Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Fragmenty "Balladyny" przeczytają m.in. prezydent Mariola Czechowska i wiceprezydent Łukasz PolitańskiFragmenty "Balladyny" przeczytają m.in. prezydent Mariola Czechowska i wiceprezydent Łukasz Politański

 

Już po raz dziewiąty cała Polska będzie wspólnie czytać wybitne dzieło literatury. W tym roku wybór padł na „Balladynę”. Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczna odsłona Narodowego Czytania w Bełchatowie, podobnie jak w całym kraju, będzie mieć formę online. 4 września na stronie i portalach społecznościowych bełchatowskiej biblioteki, wyświetlony został film z odczytanymi fragmentami klasyki polskiego romantyzmu.


W pierwszy weekend września odbędzie się już 9. edycja Narodowego Czytania, akcji którą od 2012 roku organizuje Kancelaria Prezydenta RP. I każdego roku czytanie wielkich, narodowych dzieł literackich, rozlewa się na cały kraj – czytają wszyscy, w miastach, miasteczkach i wsiach, w szkołach czy świetlicach.


W tym roku akcja będzie mieć szczególny charakter, o czym w liście zachęcającym do współtworzenia akcji napisał Prezydent RP Andrzej Duda. – Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – czytamy w liście prezydenta Dudy.


Ze względu na epidemię COVID-19, tegoroczna odsłona Narodowego Czytania przenosi się do internetu. W Bełchatowie jego organizacją, tak jak w latach poprzednich, zajmuje się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. W piątek, 4 września, na stronie internetowej placówki oraz jej profilach na popularnych portalach i serwisach społecznościowych (facebook, intstagram i youtube), zamieszczony został krótki film, na którym prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska, wspólnie z wiceprezydentem Łukaszem Politańskim oraz pracownikami biblioteki, czytać będą fragmentu jednego z największych dzieł Juliusza Słowackiego – „Balladyny”.


– Za każdym razem staramy się, aby tę ogólnopolską akcję przygotować w sposób niekonwencjonalny, trochę inny, ciekawy. Tym razem literackie słowo okraszone będzie muzyką i gestem. Chcemy w ten sposób nie tylko zachęcić naszych czytelników do udziału w akcji, ale również na szeroką skalę promować czytelnictwo w Bełchatowie – mówi Magdalena Forusińska, dyrektor MiPBP w Bełchatowie.


Nagranie wyświetlane będzie także w holu siedziby głównej biblioteki przy ul. Kościuszki. Tradycyjnie też każdy, kto w najbliższym czasie odwiedzi bibliotekę i przyniesie własny egzemplarz tegorocznej lektury narodowej, otrzyma specjalną pieczęć pamiątkową. Będzie można ją odbierać w Wypożyczalni dla Dorosłych w godzinach otwarcia placówki.

 

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

AP

 

 

 

plakat Narodowe 5

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl