joombig banner rotation images

Menu

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Festiwalu Sztuki Jabłka, wystąpi w sobotę w Gigantach Mocy Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Festiwalu Sztuki Jabłka, wystąpi w sobotę w Gigantach Mocy

 

Koncert Baranovskiego, Mateusza Wojtasika, Katki Koteckiej i Trzeciego oddechu kaczuchy. Do tego warsztaty ceramiczne, performans i wernisaż wystawy – tak w skrócie zapowiada się drugi dzień Festiwalu Sztuki Jabłka. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Warto więc sprawdzić, co jeszcze czekać będzie w sobotę, 5 października.  

 

 

Drugi dzień Festiwalu Sztuki Jabłka to w sumie dziewięć różnorodnych wydarzeń. Startujemy o godz. 15 na placu Narutowicza warsztatami ceramicznymi „Gliniane miasto”. Zajęcia poprowadzą osoby związane ze Zbychewką, czyli pracownią ceramiczną. Przyjść może każdy. Wspólnie będziemy tworzyć domki symbolizujące przywiązanie do miejsc i otoczenia, w którym żyjemy.

 

W tym samym czasie – o godz. 15, na placu Narutowicza pojawią się białe postacie, tzw. „white walkers”. Będą się one przemieszczać pomiędzy publicznością i prezentować improwizowane krótkie scenki z czerwonym jabłkiem w roli głównej. Warto dodać, że aktorzy będą się poruszać bardzo powoli, czyli swoje ruchy będą wykonywać w technice „slow motion” co jest bardzo widowiskowe i niezwykle ciekawe.

 

W sali teatralno-widowiskowej Gigantów Mocy o godz. 16 rozpocznie się musical „Psychiatryk”. To premierowy występ bełchatowskiej Akademii Musicalowej UP. Nie zabraknie muzyki, multimediów, a także oryginalnych układów choreograficznych. Jak mówią autorzy widowiska – Michał Pierzchała i Joanna Fesler: nasz musical jednych rozbawi, innych wprawi w zadumę.

 

Na godz. 17 zapraszamy do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, gdzie wystąpi „Trzeci oddech kaczuchy”. Ten kultowy zespół kabaretu i piosenki studenckiej tworzą Maja Piwońska i Andrzej Janeczko. Wspólnie działają od 1981 rok, przez ten czas zdobyli wiele nagród a także sporą publiczność. Wielokrotnie występowali w różnych programach kabaretowych i satyrycznych audycjach radiowych m.in. Programu III Polskiego Radia, Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi. Ich koncert w Bełchatowie wzbogacą grafiki Andrzeja Janeczki oraz rozmowy o jego książce „Trzeci oddech kaczuchy. O życiu i scenie”.

 

Z kolei w Muzeum Regionalnym swoją instalację „Bella Ciao” zaprezentuje Kuba Stępień – bełchatowianin, student łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Będą obrazy, zdjęcia, a także prace multimedialne i muzyka. Wszystko ma nawiązywać do historii Dworku Olszewskich, a także jego mieszkańców – Stefana i Nelly Hellwigów. Początek wernisażu o godz. 17:30, ekspozycję będzie można zwiedzać do godz. 21. Z kolei 6 października będzie dostępna w godz. 17-20. Warto dodać, że podczas wernisażu odbędzie się także performance.

 

Katka Kotecka ze swoim koncertem „Śpiewam więc oddycham” wystąpi o godz. 18 w „Kulturze na boku” (ul. Kościuszki 4). Katka Kotecka śpiewa autorskie piosenki, a także gra na gitarze. Koncertuje od ponad sześciu lat, zarówno w Polsce jak i zagranicą m.in. w Pradze, Wilnie i we Lwowie. Pisze i śpiewa w języku polskim, jak również w języku angielskim i jest to śpiew smutny, ale płynący prosto z jej serca. Sama o sobie mówi, że piosenki są dla niej fotografiami ciągłych poszukiwań odpowiedzi oraz oswajania otaczającej rzeczywistości, jej własnego mikro-chaosu. To fotografie ruchu. To poruszone lub też prześwietlone obrazy momentów, które są zamknięte w słowach, w ramy dźwięku. 

 

Od godz. 19:30 Festiwal Sztuki Jabłka ponownie będzie gościć w Gigantach Mocy. Najpierw wystąpi Mateusz Wojtasik znany także jako Wojtas. To utalentowany muzycznie bełchatowianin, który wykonuje nie tylko covery ale także swoje utwory m.in. „Nad morze” czy „Garda”. Jego koncert będzie połączeniem romantycznego wokalu, muzycznego pazura i brzmienia gitary akustycznej.

 

Zaraz po Wojtasiku, o godz. 20:30 zagra gwiazda tegorocznego Festiwalu Sztuki Jabłka – Baranovski. Wojtek Baranowski, którego możemy kojarzyć z występów w programach muzycznych czy koncertów grupy XXANAXX, został okrzyknięty najbardziej udanym debiutem 2018 roku. Wokalista, muzyk i songwriter koncertuje na najważniejszych wydarzeniach w kraju na czele z Open’erem, Orange Warsaw Festival i Męskim Graniem. Autor takich przebojów jak „Luźno”, „Zbiór” czy „Dym”, który do dziś nie schodzi z czołowych miejsc na listach wielu rozgłośni radiowych.

 

Na zakończenie festiwalowej soboty po raz drugi zapraszamy do „Kultury na boku” (ul. Kościuszki 4). O godz. 21 rozpocznie się czytanie performatywne sztuki Mariusa von Mayenburga „Ogień w głowie” w wykonaniu bełchatowskich amatorskich aktorów.

 

Co ważne, wstęp na wszystkie wspomniane wydarzenia jest bezpłatny.

 

Ponadto wzorem lat ubiegłych w bełchatowskie święto sztuki włączają się lokalni artyści kulinarni. Specjalnych potraw z jabłkiem będzie można skosztować m.in. w Rezydencji Dwór Polski, restauracjach: Kubuś, Cynamon, Cztery Pory Roku, Bistro Makaron i Kawa, Plac 16 od Chleba do Wina, Po Byku, Gościniec, Pub Piwiarnia Warka, Sugestia oraz Pierogarni Na Lepione i Sport Hotelu.

 

- Program tegorocznego Festiwalu Sztuki Jabłka jest różnorodny. Staraliśmy się przygotować go tak, aby każdy miłośnik kultury mógł znaleźć coś interesującego dla siebie - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Ideą festiwalu jest docenienie i wypromowanie rodzimych artystów, ale też naszego miasta z jego symbolem, jakim jest jabłko – dodaje prezydent Czechowska.

 

>>> Festiwal Sztuki Jabłka - program na piątek, 4 października

>>> Festiwal Sztuki Jabłka - program na niedzielę, 6 października

>>> Festiwal Sztuki Jabłka - co będzie się działo?

 

AD-A

 

Mateusz Wojtasik to utalentowany muzycznie bełchatowianin Mateusz Wojtasik to utalentowany muzycznie bełchatowianin, zagra w sobotę w Giganatch Mocy 

Akademia Musicalowa UP wystąpi z premierą "Psychiatryk" Akademia Musicalowa UP wystąpi z premierą "Psychiatryk"

Instalcję Kuby Stępnia będzie można oglądać w bełchatowskim muzeum Instalację Kuby Stępnia będzie można oglądać w bełchatowskim muzeum

W bibliotece spotkamy z "Trzecim oddechem kaczuchy" W bibliotece spotkamy się z "Trzecim oddechem kaczuchy"- kultowym zespołem kabaretu i piosenki studenckiej 

 

Festiwal Sztuki Jabłka program:

4 X 2019, piątek

15.30 Rozpoczęcie FESTIWALU / SZTUKI / JABŁKA, Drzewo Afirmacji

Pl. Narutowicza

16.00 Szklane jabłka – happening z udziałem mieszkańców

Pl. Narutowicza

16.30 Otwarcie międzynarodowej wystawy Drzewo /Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne

MCK Giganty Mocy, Galeria na piętrze, Pl. Narutowicza 3

17.00 Poznaj siebie po piśmie – wykład psychografologiczny Ewy Ber

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, ul. Kościuszki 9

18.00 Bełchatowski Jabłecznik Literacki

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, ul. Kościuszki 9

18.30 Otwarcie wystaw Kobiety Ewy Stanisława Gaszewskiego i Od ogrodu do szkła Magdaleny Pejgi

MCK, Galeria, Pl. Narutowicza 1a

19.00 Spektakl Pamiętniki Adama i Ewy / Grupa Teatralna BAT-PKP

MCK, sala teatralna, Pl. Narutowicza 1a

20.00 Koncert zespołu Sounding Strings prowadzonego przez Arkadiusza Załęcznego

MCK, sala koncertowa, Pl. Narutowicza 1a

20.30 Koncert zespołu Stan Wyjątkowy

MCK, sala koncertowa, Pl. Narutowicza 1a

 

5 X 2019, sobota

15.00 Warsztaty ceramiczne Gliniane miasto /Zbychewka

Pl. Narutowicza

15.00 Performans Obiekt pożądania / Fundacja Form.Art

Pl. Narutowicza

16.00 Musical Psychiatryk / Akademia Musicalowa UP

Sala teatralno-widowiskowa MCK PGE Giganty Mocy, Pl. Narutowicza 3

17.00 Trzeci Oddech Kaczuchy – piosenka, literatura i plastyka

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, ul. Kościuszki 9

17.30 Bella Ciao / Kuba Stępień, performans i wystawa w Dworze Olszewskich

Muzeum Regionalne, ul. Rodziny Hellwigów 11, wejście od strony parku

18.00 Śpiewam więc oddycham - koncert Katki Koteckiej/ wstęp z hojności serca

Kultura na boku, ul. Kościuszki 4

19.30 Koncert Mateusza Wojtasika

Sala teatralno-widowiskowa MCK PGE Giganty Mocy, Pl. Narutowicza 3

20.30 Koncert gwiazdy BARANOVSKI

Sala teatralno-widowiskowa MCK PGE Giganty Mocy, Pl. Narutowicza 3

21.00 Czytanie performatywne sztuki Mariusa von Mayenburga Ogień w głowie

Kultura na boku, ul. Kościuszki 4

 

6 X 2019, niedziela

16.00 Performans Pogadajmy jak ludzie / Kultura na boku

Pl. Narutowicza

16.30 Pleciemy nić porozumienia - happening z udziałem mieszkańców/ Projekt Botanica

Pl. Narutowicza

17.00 Seans filmu Maudie

Kino MCK, Pl. Narutowicza 1a

17.30 Otwarcie wystawy Koszmary i marzenia senne Agnieszki Paradeckiej

Muzeum Regionalne, ul. Rodziny Hellwigów 11

18.00 Koncert zespołu Świt

Muzeum Regionalne, ul. Rodziny Hellwigów 11

18.00 Spektakl teatralny ?¿

MCK

19.30 Koncert Szymona Mikły

Piwiarnia Warka, ul. Okrzei 6

20.00 Koncert ZAGI

Piwiarnia Warka, ul. Okrzei 6

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020