Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Oferta miejskich placówek jest różnorodna. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie Oferta miejskich placówek jest różnorodna. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie

Dla dzieci, które lubią aktywnie i ciekawie spędzać wolny czas mamy kilka propozycji wakacyjnych warsztatów. Gra miejska, zajęcia plastyczne i muzyczne, letnie kino – to tylko część z nich. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

Przed dziećmi i młodzieżą dwa miesiące wakacyjnego odpoczynku. Aby umilić im ten czas miasto wraz z Miejskim Centrum Kultury, biblioteką i muzeum przygotowało propozycję letnich warsztatów. Jest kilka nowości, ale też zajęcia, które co roku cieszą się zainteresowaniem. Rodzice mogą być spokojni – wszystko przygotowane jest tak, aby spełniać wymogi sanitarne. Na poszczególne warsztaty placówki wprowadziły limity miejsc tak, by każdy mógł się czuć komfortowo i bezpiecznie. Dlatego, jeśli komuś bardzo spodobały się któreś zajęcia, warto już teraz się na nie zapisać.

 

Wakacyjne propozycje Miejskiego Centrum Kultury

MCK po raz kolejny stawia na różnorodność. Będą zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne i laboratoryjne. Do tego gra miejska i letnie kino. Wszystko po to, by dzieci mogły spróbować swoich sił w czymś nowym, albo wybrać  to co lubią najbardziej. Amatorzy plastyki mogą skorzystać z zajęć „Klimt – kolaż”, albo spotkań  w Otwartej Pracowni Plastycznej oraz Pracowni Mozaiki. W planach są także indywidualne lekcje toczenia na kole, podczas których uczestnicy spróbują wytoczyć swoje pierwsze niepowtarzalne naczynie. Z kolei dzieci, które chcą poznać proces wytwarzania wyrobów z gliny, mogą skorzystać z warsztatów w Otwartej Pracowni Ceramicznej. Nie zabraknie też „Ogrodu sztuk”, czyli zajęć ceramicznych, które każdego roku cieszą się sporą popularnością.

Okazją, by wykorzystać swoje manualne umiejętności, będą też zajęcia „Recykling ubraniowy – torby na zakupy”, „Letnie orzeźwienie”, „Świece zdobione metodą decoupage” i „Wspomnienie wakacji w żelowej świecy”. Podczas pierwszych stare podkoszulki przemienią się w modne torby. Uczestnicy drugich przygotują  odświeżające mgiełki do ciała, zaś trzecich oryginalne ozdoby na świece. Ostatnie z tych warsztatów to tworzenie żelowej świecy, w której zamknięte zostanie np. gwieździste niebo, kamienne nadmorskie plaże i wiele innych wakacyjnych wspomnień. Będzie też okazja, aby zamienić się w naukowca. Podczas zajęć „Tajemniczy mikroświat” młodzież pozna budowę i działanie mikroskopu biologicznego oraz parametry, funkcje i oprogramowanie cyfrowych kamer mikroskopowych.

 

Tradycyjnie będzie też coś dla lubiących  muzykę. MCK proponuje naukę gry na perkusji oraz gitarze, a także wspólne muzykowanie, czyli „Jam Session” i otwartą sesję nagraniową. Z kolei tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tańcu MCK zaprasza na zajęcia z tańca współczesnego i jazzowego. Przez wakacje placówka będzie też realizować projekt „Sieć na kulturę”, w ramach które odbędzie się szereg bezpłatnych zajęć „Kompetencje medialne”. Zaplanowanych jest też kilkanaście seansów w ramach letniego kina i gra miejska „Ale objazd”.

 

Poszczególne zajęcia skierowane są do różnych grup wiekowych.  Dlatego, by szczegółowo poznać ofertę wakacyjnych zajęć, a także dowiedzieć się, kiedy trzeba się zapisać i ile kosztują konkretne zajęcia – najlepiej wejść na stronę placówki: mckbelchatow.pl.

 

Spotkania z rękodziełem w Muzeum Regionalnym

Swoją propozycję letnich warsztatów dla dzieci i młodzieży przygotowało również Muzeum Regionalne. Ich motywem przewodnim będą rękodzielnictwo, malarstwo i zielarstwo. Nie zabraknie też działania oraz gimnastyki – głównie rąk i umysłu.  

 

Pierwsze z zajęć „Landschaft i sztafaż to nic strasznego”, to trochę teorii i odrobina praktyki. Pod tym tytułem kryją się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci poznają tajniki pejzażu jako samodzielnego motywu malarskiego. Na koniec będzie zwiedzanie wystawy malarstwa Marii Agnieszki Bińczyk. Spotkania zaplanowane są na 26-30 lipca.

 

Dzieci interesujące się przyrodą, muzeum zaprasza na „Fascynujący świat roślin leczniczych”. Uczestnicy przygotują własne apteczki, a w nich właśnie lecznice rośliny, które wcześniej wyszukają w pobliskim parku i nie tylko. Będzie też okazja, aby poznać zapachy pozytywnie wpływające na nasze zdrowie. Z tej ofert będzie można skorzystać w terminach: 13-16 lipca oraz 2-4 sierpnia.

 

Kolejne propozycje: „Co ty pleciesz?” i „W kuchni malowane” – to zajęcia tematycznie związane z rękodzielnictwem. Podczas pierwszych dzieci poznają podstawy sztuki tkackiej. Wszystko po to, by na krosienkach tkackich stworzyć własne makatki z kolorowych włóczek. Na warsztaty muzeum zaprasza od 7 do 9 lipca, a także od 9 do 12 sierpnia. Z kolei „W kuchni malowanie” to zdobienie drobnych narzędzi kuchennych – takich, jak: deseczki, łyżki, widelce – w tradycyjne wzory inspirowane ludowymi haftami oraz wycinankami. Zajęcia odbędą się zarówno w lipcu – od 19 do 23, jak i w sierpniu – od 16 do 18.

 

Każde z muzealnych spotkań będzie trwać godzinę. Skorzystać z nich mogą dzieci mające 6 i więcej lat. Koszt od osoby to 5 zł. Co ważne placówka zapewnia wszystkie materiały, jakie będą potrzebne. Zapisywać można się telefonicznie pod numerem: 44 633 11 33 lub osobiście w sekretariacie placówki. Więcej szczegółów na stronie: muzeum.belchatow.pl.

 

W bibliotece spotkania z Kicią Kocią

 

W swoje progi zaprasza także Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. Pomysłów jest kilka. Wśród nich zajęcia zarówno dla tych co lubią czytać, jak i malować, zwiedzać oraz ćwiczyć swój umysł.

 

Pierwsza z propozycji to warsztaty „Malowane na szkle”. Jak wskazuje sama nazwa, podczas zajęć dzieci będą dekorować swoimi rysunkami słoiczki, wazony i inne szklane produkty. Spotkania skierowane są do bełchatowian w wieku 8-14 lat, a zaplanowane są na 12-16 lipca oraz 2-6 lipca. Z kolei od 19 do 23 lipca w siedzibie głównej placówki przewidziane są „Wakacyjne poranki dla najmłodszych z Kicią Kocią”. Będą to zajęcia edukacyjno-plastyczne głównie dla dzieci w wieku 3-6 lat. Z kolei 24 i 28 sierpnia Filia nr 4 zaprasza na „Czytanie na zielonym dywanie”. Będzie można posłuchać popularnych i tych mniej znanych przygód dziecięcych bohaterów. Przez całe wakacje będzie też można wziąć udział w akcji „Paszport Czytelnika”, w której trzeba wykazać się znajomością literatury, ale też kreatywnością, pomysłowością i zdolnościami plastycznymi.   

 

Na tym nie koniec. Przez całe wakacje w siedzibie głównej biblioteki będzie można zwiedzać wystawę zdjęć „Przyroda okolica Bełchatowa”. Autorem fotografii jest Jacek Osiński. Będzie też kilka wystawek książek m.in. „Polscy podróżnicy”, „Wakacyjne lektury do walizki” czy „Magiczne powieści Jodi Picoultt”. Do tego wspólne, rodzinne czytanie, Dzień Czerwonego Kapturka i quiz wiedzy o bajkach. O tych i dodatkowych letnich propozycjach więcej przeczytacie na stronie: biblioteka.belchatow.pl.

 

ADA

 

Wakacje z Miejskim Centrum Kultury

Wakacje z Miejską i Powiatową Biblioteką

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl