Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 

Przez trzy festiwalowe dni odbyło się w sumie 26 wydarzeń kulturalnychPrzez trzy festiwalowe dni odbyło się w sumie 26 wydarzeń kulturalnych

 

III Festiwal Sztuki Jabłka już za nami. Trzy dni obcowania ze sztuką, kilkudziesięciu artystów, rożne formy artystycznego wyrazu: od malarstwa, fotografii przez teatr, kino i muzykę po kulturę alternatywną – tego wszystkiego doświadczali bełchatowianie w pierwszy weekend października.

 

 

Podczas lokalnego święta sztuki mieszkańcy mieli w sumie do wyboru 26 wydarzeń kulturalnych, w tym wystawy, spektakle, warsztaty, a do tego happeningi, performance i potężną dawkę muzyki. Wszystko to działo się w różnych punktach miasta. – Cieszę się, że już po raz trzeci udało się nam zorganizować tak ważne dla naszej lokalnej kultury wydarzenie. Chcieliśmy wypromować jabłko jako symbol naszego miasta, a jak się okazuje, stało się ono doskonałym pretekstem i pomysłem również na promocję lokalnych artystów. Mam nadzieję, że wrażenia z tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Jabłka pozostaną z nami na długo – powiedziała prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

Przez trzy dni festiwalu odbyło się aż dziesięć koncertów. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury zagrali dla nas Sounding Strings, Stan Wyjątkowy, Mateusz Wojtasik i gwiazda sobotniego wieczoru Baranovski. Z kolei w miejskiej bibliotece wystąpił Trzeci Oddech Kaczuchy, a w muzeum zespół Świt. Koncertowo zrobiło się też w kilku bełchatowskich lokalach, gdzie swoją twórczość zaprezentowali Katka Kotecka, Szymon Mikła i dziewczyna z gitarą, czyli Zagi.

 

Festiwal Sztuki Jabłka planowano także z myślą o koneserach sztuk wizualnych – malarstwa, grafiki oraz fotografii. W sumie odbyło się pięć wernisaży. W MCK-u swoje prace zaprezentowali Stanisław Gaszewski – „Kobiety Ewy” i Magdalena Pejga – „Od ogrodu do szkła”. Obie wystawy można oglądać jeszcze do 10 października. W Galerii na piętrze w Gigantach Mocy zawisło kilkanaście fotografii z drzewem w roli głównej. Autorami zdjęć są fotograficy z Polski i Europy, a pomysłodawcą wystawy, której motyw przewodni bezpośrednio nawiązuje do jednego z miejskich symboli, jest Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne. Prace te można podziwiać do połowy listopada. Również muzeum gościło w swych murach artystów. Tu właśnie mogliśmy wziąć udział w wystawie i jednocześnie performansie Kuby Stępnia pt. „Bella Ciao”, a także obejrzeć tkaniny artystyczne i obrazy Agnieszki Paradeckiej, składające się na wystawy „Koszmary i marzenia senne” i „”Cykl życia”. Prace artystki wisieć będą jeszcze do 27 października.

 

Dla miłośników słowa pisanego nie lada gratką były po pierwsze „Jabłecznik literacki”, na którym spotkali się i prezentowali swoje dzieła lokalni pisarze i poeci, a po drugie wykład psychografologiczny pt. „Poznaj siebie po piśmie”. Nie zapomniano również o amatorach literatury czytanej i odgrywanej jednocześnie - to dla nich przygotowano performatywny wieczór ze sztuką M. von Mayenburga „Ogień w głowie”.

 

Teatr, kino i interaktywny spektakl uliczny – tego też nie mogło zabraknąć na Festiwalu Sztuki Jabłka. Oglądaliśmy więc spektakl „Pamiętniki Adama i Ewy” w wykonaniu aktorów BAT-PKP, musical „Psychiatryk”, z którym po raz pierwszy wystąpiła Akademia Musicalowa UP, a w kinie poznaliśmy historię malarki Maud Lewis. Teatralne etiudy z udziałem mieszkańców rozgrywały się na pl. Narutowicza. Najpierw do swojego świata podczas performensu „Obiekt pożądania” zaprosiły nas białe postaci z jabłkami w dłoniach, a kolejnego dnia pod czujnym okiem Duetu Biuro Tłumaczeń „gadaliśmy jak ludzie”.


W sztukach manualnych sprawdzali się natomiast ci, którzy razem ze Zbychewką lepili w glinie, z dziewczynami z projektu Botanica pletli nić porozumienia albo wspólnie z Magdaleną Pejgą tworzyli szklaną instalację.


Ponadto w FSJ włączyło się kilkanaście lokali gastronomicznych. Specjalnych potraw z jabłkiem można było skosztować m.in. w Rezydencji Dwór Polski, restauracjach: Kubuś, Cynamon, Cztery Pory Roku, Bistro Makaron i Kawa, Plac 16 od Chleba do Wina, Po Byku, Gościniec, Pub Piwiarnia Warka, Sugestia oraz Pierogarni Na Lepione i Sport Hotelu.

 

>>> Fotorelacja z pierwszego dnia Festiwalu Sztuki Jabłka

>>> Fotorelacja z drugiego dnia Festiwalu Sztuki Jabłka

>>> Fotorelacja z trzeciego dnia Festiwalu Sztuki Jabłka

 

Festiwal Sztuki Jabłka to promocja i miejskich symboli, i lokanych tworcówPrezydent Mariola Czechowska otworzyła wystawę fotograficzną "Drzewo" współorganizowaną przez BTF

 

Gwiazdą tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Jabłka był BaranovskiGwiazdą tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Jabłka był Baranovski

KZB

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl