Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsSportKto szybszy, ten lepszy. Układali kostkę Rubika na czas

Kto szybszy, ten lepszy. Układali kostkę Rubika na czas

Kto szybszy, ten lepszy. Układali kostkę Rubika na czas
Speedcubing to dyscyplina dla młodszych i starszych miłośników logicznych łamigłówek
W miniony weekend w Bełchatowie gościli czołowi polscy speedcuberzy, ale także zawodnicy z różnych zakątków świata, którzy zmierzyli się w układaniu kostki Rubika na czas. O tytuł mistrza w jedenastu kategoriach walczyło blisko 140 sportowców. Kto poradził sobie najlepiej, a raczej najszybciej?

Wszystko zaczęło się w 1974 roku w Budapeszcie, gdzie profesor architektury Erno Rubik wymyślił kostkę. W ten sposób chciał pomóc swoim studentom w zrozumieniu przestrzeni. Co ciekawe, Sam wynalazca ułożył ją metodą prób i błędów dopiero po miesiącu. Dziś natomiast rekord świata w układaniu kostki 3x3x3 to zaledwie 3,057 s.

O tym, jak wielkie emocje wzbudza układanie kostki Rubika wiedzą doskonale speedcuberzy. Po raz kolejny mieli okazję się o tym przekonać także bełchatowianie. Bo to właśnie w naszym mieście po raz czwarty już rozegrany został mistrzowski turniej „Cube4fun”. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 137 zawodników z całej Polski. Poza tym 7 i 8 czerwca swoich sił w hali Energia próbowali także reprezentanci Rumunii, Niemiec, Białorusi, Czech oraz Republiki Południowej Afryki.

– Bardzo nas cieszy tak duża, wręcz rekordowa frekwencja. To świetna promocja miasta, tym bardziej, że mówimy tutaj o imprezie o zasięgu międzynarodowym. Speedcubing to sport niszowy, ale jak w każdym sporcie, najważniejsza jest tutaj rywalizacja. A takie konkurencje jak szachy czy właśnie kostka Rubika znakomicie rozwijają nasze umysły. Poza tym to naprawdę widowiskowa dyscyplina – podkreśla Artur Ogórek, dyrektor Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie.

Kostka Rubika – rywalizacja, wyzwanie i sposób na przyjaźń

Podobno Kostkę Rubika 3×3×3 można ułożyć w 7 prostych etapach metodą zwaną LBL (ang. Layer By Layer – Warstwa po Warstwie). Polega to na tym, że zawodnicy zaczynają od ułożenia najpierw dolnej białej warstwy, następnie warstwy środkowej, a na koniec górnej żółtej warstwy. Ale to oczywiście tylko jedna z metod. Każdy z zawodników ma zresztą inny sposób na szybkie układanie kostki. Każdy też inaczej zaczynał swoją przygodę ze speedcubingiem.

– Mieliśmy w domu kostkę Rubika. Oczywiście nieułożoną. Dlatego postanowiłem się tym zająć. A później dowiedziałem się, że są organizowane zawodu w układaniu na czas. Tak właśnie się zaczęła moja przygoda z tym sportem. Żeby dojść do poziomy mistrzowskiego, trzeba dużo trenować. Ale też trenować mądrze – podkreśla Tymon Kolasiński, mistrz świata w konkurencji 4x4x4 i 6x6x6. – Zacząłem układać w 2013 roku, bo spodobało mi się, jak robi to mój kuzyn. W Internecie zobaczyłem, że można to robić na czas. Poznałem algorytmy i tak jakoś poszło. Później przyszedł czas na zawody. Start w Bełchatowie jest już moim 187. Bardzo lubię ten sport i adrenalinę, która pojawia się szczególnie w momentach, kiedy czujemy, że możemy mieć dobry czas – dodaje Łukasz Burliga, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, a także rekordzista i mistrz świata w skewbingu.

– Tak naprawdę zainspirowałem się filmem zatytułowanym „Speedcuberzy”. Bardzo lubię ten sport. Dodatkowo na zawodach mogę spotykać się z kolegami. Po prostu to moje hobby, lubię to robić. I jestem w tym w miarę dobry – mówi z kolei Konstanty Wojnowski. – Żeby szybko układać kostkę Rubika trzeba znać odpowiednie algorytmy. Chodzi o konkretne sekwencje ruchów. Trzeba tez dużo trenować. Z czasem zaczynamy układać coraz szybciej. Na pewno nie wolno się poddawać. To naprawdę fajne. To też super pomysł na spędzenie wolnego czasu – podkreśla Karol Głodała. – Kiedyś tata z bratem układali kostkę. Na początku mnie to w ogólne nie zainteresowało. Później jednak znalazłem jedną i zacząłem ją układać. A teraz jeżdżę na zawody. To super sprawa. Poznałem wiele osób i fajnie jest móc się z nimi ponownie spotkać. Można powiedzieć, że się zaprzyjaźniliśmy – podsumowuje Kacper Kozak.

Kto szybszy, ten lepszy

W bełchatowskim turnieju zawodnicy mierzyli się w jedenastu konkurencjach. Oprócz klasycznej kostki Rubika, czyli 3x3x3, zawodnicy walczyli z czasem także w innych jej odmianach, czyli:

  • 2x2x2,
  • 3x3x3 – jedną ręką,
  • 4x4x4,
  • 5x5x5,
  • 6x6x6,
  • 7x7x7,
  • Pyraminx,
  • Skewb,
  • Square-1,
  • Clock.

Wyniki poszczególnych konkurencji znaleźć można na stronie Cube4fun TUTAJ. Gratulujemy zwycięzcom. Wszystkim zawodnikom zaś dziękujemy za dostarczenie wielu sportowych emocji.

>>> Zobacz fotogalerię: Cube4fun Bełchatów 2025 cz. 1

>>> Zobacz fotogalerię: Cube4fun Bełchatów 2025 cz. 2

Zwycięzcom pogratulowała m.in. wiceprezydent Bełchatowa Agnieszka Ludwiczak-Maszewska
Zwycięzcom pogratulowała m.in. wiceprezydent Bełchatowa Agnieszka Ludwiczak-Maszewska