydenta RP szablę oficerską i stopień brygadiera związku. Za swoje zasługi dla powiatu bełchatowskiego w roku 2006 Rada Powiatu Bełchatowskiego uhonorowała Józefa Wodzińskiego tytułem „Zasłużony dla Powiatu Bełchatowskiego”. Za działalność społeczno-wychowawczą odznaczony został brązowym, srebrnym oraz złotym medalem „Pro Memoria” i „Pro Patria”. Wyróżniony został również brązowym oraz srebrnym medalem za zasługi dla obronności. Otrzymał też pamiątkową odznakę „Za zasługi dla ŚZŻAK”.
Józef Wodziński zmarł 11 czerwca 2023 roku w wieku 68 lat.