Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Katalog bełchatowskich medali ma zostać wydany jesienią tego rokuKatalog bełchatowskich medali ma zostać wydany jesienią tego roku

 

Muzeum Regionalne wspólnie z działającym w naszym mieście oddziałem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego planują skatalogować wszystkie medale związane z Bełchatowem. Bełchatowian, którzy mają takie w swoich domach, prosimy o kontakt z muzeum. W planach jest bowiem wydanie specjalnej publikacji.


- Medale, podobnie jak monety, to historia naszego regionu. Uczymy się z nich historii, dat, poznajemy różne sposoby działalności społecznej. To wszystko ma swój wydźwięk edukacyjny, ale również duże znaczenie dla naszej świadomości lokalnej, regionalnej – mówi dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie Marek Tokarek. – Dlatego wspólnie z bełchatowskim oddziałem PTN podjęliśmy inicjatywę zebrania i skatalogowania wszystkich medali związanych z Bełchatowem. Zarówno tych wybitych w naszym mieście, ale także w innych częściach naszego kraju – dodaje dyrektor Tokarek.


W związku z tym muzeum zwraca się  do wszystkich bełchatowian z prośbą o przejrzenie domowych zbiorów i archiwów. W przypadku znalezienia w nich medali związanych z Bełchatowem, najlepiej skontaktować się z placówką. – Nie chodzi nam o to, by mieszkańcy podarowali nam swoje pamiątki. Chcielibyśmy je tylko sfotografować i później umieścić w naszym katalogu – tłumaczy dyrektor.


Jak przyznaje muzeum, kilku bełchatowian już odpowiedziało na ten apel. Pojawiła się także propozycja od bełchatowskiej kopalni, która zaoferowała przekazanie na rzecz placówki dużej kolekcji. Jej spora część dotyczy Bełchatowa. Chodzi nie tylko o medale wybite z okazji różnych wydarzeń czy uroczystości związanych z kopalnią i elektrownią, ale również numizmaty stowarzyszeń czy organizacji pozarządowych. Może to być nawet ponad sto eksponatów.


Mieszkańcy, którzy chcą się podzielić swoimi medalami, mogą przyjść z nimi do muzeum przy ul. Rodziny Hellwigów 11. Tam zostaną one sfotografowane bądź zeskanowane. Niezwykle cenne będą także informacje dotyczące emitentów, projektantów i wykonawców, wielkości nakładu oraz użytych materiałów. Można też przesłać same zdjęcia medali bezpośrednio na facebookowym profilu Muzeum Regionalnego. Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc po numer 44 633 11 33.


Wydanie katalogu, jaki przygotowywany jest wspólnie z PTN-em, planowane jest jesienią tego roku. W planach jest również zorganizowanie wystawy bełchatowskich medali.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl