Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Na wystawie obejrzeć można kilkadziesiąt zdjęć nawiązujących do wielokulturowości regionu łódzkiegoNa wystawie obejrzeć można kilkadziesiąt zdjęć nawiązujących do wielokulturowości regionu łódzkiego

 

„Ścieżki pamięci. Pozostały tylko kamienie…” to nowa wystawa czasowa w Muzeum Regionalnym. Na ekspozycji prezentowane są fotografie Andrzeja Białkowskiego oraz Piotra Wypycha, których tematem są ewangelickie i żydowskie nekropolie województwa łódzkiego. Wystawę można zwiedzać do 10 stycznia 2021 roku.


Czy poznawanie nekropolii może być interesujące? Zdaniem autorów wystawy pt. „Ścieżki pamięci. Pozostały tylko kamienie”, którą można oglądać w Muzeum Regionalnym – jak najbardziej. Fotografie przenoszą w świat żydowskich i ewangelickich cmentarzy, których ocalałe fragmenty można odnaleźć w wielu miejscowościach województwa łódzkiego. Nie jest to jednak suchy zapis dokumentacyjny, a raczej poszukiwanie piękna, mistyki i refleksji.


- Od wieków w regionie łódzkim mieszkały trzy narodowości: Polacy, Żydzi i Niemcy. Co za tym idzie na tym terenie dominowały zatem trzy wyznawania: katolickie, judaizm i ewangelicko-augsburskie. Wystawa pokazuje stan zachowania tych miejsc w naszym województwie, a nie jest to obraz optymistyczny. Zobaczyć można jednak ich piękno, układ, architekturę, dekoracyjność i bogatą symbolikę – mówi dyrektor bełchatowskiego muzeum Marek Tokarek.


Autorami prezentowanych fotografii są Andrzej Białkowski z Łódzkiego Domu Kultury oraz Piotr Wypych – pracownik Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy. Jak przekonują, ich zamysłem było wydobycie na światło dzienne tych miejsc, które w wielu przypadkach są w bardzo złym stanie. Może to spowodować ich zabezpieczenie i uporządkowanie poprzez np. oznakowanie czy ogrodzenie.


Realizacja projektu może dać również szansę na ukazanie swoistego piękna zachowanych w różnym stopniu cmentarzy z ich układem, dekoracyjnością i bogatym symbolizmem oraz pozostałościami dawnej architektury. Autorzy mają tym samym nadzieję na wzbudzenie zainteresowania historią lokalną i budowanie świadomości tzw. „małych ojczyzn” oraz sprowokowanie nowoczesnego myślenia o zabytkach przeszłości w kontekście wykorzystania ich do stworzenia „produktu” turystyki kulturalnej. Poprzez dobór materiału autorzy chcieliby, aby przedsięwzięcie miało nie tylko wartość dokumentacyjną, ale także pełniło rolę edukacyjną.


Wystawę „Ścieżki pamięci. Pozostały tylko kamienie” można oglądać w bełchatowskim Muzeum Regionalnym do 10 stycznia 2021 roku.


AP/ŁDK

 

Autorzy uwiecznili na zdjęciach zabytkowe nagrobki i macewy na cmentarzach w różnych miastach województwa łózkiegoAutorzy uwiecznili na zdjęciach zabytkowe nagrobki i macewy na cmentarzach w różnych miastach województwa łódzkiego

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl