
Wszystko zaczęło się w 1974 roku w Budapeszcie, gdzie profesor architektury Erno Rubik wymyślił kostkę. W ten sposób chciał pomóc swoim studentom w zrozumieniu przestrzeni. Co ciekawe, Sam wynalazca ułożył ją metodą prób i błędów dopiero po miesiącu. Dziś natomiast rekord świata w układaniu kostki 3x3x3 to zaledwie 3,057 s.
O tym, jak wielkie emocje wzbudza układanie kostki Rubika wiedzą doskonale speedcuberzy. Po raz kolejny mieli okazję się o tym przekonać także bełchatowianie. Bo to właśnie w naszym mieście po raz czwarty już rozegrany został mistrzowski turniej „Cube4fun”. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 137 zawodników z całej Polski. Poza tym 7 i 8 czerwca swoich sił w hali Energia próbowali także reprezentanci Rumunii, Niemiec, Białorusi, Czech oraz Republiki Południowej Afryki.
Kostka Rubika – rywalizacja, wyzwanie i sposób na przyjaźń
Podobno Kostkę Rubika 3×3×3 można ułożyć w 7 prostych etapach metodą zwaną LBL (ang. Layer By Layer – Warstwa po Warstwie). Polega to na tym, że zawodnicy zaczynają od ułożenia najpierw dolnej białej warstwy, następnie warstwy środkowej, a na koniec górnej żółtej warstwy. Ale to oczywiście tylko jedna z metod. Każdy z zawodników ma zresztą inny sposób na szybkie układanie kostki. Każdy też inaczej zaczynał swoją przygodę ze speedcubingiem.
– Mieliśmy w domu kostkę Rubika. Oczywiście nieułożoną. Dlatego postanowiłem się tym zająć. A później dowiedziałem się, że są organizowane zawodu w układaniu na czas. Tak właśnie się zaczęła moja przygoda z tym sportem. Żeby dojść do poziomy mistrzowskiego, trzeba dużo trenować. Ale też trenować mądrze – podkreśla Tymon Kolasiński, mistrz świata w konkurencji 4x4x4 i 6x6x6. – Zacząłem układać w 2013 roku, bo spodobało mi się, jak robi to mój kuzyn. W Internecie zobaczyłem, że można to robić na czas. Poznałem algorytmy i tak jakoś poszło. Później przyszedł czas na zawody. Start w Bełchatowie jest już moim 187. Bardzo lubię ten sport i adrenalinę, która pojawia się szczególnie w momentach, kiedy czujemy, że możemy mieć dobry czas – dodaje Łukasz Burliga, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, a także rekordzista i mistrz świata w skewbingu.
– Tak naprawdę zainspirowałem się filmem zatytułowanym „Speedcuberzy”. Bardzo lubię ten sport. Dodatkowo na zawodach mogę spotykać się z kolegami. Po prostu to moje hobby, lubię to robić. I jestem w tym w miarę dobry – mówi z kolei Konstanty Wojnowski. – Żeby szybko układać kostkę Rubika trzeba znać odpowiednie algorytmy. Chodzi o konkretne sekwencje ruchów. Trzeba tez dużo trenować. Z czasem zaczynamy układać coraz szybciej. Na pewno nie wolno się poddawać. To naprawdę fajne. To też super pomysł na spędzenie wolnego czasu – podkreśla Karol Głodała. – Kiedyś tata z bratem układali kostkę. Na początku mnie to w ogólne nie zainteresowało. Później jednak znalazłem jedną i zacząłem ją układać. A teraz jeżdżę na zawody. To super sprawa. Poznałem wiele osób i fajnie jest móc się z nimi ponownie spotkać. Można powiedzieć, że się zaprzyjaźniliśmy – podsumowuje Kacper Kozak.
Kto szybszy, ten lepszy
W bełchatowskim turnieju zawodnicy mierzyli się w jedenastu konkurencjach. Oprócz klasycznej kostki Rubika, czyli 3x3x3, zawodnicy walczyli z czasem także w innych jej odmianach, czyli:
- 2x2x2,
- 3x3x3 – jedną ręką,
- 4x4x4,
- 5x5x5,
- 6x6x6,
- 7x7x7,
- Pyraminx,
- Skewb,
- Square-1,
- Clock.
Wyniki poszczególnych konkurencji znaleźć można na stronie Cube4fun TUTAJ. Gratulujemy zwycięzcom. Wszystkim zawodnikom zaś dziękujemy za dostarczenie wielu sportowych emocji.
>>> Zobacz fotogalerię: Cube4fun Bełchatów 2025 cz. 1
>>> Zobacz fotogalerię: Cube4fun Bełchatów 2025 cz. 2
