Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościKobiety będą promować tolerancję i profilaktykę

Kobiety będą promować tolerancję i profilaktykę

Na zdjęciu grupa kobiet w centrum miasta Sesje zdjęciowe odbędą się w 12 miastach, wśród nich także Bełchatów, fot. Zobacz więcej – projekt fotograficzny Magda Rdest-Nowak

 

Do Bełchatowa dotrze społeczny projekt fotograficzny „Zobacz więcej”. Kilkanaście kobiet, wśród nich także bełchatowianki, które leczą się onkologicznie, będą fotografowane w różnych częściach naszego miasta. Wszystko po to, by edukować, uświadamiać, pomagać i wspierać. Akcja ma także przekonać innych, że trzeba się badać, bo rak nie wybiera płci, miejsca i czasu. Projekt honorowym patronatem objęła prezydent Mariola Czechowska.

 

 

Już w najbliższą sobotę, 21 maja w różnych częściach Bełchatowa będzie można spotkać ubrane w białe koszule kobiety, które będą pozować do zdjęć. To uczestniczki projektu „Zobacz więcej”. Część z nich zmaga się właśnie z chorobą nowotworową, kolejne wygrały już swoją batalię z rakiem. Przedsięwzięcie mówi o tolerancji, pomocy innym, zrozumieniu i wsparciu. Ma też pomóc innym, chorym dziewczynom uwierzyć, że mimo walki, jaką toczą wciąż są piękne i kobiece. Akcja zwraca również uwagę na to, aby się regularnie badać. Bo wcześnie wykryty nowotwór to większe szanse na wyleczenie.

 

– To projekt o tolerancji, zrozumieniu drugiego człowieka – przede wszystkim człowieka w chorobie, ale też niekoniecznie. Chcemy przekonać innych, by otworzyli się na innych ludzi, którzy są obok nas. Abyśmy nie oceniali, jak to się mówi książki po okładce, tylko próbowali poznać powody takiego, a nie innego zachowania czy postawy. Musimy sobie uświadomić, że wielu z nas obciążony jest różnymi problemami. Stąd każdy z nas ma lepsze i gorsze dni. Chciałabym pokazać ludziom, że można na siebie patrzeć mniej krytycznie, nie oceniać po pozorach – mówi skierniewiczanka Magdalena Rdest-Nowak, fotografka, realizatorka i pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia.Projekt mówi o ludziach borykających się z chorobą nowotworową, którzy potrzebują tolerancji, zrozumienia, wsparcia, dobrego słowa. Niestety często tego nie zaznają – dodaje Magdalena Rdest-Nowak, która zaznacza także, że choć udział w przedsięwzięciu biorą same kobiety, to dotyczy on również mężczyzn. 

 

Akcja ma pokazać, że chorujący na nowotwory, są wśród nas, że są to tak samo, jak my zwykli ludzie, mający rodziny, marzenia i plany na przyszłość. Może kobieta, która właśnie przechodziła obok ciebie, zmaga się z rakiem. Albo sąsiadka, jaką widujesz codziennie rano leczy się onkologicznie i potrzebuje twojego wsparcia. Białe koszule, w jakich pozować będą bohaterki projektu, mają właśnie symbolizować to, że choroba nie wybiera osób o określonym statucie społecznym, płci czy wieku. Może ona dotknąć każdego. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie wykonywać badania.

 

W akcji uczestniczy 365 kobiet z 12 polskich miast. Wśród nich także Bełchatów i bełchatowianki. – Chcemy pokazać, jak radzić sobie z chorobą, jak się otworzyć na innych ludzi, żeby nie widzieć w człowieku tylko choroby, ale innego człowieka. Jest to projekt, który ma nam pokazać, że nie należy tylko patrzeć, ale trzeba też widzieć. Opowie nam o miłości, opowie nam o różnych emocjach, o tolerancji, o równości, a także radości z życia i o tym, że nawet w czasie choroby można być szczęśliwym – mówi bełchatowianka Urszula Smolarz, koordynatorka akcji w naszym mieście. – Na początku pomysł był taki, że będą fotografowane tylko panie ze Skierniewic, ale okazało się, że zainteresowanie było tak ogromne, że organizatorka projektu zdecydowała się na 12 miast Polski i finalnie będzie to stworzenie unikalnego kalendarza, czyli każde miasto będzie miało swój miesiąc i będzie na nich widać siłę i piękno 365 kobiet  – podsumowuje Urszula Smolarz.

 

Akcję wspiera prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, która objęła ją także honorowym patronatem.

– Wierzę, że projekt „Zobacz więcej” przyniesie wiele dobrego. Pokaże, że osoby zmagające się z chorobą, nie są inne. To nadal matki, żony, mężowie, bracia którzy są aktywni, pracują zawodowo, spełniają swoje marzenia i mają jeszcze wiele planów na przyszłość. Chodzi o to, by zobaczyć w nich osobę, nie tylko ich dolegliwość – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

 – Dla mnie bardzo ważny jest także aspekt profilaktyczny tego przedsięwzięcia. Regularne badanie i   wczesne reagowanie mogą uratować nasze życie. Dlatego warto o tym mówić głośno i jak najczęściej. Wierzę, że bohaterki projektu zachęcą wiele osób do przebadania się – nie tylko kobiet, ale też mężczyzn. Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno. Niestety choroby nowotworowe dotykają coraz więcej osób. Dlatego od dłuższego już czasu systematycznie wspieramy bełchatowski szpital. To właśnie m.in. dzięki wsparciu z miasta lecznica zakupiła specjalistyczny sprzęt dla pododdziału chirurgii onkologicznej. Dzięki temu bełchatowianki, u których istnieje podejrzenie raka piersi, mogą być diagnozowane i leczone tu na miejscu. Przekazaliśmy również pieniądze na doposażenie pododdziału chemioterapii jednego dnia, by pacjenci wymagający podawania leków cytostatycznych, mogli być leczeni w Bełchatowie – dodaje prezydent Mariola Czechowska. 

 

ADA