Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościKto wybuduje obwodnicę Bełchatowa?

Kto wybuduje obwodnicę Bełchatowa?

Ponad dwadzieścia firm chce wybudować północną obwodnicę Bełchatowa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi zakończyła proces przyjmowania wniosków od potencjalnych wykonawców.

 

Przez kilka najbliższych miesięcy pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi będą oceniać i weryfikować wnioski oferentów, którzy chcieliby wybudować obwodnicę Miasta Bełchatowa. Jak mówi Maciej Zalewski, rzecznik prasowy GDDKiA w Łodzi: „Jak na budowę 11 kilometrowego odcinka drogi, zainteresowanie jest ogromne. Wpłynęło do nas dokładnie 21 wniosków. Bełchatowską obwodnicę chcą budować nie tylko firmy z Polski, ale także z Włoch, Portugalii, Niemiec oraz Austrii, Czech i Hiszpanii. Pracy z weryfikacją wniosków jest bardzo dużo, a czasu stosunkowo mało. Wszystkie prace na tym etapie powinny się zakończyć do końca maja tego roku”. Warto wspomnieć, że wniosek o dopuszczenie w postępowaniu złożyło także konsorcjum firm, w skład którego wchodzi bełchatowskie Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Produkcyjne INKOM. Pełna lista wniosków, które wpłynęły do GDDKiA w Łodzi dostępna jest TUTAJ.

 

Po zakończeniu wstępnej weryfikacji zamawiający – Oddział GDDKiA w Łodzi zaprosi wybranych wykonawców do składania ofert. „To będzie drugi etap ogłoszonego w grudniu przetargu ograniczonego. W tym przypadku z wybranymi firmami będziemy już rozmawiać o konkretach – m.in. cenie” – dodaje Zalewski. Oferty wykonawców, którzy zostaną dopuszczeni do udziału w postępowaniu, będą oceniane pod względem ceny (waga 90%), terminu realizacji (5 %) oraz gwarancji jakości (5 %).  Po wyłonieniu wykonawcy –  zostanie podpisana umowa na realizację zadania. Jej podpisanie planowane jest na drugą połowę 2014 roku.  Firma, która zostanie wyłoniona w przetargu będzie mieć 22 miesiące realizacyjne (tj. z wyłączeniem okresów zimowych) na wybudowanie obwodnicy Bełchatowa w ciągu drogi krajowej nr 8. Zakończenie budowy i oddanie drogi do ruchu ma nastąpić do końca 2016 roku.

 

Przypomnijmy, obwodnica, która ma powstać w Bełchatowie na odcinku 10,92 km będzie mieć standard dróg głównych ruchu przyśpieszonego. To oznacza prędkość nawet do 100 km na godzinę. Po dwa pasy ruchu w jednym kierunku i jeden pas w drugą stronę – naprzemiennie, aby i z jednego i z drugiego kierunku łatwo można było wyprzedzać. „Powstaną cztery węzły na wlocie i drogach wojewódzkich. Na długości 11 kilometrów samochody nie będą wjeżdżać do miasta i tarasować przejazdu. Nie będą się więc tworzyły korki. Taka trasa w Bełchatowie jest potrzebna, czego dowodzą protesty mieszkańców. Bełchatów w godzinach szczytu jest zablokowane” – powiedział dla TVP Łódź Ryszard Łatecki, kierownik projektu unijnego GDDKiA. Renta Zatorska-Sytyk, dyrektor GDDKiA dodaje: „Dziś cały ruch z drogi krajowej DK-8 przechodzi przez centrum Bełchatowa i Wielunia. Przy dużym, dobowym obciążeniu ruchem jest to znaczna uciążliwość dla mieszkańców tych miast. Za trzy lata powinniśmy pojechać obwodnicą Bełchatowa”. Mieszkańcy nie kryją zadowolenia z zapowiadanej inwestycji. Jednak jak podkreśla prezydent Marek Chrzanowski największa satysfakcja przyjdzie w momencie, kiedy na plac budowy wejdą koparki: „Po dwudziestu latach oczekiwania i walki Bełchatów ma mieć obwodnicę. Protesty oburzonych bełchatowian wymusiły dobre decyzje – rząd pozostawił obwodnicę naszego miasta do realizacji. Informacja o ogłoszonym przetargu na jej budowę – to bardzo dobre wieści. Z pewnością mieszkańcy, którzy razem stanęli w obronie budowy obwodnicy, czują ogromne zadowolenie. Mam nadzieję, że naszą radość – za kilka miesięcy, dopełni faktyczne rozpoczęcie budowy”.  Decyzja o przeznaczeniu pieniędzy na budowę obwodnicy została podjęta przez rząd w październiku 2013 roku. Wówczas zadanie to zostało wpisane do załącznika nr 6 Programu Budowy Dróg Krajowych w latach 2011 – 2015. Tym samym Bełchatów dołączył do jedenastu innych inwestycji – obok Wielunia, Kościerzyny, Inowrocławia, Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego, Kłodzka oraz Nysy, Sanoka, Olsztyna, Brodnicy i Góry Kalwarii.

 

 

Autor, zamieściła: AD-A

a.duda@um.belchatow.pl