Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaArtyści w hołdzie K. K. Baczyńskiemu

Artyści w hołdzie K. K. Baczyńskiemu

Spektakl "Niebo złote Ci otworzę" oparty jest na twórczości K. K. BaczyńskiegoSpektakl „Niebo złote Ci otworzę” oparty jest na twórczości K. K. Baczyńskiego

 

W miniony piątek, 29 listopada, na scenie Gigantów Mocy wystawiony został wyjątkowy montaż słowno – muzyczny poświęcony Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiego. Bełchatów był jednym z pięciu miast, w których artyści łódzkiego Teatru im. S. Jaracza oraz Filharmonii Łódzkiej przypominają życie i twórczość poety pokolenia Kolumbów.

 

Na wieczory słowno-muzyczne dedykowane Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu „Dzieci Niepodległej, artyści walczący piórem i czynem – „Niebo złote Ci otworzę…” mieszkańców naszego województwa zaprasza marszałek Grzegorz Schreiber. Projekt to efekt współpracy kilku instytucji kulturalnych – Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Podczas spektaklu aktorzy i filharmonicy snują opowieść o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, jego życiu i twórczości. Przedstawienie w reżyserii Matyldy Paszczenko oparte jest na interpretacji wierszy oraz poezji śpiewanej do utworów poety. „Kołysanka”, „Pokolenie”, „Elegia o chłopcu polskim” czy tytułowe „Niebo złote Ci otworzę” to tylko kilka z zaprezentowanych podczas montażu na scenie teatralno-widowiskowej MCK PGE Gigantów Mocy.

Bełchatów to drugie miasto naszego województwa, w jakich obejrzeć można było spektakl. W wydarzeniu udział wzięli m.in. prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Aneta Niedźwiecka oraz Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba. – Krótkie, ale niezwykle intensywne pod względem dorobku artystycznego życie Baczyńskiego jest dla nas przyczynkiem do refleksji. Poznając jego poezję, ale też wspominając okoliczności śmierci, możemy utrwalić przekonanie, jak bezwzględną wartością jest możliwość życia w czasach pokoju – mówił wicemarszałek Ziemba.

 

>>> Zobacz fotogalerię: Wieczór dedykowany K. K. Baczyńskiemu w Gigantach MocyWieczór dedykowany K. K. Baczyńskiemu w Gigantach Mocy

Wszyscy, którzy nie widzieli spektaklu, mają jeszcze okazję. Artyści gościć będą bowiem w Sieradzu (25 listopada), Piotrkowie Trybunalskim (1 grudnia) oraz Łowiczu (4 grudnia). Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego – lodzkie.pl. Poniżej artykułu obejrzeć można natomiast zapis z pierwszego spotkania, jakie miało miejsce 15 listopada w Łodzi.

Przypomnijmy, że Krzysztof Kamil Baczyński – jeden z najwybitniejszych polskich twórców, poeta pokolenia Kolumbów, powstaniec warszawski – urodził się sto lat temu, 22 stycznia 1921 roku. Poeta zginął młodo w czasie walk Powstania Warszawskiego, w którym brał udział jako żołnierz Batalionu „Parasol” Armii Krajowej. Choć zmarł w wieku zalewie 23 lat, pozostawił po sobie niemały dorobek poetycki. Już w czasie wojny opublikował cztery tomiki, a w sumie na jego twórczość składa się kilkaset wierszy, kilkanaście poematów i około dwadzieścia opowiadań. W uchwale Sejmu RP z listopada 2020 roku , ustanawiającej 2021 rok rokiem właśnie Baczyńskiego, czytamy: „W uznaniu zasług K.K. Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”.

 

AP

 

{vembed Y=2PIPVhBscHE}