Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Marek Tokarek, obecny dyrektor Muzeum Regionalnego, prezentuje autoportret pierwszego dyrektor placówki - Bogusława DziedzicaMarek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego, prezentuje autoportret pierwszego dyrektora placówki - Bogusława Dziedzica

 

W tym roku przypada 20. rocznica śmierci Bogusława Dziedzica, pierwszego dyrektora Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Z tej okazji prezydent Mariola Czechowska zaprasza na wieczór poświęcony jego pamięci „Pro memoria”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek, 19 maja. Początek o godz. 18:00.

 


Z wykształcenia politolog i muzealnik, z zamiłowania – artysta, a ponadto działacz społeczny i były radny Rady Miejskiej. Bogusław Dziedzic przez kilkadziesiąt lat z zaangażowaniem i ogromną energią szerzył lokalną historię i kulturę. W latach 1981-1991 przewodniczył Bełchatowskiemu Klubowi Twórców Kultury przy Miejskim Ośrodku Kultury. Od 1991 roku działał w Stowarzyszeniu Przyjaciół Bełchatowa, a w latach 1997-2003 pełnił funkcję jego prezesa. Jego wielkim marzeniem było utworzenie w Bełchatowie Muzeum Regionalnego. - Chciał uczynić muzeum takim „genius loci” promieniującym na okolicę kulturą i wydarzeniami dla mieszkańców. W latach 90. przy współpracy z ówczesnymi władzami samorządowymi zaczął zbierać pierwsze eksponaty. Pierwsza siedziba mieściła się w budynku dawnego Strzelca przy ul. 1 Maja, a później stoczył batalię o przejęcie dworu Hellwigów, bo plany na jego zagospodarowanie były różne – biblioteka, Młodzieżowy Dom Kultury – wspomina obecny dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie Marek Tokarek.


Placówka formalnie rozpoczęła swoją działalność w 1995 roku, a Bogusław Dziedzic został jej dyrektorem i pełnił tę funkcję do 2003 roku. Od samego początku muzeum nie było tylko miejscem, w którym zwiedzano eksponaty. Organizowano tam koncerty, konkursy, wystawy, spotkania z ludźmi kultury, filmu i sztuki. Poza tym odbywały się spotkania autorskie, wieczory poetyckie.


20 maja minie dokładnie 20 lat od śmierci Bogusława Dziedzica. By uczcić jego pamięć i zasługi w Muzeum Regionalnym odbędzie się „Wieczór wspomnień”. Do udziału w spotkaniu prezydent Mariola Czechowska zaprasza wszystkich, którzy znali Bogusława Dziedzica, mieli okazję z nim współpracować i będą chcieli podzielić się swoimi wspomnieniami. - Na wieczorze będzie rodzina, znajomi i przyjaciele, samorządowcy. Dodatkowo zaprezentujemy prace Bogusława Dziedzica, którego wielką pasją, oprócz historii naszego miasta, była sztuka. Malował obrazy, grał na skrzypcach, rzeźbił. Wszyscy zapamiętaliśmy go jako niezwykle wrażliwą, artystyczną duszę – dodaje dyrektor Marek Tokarek.


Wieczór „Pro memoria” poświęcony Bogusławowi Dziedzicowi odbędzie się w Muzeum Regionalnym w najbliższy piątek, 19 maja. Początek spotkania o godz. 18:00.

 

AP

 

Bogusław Dziedzic był dyrektorem Muzeum Regionalnego w latach 1995 - 2003Bogusław Dziedzic był dyrektorem Muzeum Regionalnego w latach 1995 - 2003

 

Plakat dot. wieczoru wspomnień o Bogusławie DziedzicuPlakat dot. wieczoru wspomnień o Bogusławie Dziedzicu

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl