Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsSportKilkuset biegaczy pobiegło w Bełchatowskiej Piętnastce

Kilkuset biegaczy pobiegło w Bełchatowskiej Piętnastce

Wręczenie nagród w Bełchatowskiej Piętnastce
Medale i nagrody zwycięzcom w każdej kategorii wręczyła m.in. prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska
Ponad 600 biegaczy z całej Polski, ale też z różnych zakątkach świata, zameldowało się na starcie tegorocznej Bełchatowskiej Piętnastki. Mimo opadów śniegu dali z siebie wszystko i z fantastycznymi wynikami pokonali trasę tego jednego z najstarszych biegów ulicznych w naszym regionie.

Śmiałkowie mogli wybierać spośród dwóch dystansów – tytułowych 15 km i rekreacyjnych 5 km. Zdecydowana większość pokonała dłuższą trasę. W głównym biegu na linii startu stanęło 444 biegaczy, zaś w krótszym o zwycięstwo walczyło 188 sportowców. Powodzenia na trasie życzyła im prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

– Witam wszystkich biegaczy na jubileuszowej Bełchatowskiej Piętnastce. To bieg iście narodowy. Cieszymy się, że gościmy reprezentantów m.in. Egiptu, Kenii, Szwajcarii, Austrii, Słowacji i Anglii. Witamy także biegaczy z naszych zaprzyjaźnionych miast partnerskich – czeskich Pardubic i węgierskiego Csongrádu. Szanowni Państwo, życzę fantastycznej atmosfery i dobrej rywalizacji. Powodzenia – powiedziała tuż przed startem prezydent Mariola Czechowska.

Zobacz fotogalerię: 26. Bieg Uliczny Bełchatowska Piętnastka

A sygnał do startu dał gość specjalny na tegorocznej Piętnastce. Honorowym starterem była bowiem Wanda Panfil-Gonzales, mistrzyni świata w maratonie z 1991 roku i najbardziej utytułowaną polską lekkoatletką w tej dyscyplinie. Tuż po starcie zaczął intensywnie padać śnieg, co nie przeszkodziło sportowcom w rywalizacji. A ta toczyła się, podobnie, jak w latach poprzednich, zarówno głównymi jak i bocznymi ulicami Bełchatowa. Biegacze wyruszyli spod hali Energia i dalej mknęli m.in. ulicami Dąbrowskiego, Olsztyńską i Staszica. Na mecie, która także znajdowała się przed Energią, na każdego czekały pamiątkowe medale. Najlepsi otrzymywali natomiast statuetki i nagrody pieniężne.

Kilkuset biegaczy pobiegło w Bełchatowskiej Piętnastce – wyniki

W kategorii Open wśród mężczyzn najszybszy był Roman Adamovich, który linię mety przekroczył po 47 min i 18 s. Drugi na mecie zameldował się Dmytro Didovodiuk (47:30), trzeci natomiast był Elasri Abderrahim (47:36). Wśród pań natomiast w kategorii Open najszybciej dystans 15 km pokonała Monika Kaczmarek (53:35). Drugie miejsce na podium zajęła Sviatlana Sanko (55:40). Brąz natomiast wywalczyła Barbara Pawełczak (56:03).

Jeśli natomiast chodzi o bieg krótszy, to wśród panów w kategorii Open najlepiej spisał się Aliaksandr Sanko (16:18). Tuż za nim na metę wbiegli Jakub Czyżewski (16:23) oraz Mateusz Krzysztoń (16:55). Natomiast spośród pań pierwsze miejsce zajęła Kamila Pobłocka-Dobrowolska (18:12). Druga lokata przypadła Karolinie Graczyk (18:51), trzecie natomiast wybiegała Justyna Drążek (19:02). Wszystkie wyniki 26. Bełchatowskiej Piętnastki dostępne są na stronie datasport.pl.

Bełchatowska Piętnastka przyciąga biegacz

26. Bieg Uliczny Bełchatowska Piętnastka już po raz kolejny miasto zorganizowało wspólnie z Miejskim Centrum Sportu oraz Bełchatowskim Klubem Lekkoatletycznym.

– Bełchatów od lat sportem stoi. Warto zatem organizować takie duże imprezy biegowe, jak Bełchatowska Piętnastka. Na starcie widzieliśmy młodzież, widzieliśmy dzieci, ale też osoby starsze. To świadczy o tym, że jest duży głód biegania. I my, jako miasto, wychodzimy naprzeciw tym potrzebom. Cieszę się bardzo, że w 2009 roku reaktywowaliśmy Piętnastkę i już dziś zapraszamy na kolejną, za rok – powiedział wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

Dyrektor MCS-u podkreśla, że ilość biegaczy co roku pokazuje jak ważną imprezą sportową jest Bełchatowska Piętnastka. – Pakiety startowe rozchodzą się bardzo szybko. Więc nas jako organizatorów, niezmiernie cieszy. To najlepsza nagroda za trud, jaki wkładamy w przygotowanie tej dużej imprezy. W efekcie dzień Bełchatowskiej Piętnastki to prawdziwe święto sportu w naszym mieście – dodał Paweł Woźniak, dyrektor Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie.

Jak zauważają organizatorzy, bełchatowski bieg na stale wpisał się nie tylko do miejskiego kalendarza imprez sportowych. – Przechadzając się między zawodnikami widziałem wiele znajomych twarzy. Widać więc, że bardzo chętnie wracają oni do naszego miasta. Wiedzą, że jest to profesjonalny bieg, a towarzysząca mu atmosfera bardzo ciepła i otwarta – dodaje Artur Morawiec, prezes BKL-u.

Z historii Bełchatowskiej Piętnastki

Bełchatowska Piętnastka to jeden z najstarszych biegów w regionie. W tym roku obchodzimy jego 40-lecie. Tradycja Piętnastki sięga 1983 roku. Przez kilka lat – od 1995 do 2008 roku – zawody były zawieszone. Powróciły w 2009 roku i nie zmiennie cieszą się sporą popularnością wśród biegaczy z różnych stron kraju, a nawet świata. Jak dotąd wśród zwycięzców poprzednich edycji, oprócz naszych rodaków, są także Ukraińcy, Słowacy czy Kenijczycy.

AP

W Bełchatowskiej Piętnastce pobiegło kilkuset biegaczy
Start i meta Piętnastki tradycyjnie już były przed halą Energia