Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Noc Muzeów to pomysł na ciekawe spędzenie czasu; fot. archiwumNoc Muzeów to pomysł na ciekawe spędzenie czasu; fot. archiwum

 

Przed nami tegoroczna Noc Muzeów. Zarówno bełchatowskie Muzeum Regionalne, jak i MCK PGE Giganty Mocy, przygotowały z tej okazji moc atrakcji. Wernisaże, pokazy, warsztaty, zwiedzanie wystaw, konkursy z nagrodami to tylko niektóre z nich.


Na tę noc od dwudziestu już lat czekają miłośnicy historii i sztuki. Noc Muzeów, bo o niej mowa, to nie lada gratka. Formuła od lat pozostaje niezmienna – uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które na ten jeden wieczór w roku przygotowują specjalne wydarzenia. To często jedna z niewielu okazji, by zobaczyć eksponaty zazwyczaj niedostępne dla zwiedzających.


Także dwa bełchatowskie muzea przygotowały wiele atrakcji dla wszystkich, którzy odwiedzą je w sobotni wieczór, 20 maja. W MCK PGE Gigantach Mocy będzie to „Filmowa Noc Muzeów". Młodzi pasjonaci sztuki filmowej mogą zapisać się na zajęcia twórcze „Mała forma filmowa – istne szaleństwo”, podczas których stworzą własny scenariusz i zrealizują film. Przygotowano także gratkę dla miłośników animacji. W trakcie warsztatu „Animacja poklatkowa z mamutem w tle” dowiedzą się, jak stworzyć krótką pocztówkową impresję. Chętni będą mogli także podjąć wyzwanie i spróbować swoich sił w questingu po ekspozycji MCK PGE Gigantów Mocy, którego motywem przewodnim będzie tworzenie produkcji filmowej. W planach jest także konkurs na „Nowego Superbohatera Filmowego – każdy, kto przyjdzie w samodzielnie przygotowanym stroju, ma szansę wygrać atrakcyjne nagrody.


To jednak nie wszystko. – Na najmłodszych czekać będą zabawy z ozobotami, warsztaty LEGO strefa makijażu i tatuażu. Ponadto przygotowaliśmy pokaz filmów krótkometrażowych dla dzieci, kącik plastyczny i gigantyczną ściankę, na której będzie można zrobić zdjęcie. Zaprosimy także do zwiedzenia kabiny projektowej kina Kultura, a spragnionych filmowych wrażeń zapraszamy do Kina na leżakach. Tym razem będzie można obejrzeć „Nieznośny ciężar wielkiego talentu”, w którym Nicolas Cage wciela się w rolę… Nicolasa Cage’a – dodaje zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie Paulina BroncelNoc Muzeów w MCK PGE Gigantach Mocy wystartuje w sobotę, 20 maja, o godz. 17:00. Więcej informacji na temat wszystkich atrakcji, warsztatów i konkursów znaleźć można na stronie mckbelchatow.pl.

 

Z kolei w Muzeum Regionalnym nocne zwiedzanie rozpocznie się o godz. 19:00. Głównym wydarzeniem będzie wernisaż wystawy „Uskrzydleni”, na której swoje obrazy i rzeźby zaprezentuje Eugeniusz Molski. Wernisażowi towarzyszyć będą „Płonące Anioły”, majowy kiermasz książek czy poezja inspirowana twórczością artysty. Dziać się będzie sporo. – Planujemy także mały performance, nie będę jednak zdradzać szczegółów, niech to na razie pozostanie tajemnicą. Poza tym zapraszamy na koncert gitarowy Karola Muskały, zwycięzcy Warsaw Fingerstyle Festival 2022. Dodatkowo dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy anielskie warsztaty plastyczne, zapraszamy także do zwiedzania naszych stałych ekspozycji oraz niedostępnych na co dzień piwnic dworku Olszewskich. Mamy jeszcze jedną niespodziankę, a konkretnie ponad stuletnią szafę grającą. Orchestrion „Jules Piano” z początków XX wieku pochodzi z południa Francji – dodaje dyrektorMuzeum Regionalnego w Bełchatowie Marek Tokarek.

 

AP

 

Plakat -  Plakat  promujący konkurs w ramach

 

Plakat na Noc Muzeów 2023 w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl