Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Muzeum Regionalne czeka na zwiedzających od wtorku do piątku oraz w niedzieleMuzeum Regionalne czeka na zwiedzających od wtorku do piątku oraz w niedziele

 

Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa, Bełchatowskie Muzeum Regionalne ponownie otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. To doskonała okazja do odwiedzenia nowego Gabinetu Numizmatycznego, a także zwiedzenia wystawy „Kamienie, ścieżki pamięci…”.


Po konsultacjach z dyrektorami instytucji kultury, rząd decyzję o ponownym otwarciu galerii i muzeów. W ścisłym reżimie sanitarnym do pracy wróciło także bełchatowskie Muzeum Regionalne. Teraz, po blisko trzech miesiącach przerwy, zwiedzający ponownie mogą oglądać wystawy czasowe i stałe. Jeśli chodzi o te drugie, ze względu na to, że ich otwarcie zbiegło się w czasie z decyzją o ograniczeniu działalności instytucji kultury, dostępne one będą dłużej, niż pierwotnie zakładano.


>>> W muzeum powstał Gabinet Numizmatyczny


Niewątpliwą atrakcją będzie z pewnością możliwość odwiedzenia Gabinetu Numizmatycznego, w którym zgromadzono bogatą kolekcję monet i medali poświęconych św. Janowi Pawłowi II. – To autorska wystawa, którą przygotowaliśmy wspólnie z naszymi numizmatykami. Prezentujemy monety, medale i plakiety z całego świata. Zwiedzający mogą zobaczyć i porównać, jak odmienne podejście do tej tematyki jest w różnych zakątkach świata. Chodzi nie tylko o sam wizerunek papieża, ale także technikę, w jakiej zostały wykonane - mówi dyrektor muzeum Marek Tokarek. Ważne miejsce na wystawie zajmuje medal okolicznościowy wybity przez bełchatowski oddział PTN.

 

>>> Zapomniane nekropolie na zdjęciach w muzeumZ kolei na czasowej ekspozycji „Ścieżki pamięci. Pozostały tylko kamienie…” prezentowane są fotografie Andrzeja Białkowskiego oraz Piotra Wypycha, których tematem są ewangelickie i żydowskie nekropolie województwa łódzkiego. - Wystawa pokazuje stan zachowania tych miejsc w naszym województwie, ich piękno, układ, architekturę, dekoracyjność i bogatą symbolikę – dodaje dyrektor Tokarek. Autorami prezentowanych fotografii są Andrzej Białkowski z Łódzkiego Domu Kultury oraz Piotr Wypych – pracownik Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy. Tę niezwykłą wystawę oglądać można do 14 marca.

 

Przypomnijmy, że oprócz wystaw czasowych, goście muzeum mogą także oglądać ekspozycje stałe poświęcone wnętrzom dworskim, historii Bełchatowa a także militariom.


By zapewnić zwiedzającym maksymalne bezpieczeństwo, w Muzeum Regionalnym obowiązują zalecenia sanitarne oraz wytyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodnie z harmonogramem, poniedziałki przeznaczone zostaną wyłącznie do pracy wewnętrznej, to znaczy odwiedzający nie będą wpuszczani. Natomiast od wtorku do piątku muzeum czynne jest w godz. 10:00 – 15:00. Wracają także niedzielne dyżury, kiedy to eksponaty można oglądać między godz. 12:00 a 16:00.W celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego zwiedzających i pracowników, ograniczona zostaje liczba gości przebywających jednocześnie w muzeum – 1 osoba na 15 mkw. przy jednoczesnym zachowaniu 1,5-metrowego odstępu między zwiedzającymi. Do placówki wejść mogą tylko osoby zdrowe, bez żadnych objawów chorobowych. Obowiązuje także używanie maseczek zakrywających usta i nos, przed wejściem konieczne będzie również uprzednie zdezynfekowanie rąk.

 

Dodajmy, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, pozostałe placówki kultury, w tym także m.in. bełchatowskie Miejskie Centrum Kultury oraz PGE Giganty Mocy, pozostają zamknięte do 14 lutego.

 

AP

 

Gabinet Numizmatyczny to nie lada grata dla miłośników monet i medaliGabinet Numizmatyczny to nie lada grata dla miłośników monet i medali

 

Na wystawie "Ścieżki pamięci..." obejrzeć można kilkadziesiąt zdjęć nawiązujących do wielokulturowości regionu łódzkiegoNa wystawie "Ścieżki pamięci..." obejrzeć można kilkadziesiąt zdjęć nawiązujących do wielokulturowości regionu łódzkiego

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl