joombig banner rotation images

Menu

Prezydent Mariola Czechowska wprowadza szereg ulg dla przedsiębiorców zmagających się z ekonomicznymi skutkami koronawirusaSytuacja związana z epidemią koronawirusa odbija się szczególnie na małych i średnich firmach. Prezydent Mariola Czechowska jest w stałym kontakcie z bełchatowskimi przedsiębiorcami. Z myślą właśnie o nich przygotowała specjalny miejski program wsparcia zawierający szereg ulg, m.in. umorzenia podatków i opłat należnych na rzecz miasta.

Rządowa tarcza antykryzysowa to wsparcie dla firm wartości ponad 212 mld złZachowanie płynności finansowej w firmach, zmniejszenie obciążeń, świadczenia postojowe i ochrona zatrudnienia – to najważniejsze założenia tzw. tarczy antykryzysowej. Prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet trzech ustaw, których głównym celem jest przeciwdziałanie gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa. Na wsparcie firm rząd przeznaczy ponad 212 mld zł.

Połączenie pracy zdalnej z jednoczesną nauką dzieci to nie lada wyzwanie dla rodziców

W związku z koronawirusem bardzo dużo firm przeszło w tryb pracy zdalnej, a pracownicy wypełniają swoje obowiązki zawodowe w domach. Jednocześnie od 12 marca w domach są dzieci, które z powodu zamkniętych szkół uczą się online. Dla wielu z nas taka sytuacja to spore wyzwanie. Jak pogodzić pracę zdalną i naukę dzieci? Poniżej znajdziecie kilka praktycznych wskazówek.

W obliczu zamkniętej szkołyoraz i izolacji od przyjaciół, dzieci muszą czuć wsparcie rodziców

Epidemia koronawirusa i obowiązujące w związku z nią obostrzenia to czas trudny dla wszystkich, szczególnie dla dzieci. Ich postrzeganie świata jest inne niż osób dorosłych, często bardziej emocjonalne. Dlatego też w tym czasie szczególną uwagę należy poświęcić zdrowiu psychicznemu najmłodszych. Na rządowych stronach znaleźć można cenne porady dotyczących tego, o czym warto pamiętać we wspieraniu dzieci w czasie epidemii.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pomaga osobom w kwarantannie domowej, m.in. dostarczając żywność fot./MOPS Bełchatów

Każdego dnia przybywa zakażonych koronawirusem, rośnie także liczba osób objętych kwarantanną. Ministerstwo Zdrowia informuje, że na godz. 10.00 w czwartek 2 kwietnia jest ich już blisko 184 tysiące. Wszyscy pozostający w domowej izolacji mogą liczyć na wsparcie z wielu miejsc, m.in. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa obowiązywać będą od 1 kwietnia

Trzy osoby na jedną kasę, godziny w sklepach tylko dla seniorów, zakaz samodzielnego wychodzenia dla osób niepełnoletnich oraz zamknięcie hoteli – to tylko niektóre z obostrzeń, jakie obowiązywać będą od środy 1 kwietnia. Rząd wprowadza również inne ograniczenia dotyczące punktów handlowych i usługowych. Zamknięte będą wszystkie salony fryzjerskie, kosmetyczne, czy piercingu. Nowe regulacje administracyjne obowiązywać będą przez dwa tygodnie, z możliwością wydłużenia tego czasu.

Osoby chore na SARS-COV-2 i przebywające w domu powinny zachować szczególne środki ostrożnościch

Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dla pacjentów z dodatnim wynikiem badania na obecność koronawirusa, którzy pozostają w domowej kwarantannie. Pomiar temperatury kilka razy dziennie, przebywanie tylko w jednym pokoju, systematyczna dezynfekcja klamek – to tylko niektóre z nich. Zachowanie środków ostrożności pozwoli zniwelować ryzyko zakażenia innych domowników.

Podczas epidemii koronawirusa oszuści próbują wyłudzić m.in. nasze dane i pieniądze

Policja ostrzega przed oszustami, którzy wykorzystują epidemię koronawirusa. Przestępcy chcą wyłudzić pieniądze, podszywają się pod służby sanitarne, sprzedają fałszywe maski i środki ochrony osobistej w cenie nawet kilkadziesiąt razy przekraczającej normalną. To tylko niektóre z przykładów przestępczej działalności. O każdej próbie oszustwa należy jak najszybciej poinformować policję. Specjalny formularz do ich zgłaszania stworzyło także Ministerstwo Cyfryzacji.

Czy koronawirus może przenosić się przez żywność? Jak właściwie i bezpiecznie robić zakupy? Czy za sprawunki można płacić gotówką? Takie pytania zadajemy sobie w ostatnim czasie dość często. Podczas epidemii koronawirusa trzeba wiedzieć - dla dobra własnego i innych – jak właściwie postępować w codziennych sytuacjach, także w sklepie.

Bełchatowskie biblioteka, muzeum, MCK, a także Giganty Mocy i Kino Kultura, czyli wszystkie miejskie placówki kultury, będą zamknięte do odwołania. Podobnie jak inne tego typu jednostki w całym kraju. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po ogłoszeniu przez rząd stanu epidemii, przedłużyło bowiem zawieszenie ich działalności. Rząd wprowadził także kolejne obostrzenia w walce z koronawirusem - m.in. zakaz wychodzenia z domu.

Na rządowej stronie biznes.dov.pl przedsiębiorcy znajdą wszelkie informacje dotyczące prowadzenia firmyEpidemia koronawirusa i wprowadzone w związku z nią obostrzenia powodują całkowitą zmianę dotychczasowego funkcjonowania państwa. Także w sferze gospodarczej i ekonomicznej. By zapewnić firmom zachowanie płynności finansowej oraz bezpieczeństwo pracowników rząd przygotował tzw. Tarczę Antykryzysową. Pakiet musi jeszcze przegłosować sejm i podpisać prezydent. Oznacza to, że najprawdopodobniej rozwiązania zaczną obowiązywać w kwietniu. Na stronie biznes.gov.pl przedsiębiorcy mogą znaleźć informacje nie tylko o rządowym programie, ale także zalecenia dla poszczególnych branż oraz odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020