Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Jedna z legend opowiada o przybyciu do Bełchatowa zakonu Braci Mniejszych, czyli franciszkanówJedna z legend opowiada o przybyciu do Bełchatowa zakonu Braci Mniejszych, czyli franciszkanów

 

O spalonym dębie, o złocie szlachcica z Kluk a także o symbolach naszego miasta – to tylko niektóre z bełchatowskich legend, jakie młodszym i starszym w czasie ferii zimowych przybliży Muzeum Regionalne. Filmy można już oglądać na kanale YouTube placówki, chętni będą mogli zaś wziąć udział w konkursie plastycznym.

 

 

Ferie 2020/2021 są inne, niż dotychczas. Po pierwsze odbywają się w jednym terminie dla uczniów z całego kraju, a po drugie – spędzane będą w większości w domach. O to, by czas wypoczynku od zajęć lekcyjnych był inspirujący i ciekawy, dbają m.in. placówki kulturalne, proponując szeroki wachlarz wydarzeń online. Mowa np. o warsztatach naukowych, jak chociażby w bełchatowskich Gigantach Mocy, czy historyczno-plastycznej ofercie Muzeum Regionalnego.

 

>>> Czytaj: Lodowe ferie z Gigantami Mocy

" target="_blank" rel="noopener">kanale Youtube muzeum oraz jego facebookowym profilu będą pojawiać się nagrania z cyklu "Bełchatowskie Legendy". Pracownicy placówki oraz zaproszeni przez nich goście czytać będą opowieści m.in. o spalonym dębie cygańskim, rodzinie Hellwigów, historii zakonu franciszkanów w Bełchatowie, złocie szlachcica z Kluk czy okrutnych rządach Bykowskich i Kowalewskich. Wszystkie oparte na tradycyjnym przekazie ustnym starszych mieszkańców Bełchatowa, a także źródłach historycznych, jak chociażby pracach Apoloniusza Zawilskiego. Nie zabraknie również odwołań do herbu naszego miasta, a na widzów o nieco mocniejszych nerwach czeka specjalna niespodzianka – wybiorą się oni w podróż do miejsc, w których straszy.

 

Drugą część feryjnej propozycji stanowi konkurs plastyczny skierowany nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także dorosłych uczestników. Ich zadaniem będzie wykonanie ilustracji jednej z przedstawionych legend. Prace mogą być wykonane w dowolnej technice plastycznej, organizatorzy dopuszczają także grafiki komputerowe.

 

Prace wraz z załącznikami należy przesłać w formacie JPG lub PDF na adres Muzeum Regionalnego w Bełchatowie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Załączniki udostępnione zostaną 7 stycznia na internetowej stronie placówki(www.muzeum.belchatow.pl)  w zakładce FERIE2021. Zgłoszenia przyjmowane będą od piątku, 8 stycznia, do ostatniego dnia ferii zimowych, czyli 17 stycznia.

 

Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi 29 stycznia. Prace uczestników zostaną wykorzystane jako ilustracje do e-booka "Bełchatowskie Legendy", którą będzie można bezpłatnie pobrać ze strony Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.

 

AP

 

Muzeum Regionalne zaprezentuje kilka legend związanych z Bełchatowem i jego okolicamiMuzeum Regionalne zaprezentuje kilka legend związanych z Bełchatowem i jego okolicami

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl