Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Na zdjęciu jedna ze statuetek LKS Stomil, w tle dyplomy zawodnikówWystawę o historii sekcji kolarskiej LKS Stomil będzie można zwiedzać do połowy maja

 

Jan Krawczyk to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych przedstawicieli bełchatowskiego kolarstwa. Na najnowszej ekspozycji muzeum regionalnego zaprezentowana zostanie nie tylko sylwetka medalisty mistrzostw Polski, trzykrotnego uczestnika mistrzostw świata oraz zwycięzcy pierwszego, historycznego Wyścigu o Wielką Nagrodę Bełchatowa, ale także 60-letnia historia sekcji kolarskiej LKS Bełchatów. Do zwiedzania wystawy zapraszamy od wtorku, 22 marca.


„Dobry góral” – tak o Janie Krawczyku mówili jego rywale. W rankingu najlepszych polskich kolarzy szosowych ścigających się w latach 1920 – 1986 uplasował się na 20. miejscu. Przez lata był jednym z najlepszych zawodników kadry narodowej. Historię sportowych sukcesów bez wątpienia jednego z największych bełchatowskich kolarzy oraz sekcji kolarskiej LKS Bełchatów przybliży najnowsza ekspozycja w bełchatowskim muzeum regionalnym.


W złotych czasach polskiego kolarstwa, czyli w latach 70. ubiegłego stulecia, Jan Krawczyk uznawany był za jednego z najlepszych polskich zawodników. W swojej karierze trzykrotnie startował w Wyścigu Pokoju, największym wyścigu kolarskim tamtych lat po wschodniej stronie żelaznej kurtyny. Najwyżej był w klasyfikacji generalnej w 1979 roku, kiedy zajął szóste miejsce. W nieco mniej wówczas prestiżowym Tour de Pologne trzy razy plasował się w pierwszej piątce, a w 1979 roku stanął na podium klasyfikacji generalnej. Był trzeci, a do tego wygrał klasyfikację górską. Krawczyk był także pierwszym zwycięzcą pierwszej edycji Wyścigu o Wielką Nagrodę Bełchatowa w 1976 roku. Należy także podkreślić, że cztery lata później, w 1980 roku, miał pojechać jako rezerwowy na Igrzyska Olimpijskie w Moskwie. Niestety na krótko przed wyjazdem podczas jednego z wyścigów miał miejsce wypadek, w wyniku którego nie mógł wyjechać na olimpiadę.


I to właśnie Jan Krawczyk będzie jednym z bohaterów wystawy w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, do zwiedzania której zapraszamy od wtorku, 22 marca. Drugim zaś będzie sekcja kolarska LKS Bełchatów, która w tym roku obchodzi 60-lecie istnienia. Przez dziesięciolecia wychowała kilka pokoleń bełchatowskich kolarzy. Na ekspozycji oprócz biogramów największych zawodników, będzie można zobaczyć także m.in. puchary, medale i archiwalne fotografie. Ale nie tylko. Wśród eksponatów znajdą się bowiem także licencje zawodnicze, oryginalna koszulka mistrza Polski oraz rower Jana Krawczyka.


Wystawa „Wspomnienie o Janie Krawczyku w 60. rocznicę utworzenia sekcji kolarskiej LKS Bełchatów” będzie dostępna do 15 maja. Jej finisaż planowany jest bowiem w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów.

 

AP

 

Na zdjęciu pracownik muzeum prezentuje rower Jana KrawczykaNa wystawie zaprezentowana zostanie także jedna z wielu kolarzówek Jana Krawczyka

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl