Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 50 dzieł Eugeniusza "Geno" MałkowskiegoNa wystawie zaprezentowanych zostanie 50 dzieł Eugeniusza "Geno" Małkowskiego

 

Kobiety w malarstwie Eugeniusza „Geno” Małkowskiego to temat wystawy, którą będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym. W galerii zaprezentowanych zostanie 50 obrazów, których bohaterkami są znane i te nieco mniej rozpoznawalne panie. Wszystkie dzieła powstały w 2005 roku w Bełchatowie. Ekspozycja będzie dostępna od 6 lutego do 8 marca.


W związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet Muzeum Regionalne przygotowało wyjątkową wystawę. Wyjątkową, bo w całości poświęconą kobiecie i malarstwu. Autorem wszystkich prezentowanych prac jest Eugeniusz „Geno” Małkowski, który w 2005 roku podjął niezwykle trudne wyzwanie namalowania stu obrazów w ciągu 24 godzin. Próba miała miejsce w Bełchatowie. Połowa namalowanych wówczas dzieł ma jednego bohatera – właśnie kobietę.


- „Geno” Małkowski był malarzem wyjątkowym, tworzył fantazyjne pejzaże, często inicjował happeningi popularyzujące sztukę. Jeden z nich zorganizował w naszym mieście. Postanowiliśmy pokazać część powstałych blisko 17 lat temu prac – podkreśla dyrektor Muzeum Regionalnego Marek Tokarek.


Powstałe podczas tzw. szybkiego malowania obrazy przedstawiają portrety znanych kobiet, ale także zwykłych bohaterek dnia codziennego. Na muzealnej wystawie pokazane zostaną między innymi widziane oczami artysty Marilyn Monroe, Izadorę Duncan, Polę Negri, Édith Piaf czy królową Wiktorię. W sumie 50 dzieł.


Wystawę w bełchatowskim Muzeum Regionalnym będzie można zwiedzać od niedzieli, 6 lutego, do 8 marca.


Kilka słów o Eugeniuszu „Geno” Małkowskim


Artysta urodził się w 1942 roku w Gdyni. Był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego, organizatorem wystaw, grup artystycznych i stowarzyszeń twórczych, popularyzatorem sztuki. W roku 1969 założył grupę artystyczną „Arka” (Ciapało, Małkowski, Masznicz), którą w 1972 roku przekształcił w szerszy ruch artystyczny, pod nazwą „O Poprawę”, skupiający do 1977 roku ok. osiemdziesięciu znanych warszawskich twórców (m.in. Jan Dobkowski, Antoni Fałat, Łukasz Korolkiewicz, Ewa Kuryluk, Franciszek Maśluszczak, Janusz Petrykowski, Marek Sapetto, Lidia Serafin, Rafał Strent, Wiesław Szamborski). W latach 70. działał aktywnie w strukturach i Zarządzie Głównym Związku Polskich Artystów Plastyków, a także organizował wystawy sztuki współczesnej w Polsce i za granicą (m.in. w Danii i Francji). W latach 70. wprowadził technikę topowania szablonów na płótnie farbą olejną i akrylową. Przy pomocy niewielkiej ilości znaków: profili ludzkich twarzy i przejrzystych kul, a czasem także zarysów dłoni i nieregularnych obłych kształtów, tzw. wici, wkomponowanych w przestrzenne tło najczęściej przypominające niebo, tworzył fantazyjne pejzaże. W latach 80. w jego pejzażach pojawiły się elementy figuratywne, a w latach 90. tworzył tzw. szybkie obrazy i portrety. W pierwszej dekadzie XXI wieku do zestawu swoich szablonów dodał kontur sylwetki ludzkiej, który multiplikował i nakładał na siebie, tworząc dwuwymiarowe wielobarwne kompozycje. Zmarł w 2016 roku.

 

AP

 

Bohaterkami wszystkich prezentowanych na wystawie obrazów są kobietyBohaterkami wszystkich prezentowanych na wystawie obrazów są kobiety

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl