Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Na wystawie zobaczyć będzie m.in. zdjęcia Agnieszki PazdykiewiczNa wystawie zobaczyć będzie m.in. zdjęcia Agnieszki Pazdykiewicz

 

„Oddycham” – tak zatytułowana jest wystawa członkiń Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej. W bełchatowskiej Galerii „Na Piętrze” oglądać będzie można prace dziewięciu artystek, które w zdjęciach wyrażają swój stosunek do lockdownu spowodowanego pandemią. Na wernisaż zapraszamy wspólnie z Bełchatowskim Towarzystwem Fotograficznym w piątek, 29 lipca, o godz. 18:00.


Na wystawie swoje fotograficzne dokonania prezentuje dziewięć artystek związanych z Fotoklubem RP. Zdjęcia, jakie wystawione zostaną w Galerii „Na Piętrze” MCK PGE Gigantów Mocy, są wykonane w różnej konwencji, jest wśród nich też fotografia zrobiona starą, szlachetną techniką ambrotypii. Wszystkie fotografie na swój sposób wyrażają potrzebę wolności, swobody, głębokiego oddechu i wyzwolenia się z ograniczeń, jakie nałożyła na nas pandemia COVID-19.


- Większość prac powstała w plenerze, co sugeruje nam obfitość tlenu. Tlen to życie, a co za tym idzie oddech. Oddech ten, symboliczny po miesiącach lockdownu. To chęć powrotu do normalności. Świadomość biegu historii rządzi sztuką naszych czasów i stanowi impulsy, jakie przenikają do samego procesu twórczego, do estetycznego znaczenia tego, co się tworzy – tak o wystawie pisze jedna z autorek, Alicja Przybyszowska.


Wszystkie artystki: Ewa Bijak, Monika Cichoszewska, Krystyna Małgorzata Dołowska, Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba, Małgorzata Pawelczyk, Agnieszka Pazdykiewicz, Alicja Przybyszowska, Joanna Sawicka i Kamila Wiśniewska-Hałka – są członkami Fotoklubu RP i mają za sobą znaczące osiągnięcia i sukcesy.


Wernisaż wystawy pod wymownym tytułem „Oddycham” odbędzie się w piątek, 29 lipca, w MCK PGE Gigantach Mocy. Początek o godz. 18:00. Ekspozycję będzie można oglądać do 10 września.


O autorkach słów kilka

 

Ewa Bijak
Urodziła się i mieszka w Białymstoku. Od wielu lat uczestniczy w działaniach na rzecz fotografii. Należy do Fotoklubu RP, Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego, Stowarzyszenia Fotograficznego Przeciw Nicości im. Mieczysława Wielomskiego, Stowarzyszenia Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok z drewna. Współorganizatorka warsztatów i plenerów fotograficznych. Autorka wystaw indywidualnych, współautorka wystaw zbiorowych. Laureatka konkursów i wyróżnień w zakresie fotografii. Interesuje się fotografią krajobrazową, portretową i reportażową. Jest otwarta na inne rodzaje sztuk wizualnych.

 

Monika Cichoszewska
Fotografka. Pilotka paralotni. Podróżniczka. Fotografuje aparatami wielkoformatowymi oraz camera obscura. Zwolenniczka pracy w ciemni, procesów manualnych i chemicznych. Szczególne miejsce w sferze jej zainteresowań́ zajmuje XIX.wieczna technika mokrego kolodionu, którą wybrała jako medium przekazu artystycznego. Pociąga ją eksperymentowanie oraz niewiadoma wynikająca ze specyfiki procesu. Mówi: Jestem twórcą od początku do końca. Tylko ja i alchemia mamy wpływ na ostateczny wygląd zdjęcia, na wszystkie jego aspekty, niedoskonałości i wydźwięk. Znalazła się w gronie laureatów Fotofestiwalu DEBUTS 2017 i wzięła udział w prestiżowej wystawie w Galerii Maison de la Photographie (Lille, Francja). W 2021 roku otrzymała główną nagrodę Wystaw się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu w postaci wystawy indywidualnej Znaki czasu. Od 2021 należy do Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej. Jej prace były wystawiane w VI Piotrkowskim Biennale Sztuki oraz na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Francji, USA i w Hiszpanii. Finalistka międzynarodowych konkursów FAPA, TIFA, APA, ND, MIFA, Spider, Art Limited. Jej prace były publikowane, m.in. w Shots Magazine i Hand Magazine (USA) oraz w Art Vue (Belgia).

 

Krystyna Małgorzata Dołowska
Absolwentka Wyższego Studium Fotografii w Warszawie i PWSFTiT im. St. Schillera w Łodzi. (specjalizacja fotografia). Prezeska Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców. Dyrektorka Fundacji ,,Fotografia dla Przyszłości. Dyrektorka Wyższego Studium Fotografii (2000-2011) Kierowniczka Studium Instruktorów Fotografii i Technik Audiowizualnych (2008-2011). Wykładowczyni w UTW w Politechnice Warszawskiej. Miała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych; brała udział w licznych wystawach zbiorowych. W latach 1996-2019 organizowała cykliczne plenery i warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych. Brała udział w akcjach fotograficznych m.in: ,,Jeden dzień z życia Warszawy'' (1989, 1996) ,,Woda w fotografii'' (199. Organizowała akcje i wystawy, m.in: Portret z dzieckiem (199, Galeria Najmłodszych (199, Portret Rodzinny Warszawiaków (1999-2001). Organizowała wystawy w Galerii Podróżnika, Galerii Zamkniętej, w ArtRoom, w Galerii F10. Od 1992 była jurorką krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych. Od 1998 prowadziła grupy twórcze (obecnie AFA9). Medale, odznaki i dyplomy za działalność na rzecz fotografii polskiej, m.in. Zasłużony Działacz Kultury (2000). Złoty medal Zasłużony dla Fotografii Polskiej (2009), Brązowy medal ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis'' (2010).

 

Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba
Rocznik75. Zajmuje się fotografią, grafiką, ceramiką. Należy do Fotoklubu RP, Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (Fédération Internationale de l'Art Photographique), Polish Women Photographers, Grupy Bez Nazwy oraz Związku Ceramików Polskich. Fotografuje od dzieciństwa, a obiektyw z pierwszego Zenita służy jej do dziś. Uwiecznia sytuacje zastane, a jeszcze chętniej te wykreowane. Lubi eksperymenty, poszukiwania, zdjęcia nieoczywiste i grafizujące. Jest związana zawodowo z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu. Prowadzi Sekcję Ceramiki oraz Pracownię Fotograficzną. Jest pomysłodawczynią oraz kuratorką Galerii Fotografii Interferencje. Od wielu lat prowadzi działalność gospodarczą i własną pracownię artystyczną w dziedzinie ceramiki, rzeźby, fotografii, szeroko pojętych sztuk wizualnych. Współpracuje z wieloma muzeami i instytucjami kultury w dziedzinie garncarstwa historycznego oraz rekonstrukcji obiektów z wczesnego średniowiecza. Obecnie studiuje na kierunku Grafika w Akademii Humanistyczno-Ekonimicznej w Łodzi. Stypendystka Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia artystyczne za rok 2020/2021. Laureatka międzynarodowych konkursów. Autorka kilku wystaw indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych, w tym zagranicznych. Ostatnie publikacje książkowe: Limitless Nature, Human Body is Art, Volumes of Darkness wydawnictwa Bruxelles Art Vue.

Małgorzata Pawelczyk
Urodziła się w Jeleniej Górze. Od 25 lat mieszka w Białymstoku. Informatyk, pasjonatka podróży i fotografii. Szczególnym sentymentem darzy podlaskie krajobrazy przyrodnicze i kulturowe. Zajmuje się fotografią od 2013 roku. Przemierza Podlasie w poszukiwaniu pięknych krajobrazów, zapomnianych wiosek i cudów natury. Inicjatorka i animatorka grupy hobbystyczo-fotograficznej Lajkowe spotkania z fotografią. Należy do Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego, do Fotoklubu Rzeczpospolitej, Stowarzyszenia Twórców oraz do Związku Polskich Fotografów Przyrody. Prowadzi warsztaty fotograficzne dla kobiet Babie Lato oraz fanpage na FB Wędrówki Wiatrem Podszyte. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów fotograficznych. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, w tym zagranicznych.

 

Agnieszka Pazdykiewicz
Urodziła się i mieszka w Gdańsku. Należy do Fotoklubu RP, Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (Fédération Internationale de l'Art Photographique) i do Polish Women Photographers. Fotoreporterka w Cover Press. W 2020 roku ukończyła z wyróżnieniem Sopocką Szkołę Fotografii. Laureatka licznych nagród i wyróżnień w konkursach polskich i międzynarodowych. Autorka wystaw indywidualnych, zbiorowych i pokonkursowych. Tworzy w nurcie fotografii dokumentalnej i portretowej. Punktem wyjścia najczęściej jest człowiek i jego kondycja we współczesnym świecie. Kruchość, przemijanie i ulotność. Przeszłość, która osadza się w przyszłości.

 

Alicja Przybyszowska
Urodziła się i mieszka w Nowym Sączu. Studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Pracuje głównie w technice cyfrowej. W jej pracach można odnaleźć elementy fotografii konceptualnej, szeroko pojętego pejzażu, fotografii socjologicznej i podróżniczej. Pomysłodawczyni i kuratorka kilkunastu konkursów fotograficznych, jurorka w konkursach krajowych i międzynarodowych. Doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat przekazuje podczas różnego rodzaju paneli dyskusyjnych, spotkań, warsztatów oraz jako wykładowca. Od 2016 roku należy do Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej. W 2021 roku uzyskała tytuł Excellence FIAP Silver (EFIAP/s) nadawany przez Fèderation Internationale de I`Art. Photographique (FIAP) w Luxemburgu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka 16 wystaw indywidualnych. Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Słowacji, Finlandii, Armenii, Szwecji, Ukrainie, Indiach, Czeskiej Republice, Macedonii, Bośni i Hercegowinie, Gruzji, Bułgarii, Etiopii, Czarnogórze, Serbii, Azerbejdżanie, Grecji, Norwegii, USA, Litwie, Gwatemali, Tunezji, Niemczech, Singapurze, Wielkiej Brytanii. Swoje prace poddaje konfrontacjom na konkursach fotograficznych w Polsce i na całym świecie, zdobywając ponad 100 prestiżowych nagród. Odznaczona przez Fotoklub RP medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100.rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz medalem Za Twórczość Fotograficzną z okazji 25.lecia Fotoklbu. Laureatka III edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej. Jej prace były publikowane w czasopismach branżowych oraz wielu katalogach pokonkursowych. Trafiły też jako artystyczne dziedzictwo do kolekcji FIAP oraz do kolekcji prywatnych w Polsce i za granicą.

 

Joanna Sawicka
Mieszka na Podlasiu. Fotografią pasjonuje się od kilkunastu lat. Podróżuje po Polsce, by uchwycić na zdjęciach różnorodność jej krajobrazu. W ostatnim czasie na nowo odkrywa uroki Podlasia. Fotografowanie jest dla niej sposobem na oderwanie się od codzienności i utrwalanie piękna otaczającego świata. Jest też nieustannym poszukiwaniem dobrego światła, tematu, inspiracji. Ulubione dziedziny fotografii to pejzaż, reportaż, fotografia uliczna, fotografia kreacyjna. Należy do Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego, fotograficznego Stowarzyszenia Przeciw Nicości im. Mieczysława Wielomskiego i do Ogólnopolskiej Fotograficznej Grupy Twórczej ART FOKUS 13
Od 2020 jest członkinią Fotoklubu RP, w którym uczestniczy w działaniach Grup Twórczych Photo Industrial Team i Modern Pictorial Photo. Organizatorka kilku wystaw indywidualnych i uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Laureatka wielu konkursów w Polsce i za granicą. W ramach działalności w Stowarzyszeniu Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok z drewna współprowadziła warsztaty fotograficzne we współpracy z Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego oraz cykliczne warsztaty fotograficzne w ramach projektu Bojarska Akademia, współtworzonego z Galerią im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

 

Kamila Wiśniewska-Hałka
Urodziła się, mieszka i pracuje w Olsztynie. Z zawodu prawnik, z zamiłowania fotograf. Fotografuje od 5 lat, realizując się w fotografii pejzażowej, przyrodniczej i makrofotografii. Czerpie inspiracje z piękna warmińskich pól, lasów i jezior, ale fotografuje również w Bieszczadach. Należy do Fotoklubu RP, do Związku Polskich Fotografów Przyrody (Okręg Warmińsko-Mazurski) oraz do Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotograficznego Blur. W 2021 uzyskała tytuł Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (AFIAP). Jej prace były nagradzane i wyróżniane w wielu konkursach w Polsce i za granicą. Zdobyła, m.in. wyróżnienie w międzynarodowym konkursie fotografii przyrodniczej Magical Nature w Słowenii, srebrny medal w konkursie The International Exhibition of Art Photography Motion 2020 (Macedonia), IAAP Ribbon w konkursie 7th International Photography Contest of AFAD (Turcja). W Polsce jej zdjęcia były doceniane i nagradzane w takich konkursach jak Pejzaż Polski, Polska jest piękna, Taki Pejzaż, Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne czy 2nd Wojnicz Photo Print. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w Turcji, Serbii, Macedonii, Słowenii, Czarnogórze i Islandii.

 

AP

 

Plakat promujący wystawę Plakat promujący wystawę "Oddycham"

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl