Jak wyglądało i czym żyło społeczeństwo polskie w przededniu wybuchu I wojny światowej? Odpowiedź na to pytanie będzie można poznać, podczas sesji historycznej Koła PTH w Bełchatowie.
12 grudnia o godz. 17:00 w gościnnych murach Dworku Olszewskich odbędzie się kolejne spotkanie organizowane przez Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego w Bełchatowie. Członek Koła Tomasz Głowacki dotknie tematu niezwykle rozległego, ale i ogromnie ważnego: spróbuje opowiedzieć o tym, jak wyglądało i czym żyło społeczeństwo polskie w przededniu wybuchu I wojny światowej.
Po powstaniu styczniowym, Polaków ogarnął marazm, zniechęcenie i brak wiary w możliwość odzyskania niepodległego bytu. Jednocześnie wzmógł się nacisk germanizacyjny i rusyfikacyjny, co w myśl zamysłów politycznych Berlina i Moskwy miało doprowadzić do całkowitego wynarodowienia polskich poddanych. Pośród tych bardzo niekorzystnych uwarunkowań politycznych, następowały gruntowne zmiany społeczne, związane z widoczną w całej Europie modernizacją i industrializacją. Uwłaszczenie chłopów, powstanie wielkich fabryk i ogromnych skupisk ludzkich w miastach, nowe trendy w kulturze, myśli, obyczajach, zawiązanie masowych partii politycznych, postępujące uświadomienie narodowe ludu wiejskiego – wszystko to doprowadziło do zaniku dawnych struktur społecznych i pojawienia się zupełnie nowych. Polacy stawali się nowoczesnym narodem, który w korzystnej dla siebie sytuacji politycznej, jaką stworzyła I wojna światowa i klęska monarchii zaborczych, potrafił wybić się na niepodległość.
Spotkania Koła PTH w Bełchatowie adresowane są do szerokiego kręgu odbiorców: zarówno tych, którzy z historią żyją za pan brat, jak i tych, którzy po prostu chcieliby się dowiedzieć czegoś o czasach minionych. Zapraszamy więc wszystkich, bez względu na wiek czy wykształcenie. Oprócz możliwości wysłuchania ciekawych referatów, jest to szansa na wyrażenie własnych opinii, historyczną dyskusję oraz zawiązanie nowych znajomości. Wstęp na spotkania Koła jest zawsze wolny!
Autor: AK
Zamieściła: AD-A