Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaZrób na konkurs "najbrzydszą marzannę"

Zrób na konkurs „najbrzydszą marzannę”

Topienie marzanny to lubiane przez najmłodszych symboliczne pożegnanie zimy; fot. archiwum/2019 rokTopienie marzanny to lubiane przez najmłodszych symboliczne pożegnanie zimy; fot. archiwum/2019 rok

 

Zbliża się pierwszy dzień wiosny, a wraz z nim tradycyjne topienie marzanny. Z tej okazji Muzeum Regionalne już po raz kolejny ogłasza konkurs na najbrzydszą kukłę. Podobnie, jak w latach poprzednich, udział w zabawie mogą wziąć dzieci z bełchatowskich szkół i przedszkoli. Marzanny należy dostarczyć do siedziby placówki najpóźniej w środę, 17 marca.

Zgodnie ze starym, słowiańskim zwyczajem, marzanna symbolizuje odchodzącą zimę. W czasach pogańskich jej topienie odbywało się w czasie Jarego Święta, co miało nie tylko przywołać wiosnę, ale także zapewnić dobre plony w danym roku. Dziś tradycję tę podtrzymują zazwyczaj najmłodsi, i to właśnie ich Muzeum Regionalne zaprasza do udziału w specjalnym konkursie.

Chodzi o przygotowanie najbrzydszej kukły, która najlepiej odda wszelkie zimowe zmartwienia i troski. Jak czytamy w regulaminie zabawy, uroda marzanny jest rzeczą wtórną – najważniejsze jest, z jakich materiałów będzie wykonana. Preferowane są tylko te naturalne, czyli np. słoma, siano, drewno czy papier. Niedopuszczalne jest natomiast użycie elementów plastikowych i metalowych.

Udział w konkursie mogą wziąć dzieci uczęszczające do bełchatowskich przedszkoli i szkół podstawowych. Co ważne, przyjmowane będą wyłącznie prace zbiorowe, a każda grupa przedszkolna bądź klasa mogą przygotować tylko jedną marzannę. Kukły należy dostarczyć do siedziby Muzeum Regionalnego do godz.12:00 w środę 17 marca. Rozstrzygnięcie zabawy nastąpi dzień później, czyli w czwartek 18 marca.

 

Regulamin konkursu znajduje się na stronie https://muzeum.belchatow.pl w zakładce Aktualności. Szczegółowe informacje na temat zabawy można uzyskać również pod numerem tel. 44 633 11 33.

Wszystkie prace biorące udział w konkursie zostaną zaprezentowane w muzeum. W tym roku nie odbędzie się tradycyjny korowód nad rzekę Rakówkę. Ze względu na zasady bezpieczeństwa sanitarnego, rytualnego przepędzenia zimy włącznie z paleniem i topieniem marzanny przygotowanej w muzeum dokonają wyłącznie pracownicy placówki. Będzie to mieć miejsce w piątek, 19 marca.

 

AP