Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Podczas Narodowego Czytania prezydent Mariola Czechowska wcieliła się w role Gabrieli ZapolskiejPodczas Narodowego Czytania prezydent Mariola Czechowska wcieliła się w role Gabrieli Zapolskiej

 

Za nami dziesiąta, jubileuszowa, edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Bełchatowska odsłona miała formę próby czytanej dramatu, w której udział wzięli m.in. prezydent Mariola Czechowska oraz wiceprezydent Łukasz Politański.

 


Od dziesięciu już lat cała Polska czyta największe działa naszej literatury. W tym roku w ramach Narodowego Czytania prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zaprosił do przypomnienia napisanego w 1906 roku dramatu Gabrieli Zapolskiej. Aby jak najpełniej oddać wyjątkowość „Moralności pani Dulskiej”, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Bełchatowie przygotowała specjalną oprawę.


W piątek, 3 września, w siedzibie głównej biblioteki przy ul. Kościuszki, odegrana została próba czytana dramatu. Udział w niej wzięli młodzi aktorzy z grupy BAT–PKP działającej przy Miejskim Centrum Kultury, pracownicy biblioteki, a także prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, która wcieliła się w postać autorki tegorocznej lektury, oraz wiceprezydent Łukasz Politański. Wydarzenie było na żywo transmitowane na oficjalnym facebookowym profilu Miasta ( https://fb.watch/7RBhDOS-bU/). Tak, jak w latach poprzednich, wszyscy, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu w bibliotece, mogli w swoim egzemplarzu „Moralności…” przybić okolicznościową pieczątkę.

 

>>> Zobacz fotorelację: Narodowe Czytanie 2021

 

Przypomnijmy, że Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

 

AP

 

Sztuka Gabrieli Zapolskie została przełożona na czasy współczesneSztuka Gabrieli Zapolskie została przełożona na czasy współczesne

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl