joombig banner rotation images

Menu

 

Wystawa o polskich naukowcach w całym kraju cieszy się duzym zainteresowaniemWystawa o polskich naukowcach w całym kraju cieszy się dużym zainteresowaniem


Ponad 50 osobistości ze świata polskiej nauki, ich krótkie biografie i osiągnięcia z okresu dwudziestolecia międzywojennego, a wszystko to podane w formie nowoczesnej wystawy planszowej, którą do końca tygodnia zwiedzać można w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie.

 

 

Wystawę „Polska nauka w 20-leciu międzywojennym”, którą udostępniono właśnie w dworku Olszewskich, poświęcono przede wszystkim naukowcom i odkrywcom, którzy mieli niebagatelny wpływ na rozwój nie tylko polskiej, ale również światowej nauki. Niesamowite historie, opowieści o ludziach, którzy w trudnych czasach dwudziestolecia międzywojennego nieraz całe życie, poświęcili żmudnym, naukowym badaniom po to, byśmy dziś mogli je wykorzystywać i na Ziemi, i w kosmosie. Jak podkreśla Krzysztof Ciecióra, wicewojewoda łódzki, z inicjatywy którego wystawa zagościła w miejskim muzeum, często nie zdajemy sobie sprawy, w jak wielu dziedzinach wykazali się Polacy. Chodzi tu nie tylko o nauki ścisłe, ale również humanistykę.

 

- Ta nowoczesna i mobilna wystawa ma z jednej strony popularyzować nazwiska uczonych, o których mało kto pamięta, i zachęcać do zgłębiania wiedzy na temat życia i pracy tych bardziej znanych, a z drugiej – inspirować, motywować do podejmowania naukowych wyzwań. Myślę, że w Bełchatowie mógłby się znaleźć przyszły Mikołaj Kopernik czy Maria Skłodowska-Curie, wystarczy odkryć w sobie potencjał – mówił podczas otwarcia wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra.

 

Projekt „Polska nauka w 20-leciu międzywojennym” od dłuższego już czasu cieszy się zainteresowaniem nie tylko dużych miast czy ośrodków akademickich, ale również tych mniejszych. W Bełchatowie będzie można ją oglądać tylko do piątku, 30 sierpnia. Warto pospieszyć się i skorzystać z tej niecodziennej okazji. - Zapraszamy na wyjątkową wystawę o polskiej nauce. Warto przyjść i dowiedzieć się czegoś więcej np. o archeologach, chemikach, fizykach, matematykach, językoznawcach, a nawet filozofach, którzy wywarli wpływ na świat, w którym dziś żyjemy – mówi Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.

 

Ekspozycja wpisuje się w jubileuszowe obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej pomysłodawcą i organizatorem jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


KZB

 

Mobilną ekspozycję poświęcono naukowcom wielu dziedzinMobilną ekspozycję poświęcono polskim naukowcom wielu dziedzin

 

Wystawa "Polska nauka w 20-lecie międzywojenne" dotarła do Bełchatowa z inicjatywy wicewojewody łódzkiego Krzysztofa CiecióryWystawa "Polska nauka w 20-leciu międzywojennym" dotarła do Bełchatowa z inicjatywy wicewojewody łódzkiego Krzysztofa Ciecióry

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020