Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Medal okolicznościowy nawiązuje do talara Augusta II Sasa; fot./Muzeum Regionalne w BełchatowieMedal okolicznościowy nawiązuje do talara Augusta II Sasa; fot./Muzeum Regionalne w Bełchatowie

 

W październiku w mury Muzeum Regionalnego powrócił Gabinet Numizmatyczny. Z tej okazji placówka wybiła medal okolicznościowy z królem Augustem III Sasem. To nie lada gratka dla kolekcjonerów, gdyż jest to edycja limitowana. Chętni mogą kupić go bezpośrednio w muzeum lub na internetowej aukcji.


Różnica między medalami okolicznościowymi, a monetami polega na tym, że nie mają one deklarowanej nominałem wartości – nie mogą zatem stanowić środka płatniczego. Przygotowywane są one najczęściej w celu upamiętnienia ważnej osoby, miejsca lub wydarzenia, a ich niepodważalnymi atutami są z pewnością piękno projektu oraz ich limitacja, czyli niski nakład. Tak jest również z medalem, który z okazji otwarcia Gabinetu Numizmatycznego wybiło bełchatowskie Muzeum Regionalne.


>>> Czytaj: W muzeum powstał Gabinet Numizmatyczny


Medal, który wybity został w jednej z najstarszych europejskich mennic w Kremnicy na Słowacji, dedykowany jest Augustowi III Sasowi. - Historia jest dla nas wiecznie żywą inspiracją i staramy się, aby nasze medale okolicznościowe były jej godnymi świadectwami. Wybór przedostatniego króla Polski jest nieprzypadkowy. To jego imię nosi bełchatowski oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, z którym współpracujemy od 25 lat. Poza tym to za panowania właśnie tego władcy Bełchatów otrzymał prawa miejskie – tłumaczy dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie, Marek Tokarek.


Wykonany z mosiądzu medal okolicznościowy wzorowany jest na talarze Augusta III Sasa z 1737 roku. – Popiersie króla widnieje na awersie, z kolei na rewersie znajduje się logo naszego towarzystwa oraz muzeum. Można powiedzieć, że to taki symbol naszej wieloletniej współpracy, która owocuje licznymi wystawami, prelekcjami nawiązującymi do historii przedstawianej na monetach i medalach – mówi wiceprezes działającego w Bełchatowie oddziału PTN, Norbert Wojciechowski.

 

Medal ma średnicę 70 mm, umieszczony jest w futerale o wymiarach 12x12 cm. Całość waży 242 g. To nie lada gratka dla kolekcjonerów głównie ze względu na jego limitowany nakład. Wybitych zostało bowiem zaledwie sto sztuk. Numizmatycy, którzy zechcą mieć taki w swojej kolekcji mogą kupić go na internetowej akcji Muzeum Regionalnego na Allegro (https://bit.ly/3lzbGaZ).To zresztą nie jedyna aukcja bełchatowskiego Muzeum Regionalnego. W internecie można kupić także muzealne wydawnictwa, np. „Historię piłki siatkowej w Bełchatowie” czy III część albumu „Bełchatów wczoraj i dziś. Grocholice”. Ale nie tylko. Wszystkie przedmioty oferowane przez placówkę znaleźć można w internetowym sklepie muzeum https://allegro.pl/uzytkownik/muzeum_belchatow.

 

AP

 

Na rewersie znajdują się m.in. logo bełchatowskiego oddziału PTN; fot./Muzeum RegionalneNa rewersie znajdują się m.in. logo bełchatowskiego oddziału PTN; fot./Muzeum Regionalne

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl