Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Topienie marzanny to lubiane przez najmłodszych symboliczne pożegnanie zimy; fot. archiwum/2019 rokTopienie marzanny to lubiane przez najmłodszych symboliczne pożegnanie zimy; fot. archiwum/2019 rok

 

Zbliża się pierwszy dzień wiosny, a wraz z nim tradycyjne topienie marzanny. Z tej okazji Muzeum Regionalne już po raz kolejny ogłasza konkurs na najbrzydszą kukłę. Podobnie, jak w latach poprzednich, udział w zabawie mogą wziąć dzieci z bełchatowskich szkół i przedszkoli. Marzanny należy dostarczyć do siedziby placówki najpóźniej w środę, 17 marca.


Zgodnie ze starym, słowiańskim zwyczajem, marzanna symbolizuje odchodzącą zimę. W czasach pogańskich jej topienie odbywało się w czasie Jarego Święta, co miało nie tylko przywołać wiosnę, ale także zapewnić dobre plony w danym roku. Dziś tradycję tę podtrzymują zazwyczaj najmłodsi, i to właśnie ich Muzeum Regionalne zaprasza do udziału w specjalnym konkursie.


Chodzi o przygotowanie najbrzydszej kukły, która najlepiej odda wszelkie zimowe zmartwienia i troski. Jak czytamy w regulaminie zabawy, uroda marzanny jest rzeczą wtórną – najważniejsze jest, z jakich materiałów będzie wykonana. Preferowane są tylko te naturalne, czyli np. słoma, siano, drewno czy papier. Niedopuszczalne jest natomiast użycie elementów plastikowych i metalowych.


Udział w konkursie mogą wziąć dzieci uczęszczające do bełchatowskich przedszkoli i szkół podstawowych. Co ważne, przyjmowane będą wyłącznie prace zbiorowe, a każda grupa przedszkolna bądź klasa mogą przygotować tylko jedną marzannę. Kukły należy dostarczyć do siedziby Muzeum Regionalnego do godz.12:00 w środę 17 marca. Rozstrzygnięcie zabawy nastąpi dzień później, czyli w czwartek 18 marca.

 

Regulamin konkursu znajduje się na stronie https://muzeum.belchatow.pl w zakładce Aktualności. Szczegółowe informacje na temat zabawy można uzyskać również pod numerem tel. 44 633 11 33.


Wszystkie prace biorące udział w konkursie zostaną zaprezentowane w muzeum. W tym roku nie odbędzie się tradycyjny korowód nad rzekę Rakówkę. Ze względu na zasady bezpieczeństwa sanitarnego, rytualnego przepędzenia zimy włącznie z paleniem i topieniem marzanny przygotowanej w muzeum dokonają wyłącznie pracownicy placówki. Będzie to mieć miejsce w piątek, 19 marca.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl