Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaSpotkanie muzealników z regionu łódzkiego

Spotkanie muzealników z regionu łódzkiego

Uczestników konferencji przywitał dyrektor bełchatowskiego Muzeum Regionalnego Marek TokarekUczestników konferencji przywitał dyrektor bełchatowskiego Muzeum Regionalnego Marek Tokarek

 

Kilkudziesięciu dyrektorów i kustoszy muzeów regionalnych z naszego województwa gości w Bełchatowie. Dwudniowa konferencja jest okazją do wymiany doświadczeń a także dyskusji na temat roli muzeów w budowaniu tożsamości lokalnej.

 

Konferencje Dyrektorów i Kustoszy Muzeów Regionalnych z Województwa Łódzkiego organizowane są dwa razy w roku. Wcześniejsze edycje odbyły się m.in. w Zgierzu, Opocznie, Pabianicach, Wieluniu czy Radomsku. Tym razem muzealnicy goszczą w Bełchatowie.

 

– To dla nas olbrzymi zaszczyt, że już po raz drugi możemy gościć w naszym mieście tak wielu specjalistów z dziedziny muzealnictwa. Z jednej strony wzmacnia to lokalny patriotyzm, ale też konsoliduje środowiska muzealne. To zawsze była wspólna praca, bo żadna dobra ekspozycja nie powstanie w oparciu wyłącznie o zbiory jednej placówki. Bardzo często eksponaty pożyczane są od innych zaprzyjaźnionych muzeów. Dlatego takie spotkania, jak to w Bełchatowie, są niezwykle istotne. Pozwalają bowiem na lepsze poznanie bliźniaczych placówek z całego regionu, pogłębić więzy między nimi, a w efekcie mogą skutkować coraz lepszymi wydawnictwami i wystawami muzealnymi dla naszych mieszkańców – mówi wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański, który z wykształcenia jest historykiem a przez lata pracował również w bełchatowskim Muzeum Regionalnym.

Przedmiotem dwudniowych rozmów goszczących w naszym mieście dyrektorów i kustoszy będzie próba odpowiedzi na tytułowe pytanie konferencji, czyli „Muzeum – genius loci?”. – Cieszymy się, że nasi koledzy z muzeów regionalnych ziemi łódzkiej przyjechali do Bełchatowa. Placówki, którymi kierujemy, cieszą się dużą estymą wśród mieszkańców, także tych najmłodszych. Naszą rolą jest więc docieranie do nich, zapoznawanie regionalnej historii i pokazanie, że muzea są swoistymi „dobrymi duchami miejsc”, w których mieszkamy. To miejsca, która niejako tworzą kulturę, edukuje historycznie i w ten sposób emanuje na lokalną społeczność – mówi dyrektor bełchatowskiego Muzeum Regionalnego Marek Tokarek.

W trakcie konferencji przewidziano liczne wykłady. Ich tematy dotykają szeroko rozumianego dziedzictwa, a także prób jego zdefiniowania w kontekście budowania tożsamości historycznej, regionalnej, kulturalnej i społecznej. – Można powiedzieć, że muzea regionalne to swojego typu historyczny krwiobieg. To w nich kultywuje się pamięć i można powiedzieć, że w pewien sposób decydują o naszej tożsamości identyfikowanej jako województwo łódzkie. Nasze województwo jest niezwykle bogate w te historyczne regiony, z bardzo głęboką historią, ale i lokalną tradycją, jak choćby łowicki, opoczyński, łęczycki czy sieradzki. To jest niezwykłe bogactwo. Dlatego tak ważne jest, aby się jak najczęściej spotykać, bo z tego później powstają ciekawe pomysły – mówi Jacek Wiśniewski, p.o. dyrektora Łódzkiego Domu Kultury.

Poza wykładami i prezentacjami, w programie konferencji znalazło się także zwiedzanie dwóch placówek – Muzeum Modlitewnika w Parznie oraz bełchatowskiego Muzeum Regionalnego. Goście będą mieć okazję obejrzeć min. Wystawę wnętrz dworskich z przełomu XIX i XX wieku, salon tradycji niepodległościowych oraz ekspozycję poświęconą bełchatowskiemu rzemiosłu. W planach jest także wyjazd do elektrowni.

 

AP

 

Wiceprezydent Łukasz Politański podkreśla rolę muzeów w budowaniu tożsamości lokalnejWiceprezydent Łukasz Politański podkreśla rolę muzeów w budowaniu tożsamości lokalnej

 

W konferencji udział bierze kilkudziesięciu muzealników z województwa łódzkiegoW konferencji udział bierze kilkudziesięciu muzealników z województwa łódzkiego