Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Wystawę Excellence FIAP Polska 2 będzie można oglądać w "Galerii na piętrze" Gigantów Mocy; fot. Andrzej JuchniewiczWystawę Excellence FIAP Polska 2 będzie można oglądać w galerii "Na piętrze" Gigantów Mocy; fot. Andrzej Juchniewicz

 

Prace blisko dwudziestu fotografów posiadających tytuł EFIAP będzie można podziwiać w Gigantach Mocy. Zdjęcia zrobione zostały zgodnie z najwyższymi standardami kolekcjonerskimi i występują w limitowanych nakładach. Wernisaż wystawy Excellence FIAP Polska 2 odbędzie się w piątek, 9 października o godz. 18:00.

 

 

To już druga odsłona zbiorowej wystawy polskich artystów posiadających tytuł EFIAP przyznawany przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. Obecnie w Polsce mamy jedynie 26 żyjących fotografów mogących poszczycić się tym wyróżnieniem. Jednym z nich jest kurator wystawy - Tomasz Sobczak, który w 2012 roku został uhonorowany odznaczeniem Artiste FIAP, a w 2013 Excellence FIAP. To jeden z pierwszych artystów publikujących fotoreportaże żużlowe w Internecie. Jest fotografem oraz nauczycielem. W swoich pracach jest otwarty na eksperymenty, czasem jednak powraca do tradycji.

 

I taka jest też wystawa, którą będzie można oglądać w MCK PGE Giganty Mocy. – Opisanie ekspozycji jest trudne do opisania w kilku zdaniach. Bo taka jest właśnie fotografia artystyczna. Mamy strukturę i krajobraz, a wszystko nieuchwytne, zaskakujące i zmuszające do refleksji. Mogę zdradzić, że większość zdjęć jest czarno-białych, co mnie osobiście ogromnie cieszy. Kiedy bowiem wchodziła fotografia kolorowa, mówiono, że ta czarno-biała odejdzie do lamusa. Ona jednak nie tylko nie zniknęła, ale coraz mocniej wchodzi na salony fotograficzne. Bez wątpienia ma ona swój urok i chyba dużo większe możliwości wyrazu oraz dotarcia do odbiorcy przez to, że można zagrać tylko dwoma kolorami. Artyści, których prace będziemy prezentować, osiągnęli w tej materii najwyższy poziom, co zresztą doceniła FIAP – mówi Andrzej Juchniewicz, prezes Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego.

 

FIAP, czyli Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej, powstała w 1950 roku. Od tego czasu zrzesza organizacje fotograficzne z kilkudziesięciu krajów członkowskich. Warto wspomnieć, że stowarzyszenie jest jedynym związkiem fotograficznym reprezentowanym przez UNESCO. Federacja nadaje tytuły artystyczne, o które starać mogą się zawodowi fotograficy jak i amatorzy. Jednym z takich odznaczeń jest Excelence FIAP (EFIAP), oznaczający wybitnego artystę sztuki fotograficznej. - Większość z prezentowanych na wystawie prac przygotowana jest w najwyższych standardach kolekcjonerskich. Podane są one na papierach archiwalnych, posiadają stosowne certyfikaty a także występują w limitowanym nakładzie. Wszystko to razem staje się gwarantem najwyższej jakości” - mówi Tomasz Sobczak, kurator wystawy/


Marcin Bawiec, Jan Brdej, Cezary Dubiel, Łukasz Gurdak, Rafał Kaźmierczak, Cezary Kowalczuk, Adam Ksieniewicz, Dorota Kycia, Krzysztof Muskalski, Robert Pranagal, Alicja Przybyszowska, Zdzisław Rynkiewicz, Tomasz Sobczak, Krzysztof Stós, Piotr Sygnarowicz, Zygmunt Trylański, Janusz Wojcieszak, Grzegorz Wójcik, Krzysztof Zając - to ich prace będzie można podziwiać w Galerii fotografii "Na Piętrze" w PGE Giganty Mocy MCK Bełchatów. Wernisaż wystawy zaplanowano na piątek, 9 października. Początek o godz. 18:00. Wystawa będzie dostępna do 15 listopada.

 

AP

 

Wystawa Excellence FIAP Polska 2

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl