Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Wystawę numizmatyczną można oglądać do końca grudnia 2021 rokuWystawę numizmatyczną można oglądać do końca grudnia 2021 roku

 

W Muzeum Regionalnym w Bełchatowie oglądać można nową wystawę numizmatyczną. Na ekspozycji, którą można zwiedzać do końca roku, prezentowane są monety, banknoty oraz medale (bądź ich repliki) ukazujące „Polskie drogi do niepodległości”. Wystawa to jedno z wydarzeń towarzyszących tegorocznym miejskim obchodom święta 11 listopada.


- Wystawa pięknie wpisuje się w obchody Narodowego Święta Niepodległości, które obchodzić będziemy już w najbliższy czwartek. Polską drogę do wolności możemy prześledzić także na eksponowanych monetach, bo przecież pieniądz również przeszedł swój szlak. Nie brak tu odniesień do symboli czy postaci historycznych, które odegrały olbrzymią rolę w naszej historii – podkreślała na otwarciu wystawy prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

>>> Czytaj: Uczcimy Narodowe Święto Niepodległości


W Gabinecie Numizmatycznym wystawiono dziesiątki monet, banknotów oraz medali z czasów 123 lat rozbiorów, ale także te z początków II Rzeczypospolitej. Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. monety niemieckie dla terenów wschodnich i Królestwa Polskiego, rosyjskie kopiejki i ruble, banknoty rosyjskie, pruskie marki czy austro-węgierskie korony. Większość eksponatów to oryginały, ale prezentowane są także repliki.

 

>>> Zobacz fotogalerię: "Polskie drogi do niepodległości" - wystawa numizmatyczna


Wystawę przygotowali członkowie bełchatowskiego koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego im. Augusta III Sasa w Bełchatowie. Ekspozycję w Muzeum Regionalnym można podziwiać do końca grudnia 2021 roku.

 

AP

 

Wystawę numizmatyczną w Muzeum Regionalnym otworzyła prezydent Bełchatowa Mariola CzechowskaWystawę numizmatyczną w Muzeum Regionalnym otworzyła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl