Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

W 2019 roku bełchatoska biblioteka odnotowała ponad 211 tys. wypożyczeń W 2019 roku bełchatowska biblioteka odnotowała ponad 211 tys. wypożyczeń

 

Blisko 11 tys. aktywnych czytelników, ponad 4,5 tys. nowych książek, prawie 100 godzin lekcji bibliotecznych. Do tego setka koncertów, wystaw i innych kulturalnych wydarzeń. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna podsumowała miniony rok.

 

W 2019 roku na półki MiPBP trafiło ponad 4,5 tys. nowości. Wśród nich literatura piękna, beletrystyka oraz książki naukowe i popularnonaukowe. Nie zabrakło też tytułów dla dzieci – bajek, komiksów, ale też lektur szkolnych.

 

– To jakie książki kupujemy w dużej mierze zależy od naszych czytelników, którzy podpowiadają, po jakie nowości chcieliby sięgnąć. Dzięki temu, że księgozbiór jest atrakcyjny i systematycznie wzbogacany o nowe tytuły, rośnie liczba wypożyczeń i czytelników – mówi Magdalena Forusińska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie.

 

W ubiegłym roku aktywnie z biblioteki korzystało prawie 11 tys. osób, które łącznie wypożyczyły ponad 200 tys. książek. Czytelnicy najczęściej sięgali po nowości, m.in. „Żmijowisko”, „Tatuażystę z Auschwitz”, serię „Siedem Sióstr” czy „Stulecie Winnych”. Chętnie czytane były również biografie m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Anny Przybylskiej, Michelle Obamy. Najmłodsi wybierali serię „Dziennik cwaniaczka”, serię „Basia” oraz książki, których autorką jest Nela mała reporterka. Warto dodać, że coraz większą popularnością cieszą się także audiobooki. Z roku na rok zainteresowanie taką właśnie formą książki rośnie. W 2019 wypożyczono ich ponad 3 tys., filmów zaś ponad 500.

 

Aby zachęcić czytelników – szczególnie tych najmłodszych – do aktywności bełchatowska Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna systematycznie organizuje lekcje biblioteczne. W 2019 roku jej pracownicy przeprowadzili blisko 100 godzin takich zajęć.

 

– Warsztaty dostosowane są do wieku grup, które nas odwiedzają. Przedszkolaki najczęściej zwiedzają bibliotekę, dowiadują się, które regały są z książkami właśnie dla nich. Z kolei dla młodych czytelników prowadzone są zajęcia dydaktyczne, podczas których poznają jak korzystać z tradycyjnych źródeł informacji, katalogów komputerowych oraz tematycznych – tłumaczy dyrektor Forusińska.

 

Bełchatowska Biblioteka, to także miejsce wielu wydarzeń kulturalnych. W 2019 roku placówka zorganizowała ponad 100. Praktycznie co miesiąc w placówce można obejrzeć nową wystawę – począwszy od fotograficznych, przez rzeźbiarskie, po malarskie. Systematycznie odbywa się także cykl spotkań ze znaną osobą. Tylko w ubiegłym roku czytelnicy mieli okazję spotkać się i porozmawiać z Emilią Krakowską, Jackiem Cyganem czy Małgorzatą Wardą. Były też koncerty, zagrał m.in. zespół Agnellus, Plateau czy Trzeci Oddech Kaczuchy. Od kilku już lat placówka angażuje się w Narodowe Czytanie, którego forma zaskakuje co roku. Biblioteka szacuje, że we wszystkich wydarzeniach udział wzięło blisko 1,5 tys. osób. – Cieszy nas, że zainteresowanie naszymi imprezami rośnie. Wiele ciekawych wystaw, koncertów i spotkań zaplanowaliśmy także na ten rok – podsumowuje Forusińska.

 

Jedno z nich już w sobotę, 15 lutego. Mowa o recitalu Marcina Januszkiewicza „Osiecka po męsku”. Koncert tradycyjnie odbędzie się w siedzibie głównej placówki, początek o godz. 18. Wstęp jak zawsze wolny.

 

 

ADA

MiPBP podsumowała miniony rokMiPBP podsumowała miniony rok

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl