Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaKoniec roku szkolnego. Czas na wakacje!

Koniec roku szkolnego. Czas na wakacje!

Świadectwa odebrane, czas na wakacje i odpoczynek Świadectwa odebrane, czas na wakacje i odpoczynek

 

Ponad 5 tysięcy uczniów z miejskich szkół zakończyło rok szkolny. Teraz przed nimi i nauczycielami dwa miesiące wakacyjnej przerwy. Tegoroczny koniec roku jest zupełnie inny niż w poprzednich latach. Nie było tradycyjnych akademii i szkolnych uroczystości.  

 

Po dziesięciu miesiącach nauki, przyszedł czas na odpoczynek. 26 czerwca świadectwa trafiły do blisko 5 tys. uczniów z ośmiu miejskich podstawówek oraz prawie 350 osób z III Liceum Ogólnokształcącego. Wakacje rozpoczęło także prawie 1,5 tys. najmłodszych bełchatowian z dziewięciu publicznych przedszkoli.

 

Mijający właśnie rok szkolny 2019/2020 był szczególny. We wrześniu, w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych, naukę rozpoczął tzw. podwójny rocznik. To znaczy absolwenci klas ósmych oraz klas III gimnazjów. W wyniku reformy, z mapy bełchatowskich placówek zniknął Samorządowy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, który przekształcił się w III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza.

 

Z kolei w połowie marca zajęcia we wszystkich placówkach oświatowych zostały zawieszone. Wszystko przez panującą epidemię koronowirusa, która wymusiła ich zamknięcie na znacznie dłużej niż pierwotnie przewidywano. Dlatego od 25 marca wszystkie placówki przeszły na kształcenie zdalne. Przełożone zostały także terminu matury i egzaminów ósmoklasistów. Ostatecznie uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych przystąpili do nich w terminie 16-18 czerwca. Matury pisemne ruszyły zaś 4 maja i potrwają do 29 czerwca. Rząd decydował też, że nie będzie obowiązkowych egzaminów ustnych.

 

Nauka online prowadzona była do końca roku szkolnego. Samo jego zakończenie także odbiegało od tych z lat poprzednich. W bełchatowskich podstawówkach i III LO nie było uroczystych akademii i szkolnych uroczystości. Świadectwa odbierane były według ustalonego harmonogramu z podziałem na poszczególne klasy, które zazwyczaj dzielone były jeszcze na mniejsze grupy. Spotkania najczęściej odbywały się na przyszkolnych boiskach, choć w niektórych placówkach cenzurki rozdawane były także w wejściu do budynków. Tam, gdzie zakończenie zaplanowane było w salach lekcyjnych uczniowie wchodzili grupami, oczywiście w maseczkach i rękawiczkach. Wszystko po to, aby zachować reżim sanitarny.

 

Wszystkim uczniom, a także nauczycielom i całej obsłudze miejskich szkół życzymy udanych wakacji. Niech to będzie czas odpoczynku i nabierania sił do kolejnych szkolnych wyzwań.

 

ADA

 

Wakacje rozpoczeło ponad 5 tys. uczniów z miejskich szkół Wakacje rozpoczęło ponad 5 tys. uczniów z miejskich szkół

Tegoroczne zakończenie roku było zupełnie inne niż dotychczas Tegoroczne zakończenie roku było zupełnie inne niż dotychczas