Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 

W otwarciu zagranicznej filii Instytutu Rotmitrza Pileckiego uczestniczył m.in. wiceprezydent Bełchatowa Łukasz PolitańskiW otwarciu zagranicznej filii Instytutu Pileckiego uczestniczył m.in. wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański


Członkowie rodziny rotmistrza Pileckiego, kombatanci, przedstawiciele władz, w tym wicepremier, wicemarszałek sejmu i ministrowie, ludzie nauki i kultury – z Polski i świata, wzięli udział w otwarciu pierwszej zagranicznej filii Instytutu Pileckiego. W Berlinie - jako gość honorowy – był również Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.

 

 


Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej warszawski Instytut Rotmistrza Witolda Pileckiego otworzył w Berlinie swoją pierwszą zagraniczną filię. Wśród zaproszonych na tę uroczystość gości, obok przedstawicieli rządu, bliskich patrona Instytutu, kombatantów, byłych więźniów obozów koncentracyjnych, był również Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa, historyk, naukowiec, autor wielu pozycji dotyczących m.in. kampanii polskiej 1939 r. z rejonu bełchatowskiego. 

 

- To dla mnie naprawdę zaszczyt, wyróżnienie i ogromne przeżycie. Otwarcie nowego oddziału Instytutu Pileckiego było też doskonałą okazją do spotkania z rodziną polskiego bohatera, do rozmowy ze świadkami tamtych tragicznych czasów – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa. - Nie bez znaczenia jest też fakt, że muzeum Pileckiego powstało w samym centrum stolicy Niemiec, kilkadziesiąt metrów za Bramą Brandenburską, a jego zasadniczym celem jest popularyzacja historii i kultury Polski wśród Niemców i turystów odwiedzających miasto – dodaje wiceprezydent Politański.

 

Bełchatowianin na otwarciu muzeum towarzyszył amerykańskiemu dziennikarzowi wojennemu Jackowi Fairweatherowi, autorowi książki o życiu i działalności rotmistrza Pileckiego. Publikacja pt. „The Volunteer” ukazała się w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii, będzie również tłumaczona na inne języki, w tym na polski. – Cieszę się, że mogłem pomóc Jackowi Fairweatherowi w gromadzeniu materiałów na temat bohatera książki. O Pileckim należy mówić, pisać nie tylko jako o narodowym bohaterze, ale też uniwersalnym, wpisującym się w historię całej Europy i tragicznych wydarzeń II wojny światowej, a Fairweather zrobił to świetnie – i merytorycznie, i językowo – podsumowuje wiceprezydent Politański.

 

Polską placówkę, w której mówić się będzie m.in. o trudnej historii pomordowanych, prześladowanych przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej Polaków, ale nie tylko ich, odwiedzać można od 16 września. Działalność berlińskiej filii Instytutu inauguruje wystawa poświęcona samemu rotmistrzowi. „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz” to ekspozycja ukazująca niezwykłą postać, bohatera, który na własną rękę przez ponad dwa i pół roku budował w Auschwitz ruch oporu i przygotowywał zbrojne powstanie. Na wystawę składają się trzy poziomy: opowieść o Pileckim, kontekst historyczny, wypowiedzi ekspertów i materiały archiwalne.


KZB

 

Na berliński wernisaż wystawy o Pileckim przybyło wielu gości, w tym kombatanci i byli więźniowie obozów zagłady Na berliński wernisaż wystawy o Pileckim przybyło wielu gości, w tym kombatanci i byli więźniowie obozów zagłady

 

Na otwarciu muzeum wiceprezydent Łukasz Politański spotkał się m.in. z rodziną rotmistrza Witolda PileckiegoNa otwarciu muzeum wiceprezydent Łukasz Politański spotkał się m.in. z rodziną rotmistrza Witolda Pileckiego

 

 

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl