Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Na profilu Bełchatów wczoraj i dziś prezentowane są m.in. archiwalne zdjęcia mieszkańcówNa profilu Bełchatów wczoraj i dziś prezentowane są m.in. archiwalne zdjęcia mieszkańców

 

Od blisko dwóch lat przybliżamy historię Bełchatowa. Pokazujemy nasze miasto na dawnych zdjęciach i pocztówkach, a przyłączyć się może każdy. Także Muzeum Regionalne zaprasza do wspólnego pisania historii. Właśnie Powstaje druga część albumu „Bełchatów. Opowieść o dwóch miastach”.

 

Wydaje się, że wśród wielu trafnych i niejednokrotnie soczystych wypowiedzi pierwszego Honorowego Obywatela Bełchatowa, Józefa Piłsudskiego, to właśnie ta dotycząca historii najlepiej charakteryzuje Komendanta i tłumaczy jego działania. "Historię swoją piszcie sami, bo inaczej napiszą ją za was inni i źle”. To przesłanie towarzyszyło Polakom w najtrudniejszych momentach XX wieku, a dziś nie straciło nic na swojej aktualności. To właśnie dlatego od blisko dwóch lat miasto tworzy portal „Bełchatów wczoraj i dziś”. Jego facebookowa społeczność szybko się rozrasta się, dzięki czemu na nowo wspólnie odkrywana jest często zapomniana już historia miasta i jego mieszkańców. Oglądając Bełchatów na dawnych zdjęciach i pocztówkach sięgamy do lat 20-tych ubiegłego wieku, a także tych całkiem niedawnych, z początku XXI wieku. Redaktorzy docierają do najstarszych bełchatowian, słuchają ich wspomnień i próbują ocalić, a czasami wskrzesić, miejsca ich młodości, pierwszych miłości, pracy czy wypoczynku. - „Bełchatów wczoraj i dziś” to miejsce dla wszystkich, którzy chcą poznać historię naszego miasta, ale nie taką pisaną w kronikach, tylko w życiu samych mieszkańców. Domowe archiwa są dla nas, historyków, nieocenionym źródłem wiedzy. Cieszę się, że coraz więcej zdjęć i pamiątek rodzinnych może ujrzeć światło dzienne i świadczyć o minionych czasach. To one trafiają do nas bardziej niż naukowe opracowania. A przecież o to właśnie chodzi. Żebyśmy odkrywali naszą wspólną przeszłość, bo to ona nas kształtuje, a historia pisze się na naszych oczach – mówi dyrektor bełchatowskiego Muzeum Regionalnego Marek Tokarek. Przypomnijmy, że profil „Bełchatów wczoraj i dziś” tworzą bełchatowianie, a przyłączyć się może każdy. Wystarczy napisać na facebooku TUTAJ i przesłać zdjęcie. 

 

Podobne spojrzenie na historię mają pracownicy Muzeum Regionalnego, którzy przygotowują się do wydania kolejnej obszernej publikacji o historii naszego miasta. Mowa o drugiej części albumu „Bełchatów. Opowieść o dwóch miastach”. Prace nad wydawnictwem już ruszyły, mają one potrwać kilkanaście miesięcy. Wydawnictwo ma prezentować zmiany, jakie zaszły w Bełchatowie, w drugiej połowie ubiegłego stulecia. – Zależy nam, by druga część naszego albumu, podobnie jak poprzednia, dokumentowała nie tylko obiekty i miejskie budynki, po których niejednokrotnie zostały dziś tylko wspomnienia, ale także samych mieszkańców. Naszym celem jest zabranie czytelników na spacer ulicami Bełchatowa sprzed lat i pozwolenie im niejako na cofnięcie się w czasie – mówi dyrektor Tokarek.

 

Zespół redakcyjny tworzą pracownicy Muzeum Regionalnego. Zwracają się z prośbą do wszystkich mieszkańców, aby włączyli się w prace przy publikacji. - Liczymy, że dzięki temu uda nam się dotrzeć do wielu unikatowych zdjęć i dokumentów znajdujących się w prywatnych albumach czy archiwach rodzinnych. Dla nas będą to nieocenione perełki. Szczególnie zależy nam na fotografiach ukazujących rozwój Bełchatowa pod wpływem naszego kombinatu energetycznego, czyli kopalni i elektrowni. Mam tu na myśli m.in. budowę osiedli czy szkół, ale nie tylko. Wierzę, że uda się dotrzeć do zdjęć tych miejsc, które bezpowrotnie zniknęły, jak chociażby wysadzony w powietrze na początku lat 80. kościół ewangelicki – dodaje dyrektor Tokarek.

 

Wszyscy mieszkańcy Bełchatowa i okolic mogą współtworzyć album „Bełchatów. Opowieść o dwóch miastach. cz. II”. Jeśli ktoś posiada zdjęcia lub dokumenty z lat 1960 – 2000 może skontaktować się z pracownikami Muzeum Regionalnego pod numerem telefonu 44 633 11 33.

 

Zakończenie prac wstępnie nad publikacją wstępnie planowane jest na jesień 2021 roku. Nakład wynosić będzie 1000 egzemplarzy. Co ważne – wszyscy, którzy nie zdążyli kupić pierwszej części, będą mogli ją nabyć, muzeum planuje bowiem jej dodruk. Warto w tym miejscu także przypomnieć, że w grudniu 2019 roku wydana została trzecia część muzealnego wydawnictwa pt. „Bełchatów. Opowieść o dwóch miastach. cz. III. Grocholice wczoraj i dziś”.

 

AP

 

Druga część albumu o historii Bełchatowa ma się ukazać w 2021 rokuDruga część albumu o historii Bełchatowa ma się ukazać w 2021 roku

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl