joombig banner rotation images

Menu

 

Dla Petra Vlasáka bez człowieka życie miejskich ulic byłoby zdecydowanie mniej ciekaweDla Petra Vlasáka bez człowieka życie miejskich ulic byłoby zdecydowanie mniej ciekawe

 

 

Praskie ulice – wyjątkowe, klimatyczne, a na nich ludzie – spacerujący, siedzący, nawet leżący, z całym pakietem emocji, życiowego doświadczenia i niepowtarzalnej energii – to zapowiedź fotograficznej wystawy Petra Vlasáka. Zdjęcia oglądać można do połowy września w bełchatowskich Gigantach Mocy.Na wystawę, którą bełchatowianie oglądać mogą w Galerii „Na Piętrze” w Gigantach Mocy do 15 września, Petr Vlasák wybrał prace z lat 2005-2014. Ich wspólnym mianownikiem jest życie praskich ulic.
Autor zdjęć koncentruje się na ludziach, bo – jak sam podkreśla - to oni są najważniejszym, dynamicznym i barwnym elementem życia ulicy.

 

Cichym bohaterem prezentowanych obrazów jest również czas - i ten poświęcony na obserwację, i ten na reakcję. Tylko szybkość dojrzałej interakcji i „niewidoczność” fotografa pozwalają uchwycić naturalizm i bezpośredniość sytuacji zamykanej w kadrze. Śmiało można powiedzieć, że wystawa Petra Vlasáka to fotograficzny dokument z ulic czeskiej stolicy, osadzony przede wszystkim w prawdzie o człowieku i realizmie miasta.

 

Petr Vlasák jest członkiem Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego, znanym i cenionym w Europie fotografikiem oraz grafikiem. Urodził się w Pradze. Od 20 lat pracuje w fotografii amatorskiej i profesjonalnej. Swoje prace z powodzeniem wystawia w konkursach fotograficznych, m.in. we Włoszech, Austrii, Ukrainie, Niemczech, zdobywając nie tylko wyróżnienia, ale często też pierwsze miejsca. Jest współzałożycielem magazynu o fotografii artystycznej Photoart, znają go też czytelnicy niemieckiego czasopisma „Schwarz und Weiss fotografie”.

 

Infraczerwoną fotografią, nie tylko klasyczną, filmową, ale również cyfrową, zainteresował się na początku lat dziewięćdziesiątych. Profesjonalnie zajmuje się drukiem wielkoformatowym. Jego prace znane są m.in. w Czechach, Austrii, Niemczech, Włoszech, Hiszpani, na Węgrzech i Słowacji, a także w Polsce - po Warszawie i Myślenicach przyszedł czas na Bełchatów.

Fot. BTF

KZB

 

plakatVLASAK int

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020