Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Jedną z atrakcji będzie pokaz walki średniowiecznych wojów; fot. Drużyna WierczanieJedną z atrakcji będzie pokaz walki średniowiecznych wojów; fot. Drużyna Grodu Tura

 

Strzelanie z łuku, warsztaty, koncerty i pokaz walki średniowiecznych słowiańskich wojów – to tylko część atrakcji, jakie czekają nas w najbliższą niedzielę. Podczas „Sierpniowej Spasówki”, na którą bełchatowian zaprasza prezydent Mariola Czechowska, nie zabraknie także stoisk rzemieślników oraz tradycyjnych wyrobów kulinarnych. Piknik w parku przy Muzeum Regionalnym rozpocznie się o godz. 15:00, w niedzielę, 21 sierpnia.


Spasówka to cykl sierpniowych świąt słowiańskich, organizowanych po żniwach, podczas których przygotowuje się potrawy z "latosich", czyli tegorocznych zbiorów. Sama nazwa pochodzi od słów „spasanie”, „spasiony” i „upasiony” i nawiązuje do lata jako okresu względnego dobrobytu. Letni zbiór pożywienia oznaczał również początek biesiad i obrzędów związanych z błogosławieniem pokarmów. Obecnie Spasówki obchodzi się na niektórych obszarach słowiańszczyzny jako tradycyjne święto ludowe, które kończy się dożynkami, czyli świętem plonów. I to właśnie do tych starosłowiańskich tradycji nawiązywać będzie piknik, jaki organizuje bełchatowskie Muzeum Regionalne.

 

Organizatorzy chcą w ciekawy sposób przybliżyć wczesnośredniowieczną historię Polski oraz tradycje dawnych Słowian. - Zależy nam na przybliżeniu tradycji oraz zwyczajów z początków słowiańszczyzny, także na naszych terenach. Chcemy pokazać, jak żyli Słowianie, jak gotowali i walczyli. Na pikniku będzie można dowiedzieć się, jak tworzono średniowieczne ubrania i oręż, a także spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku czy fechtowaniu mieczem – opowiada dyrektor Muzeum Regionalnego, Marek Tokarek. – Poza tym nasi goście będą mogli spróbować innych atrakcji, także tych kulinarnych, bo to przecież Spasówka. Nie zabraknie miodów oraz innych tradycyjnych przysmaków i smakołyków, które przygotują specjalnie na tę okazję okoliczne koła gospodyń wiejskich. Sery, miody, oleje i chleby z pewnością rozpieszczą nasze podniebienia – dodaje dyrektor Tokarek.

 

Piknik Słowiański, na który wszystkich mieszkańców zaprasza prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, będzie również wspaniałą okazją do poznania kultury naszych przodków. Nie zabraknie bowiem występów artystycznych, a o muzyczną oprawę imprezy zadbają Zespół Osjakowanie, Grupa Taneczna Dorosłych Gminnego Ośrodka Kultury w Osjakowie oraz Zespół Ludowy Pilczanie.


W programie imprezy znalazły się ponadto pokazy dawnych rzemiosł i sztuki kulinarnej Słowian (m.in. Stowarzyszenie Plemię Pilsian), a także prezentacje uzbrojenia i walki wojów średniowiecznych U Drużyny Grodu Tura oraz Wierczanie). Na uczestników pikniku czekać będzie również stoisko edukacyjne Archeologiczne Warsztaty. Całości dopełni zaś strefa rekreacji. Szczegóły znaleźć można na facebookowym profilu Muzeum Regionalnego oraz na plakacie poniżej artykułu. 


Piknik Słowiański odbędzie się w najbliższą niedzielę, 21 sierpnia. Zabawa w parku za Muzeum Regionalnym rozpocznie się o godz. 15:00 i potrwa aż do 19:00.


AP

 

Plakat promujący Piknik SłowiańskiPlakat promujący Piknik Słowiański

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl