joombig banner rotation images

Menu

 

Na zakończenie pierwszego dnia FSJ zagra dla nas Stan WyjątkowyNa zakończenie pierwszego dnia FSJ zagra dla nas Stan Wyjątkowy

 

Zaledwie tydzień dzieli nas od Festiwalu Sztuki Jabłka. To już jego trzecia odsłona. Przez trzy dni, od 4 do 6 października, obcować będziemy z kulturą przez duże „K”. Na lokalnych scenach pojawią się muzycy, aktorzy, literaci, malarze i fotograficy. Nie zabraknie też gwiazdy dużego formatu. Startujemy w piątek, 4 października. Co się tego właśnie dnia będzie działo?

 


Pierwszy dzień Festiwalu Sztuki Jabłka, czyli piątek, 4 października, zapowiada się bardzo ciekawie. Wszystko zacznie się o godz. 15:30. Na placu Narutowicza wspólnie przystroimy drzewo naszymi życzeniami i afirmacjami, a następnie pod okiem artystki Magdaleny Pejgi zbudujemy niepowtarzalną, festiwalową kompozycję z kawałków szkła.


Jak wiadomo, ideą FSJ jest nie tylko promowanie lokalnych twórców kultury, ale też – zwrócenie uwagi na to, co z miastem ściśle jest związane, m.in. herb i symbole, które go budują. W tym roku obok jabłka bohaterem imprezy stanie się drzewo. Będziemy mogli je podziwiać na specjalnej wystawie pt. „Drzewo” zorganizowanej przez Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne. Na wernisaż zapraszamy do Gigantów Mocy o godz. 16:30. Zdjęcia fotografików z kraju i zagranicy zobaczymy jednak nie tylko w „Galerii na piętrze”, ale również w urzędzie miasta (hol na pierwszym piętrze), miejskiej bibliotece, muzeum i galerii Olimpia.


W MCK-u z kolei o godz. 18:30 swoje wystawy otworzą Magdalena Pejga oraz Stanisław Gaszewski. Pierwsza związana będzie z przedmiotami użytkowymi, druga – to pirografy przedstawiające kobiety w niecodziennym wydaniu.

 

Nie mniej ciekawie będzie w miejskiej bibliotece. O godz. 17 w tajniki psychografologii zainteresowanych wtajemniczać będzie Ewa Ber. Uczestnicy wykładu na podstawie charakteru pisma odkrywać będą swoją osobowość. Godzinę później na „Jabłeczniku Literackim” spotkają się amatorzy słowa pisanego. Tu lokalni poeci, prozaicy dzielić się będą doświadczeniami pisarskimi, wymienią spostrzeżenia i wezmą udział w panelu dyskusyjnym.

 

Piątkowy wieczór natomiast upłynie pod znakiem przedsięwzięć teatralno-muzycznych. O godz. 19 w sali teatralnej MCK-u ze spektaklem „Pamiętnik Adama i Ewy” wystąpią aktorzy teatru BAT-PKP. O godz. 20 przeniesiemy się do sali koncertowej, gdzie najpierw wystąpi prowadzony przez Arkadiusza Załęcznego zespół instrumentów strunowych Sounding Strings, a później dobrze znany bełchatowianom Stan Wyjątkowy.

 

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

 

Ponadto wzorem lat ubiegłych w bełchatowskie świąto sztuki włączają się lokalni artyści kulinarni. Specjalnych potraw z jabłkiem będzie można skosztować m.in. w Rezydencji Dwór Polski, restauracjach: Kubuś, Cynamon, Cztery Pory Roku, Bistro Makaron i Kawa, Plac 16 od Chleba do Wina, Po Byku, Gościniec, Pub Piwiarnia Warka, Sugestia oraz Pierogarni Na Lepione i Sport Hotelu.

 

Co przygotowaliśmy na kolejne dni? O tym już wkrótce na belchatow.pl oraz naszym profilu fb.

 

>>> Festiwal Sztuki Jabłka - co będzie się działo?

>>> Festiwal Sztuki Jabłka - sobota, 5 października

>>> Festiwal Sztuki Jabłka - niedziela, 6 października

 

KZB

 

W klimat bełchatowskiego święta sztuki wprowadzać nas będzie artystka rozkochana w szklanych taflach - Magdalena PejgaW klimat miejskiego święta sztuki wprowadzać nas będzie artystka rozkochana w szklanych taflach - Magdalena Pejga

 

Swoje obrazy wypalane w drewnie zaprezentuje Stanisław Gaszewski Swoje obrazy wypalane w drewnie zaprezentuje Stanisław Gaszewski

 

 

 

 

FSJ 2019 plakat int

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020