Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

W ubiegłym roku wspólnie czytaliśmy W ubiegłym roku wspólnie czytaliśmy "Moralność pani Dulskiej", w role wcielili się m.in. prezydent Mariola Czechowska i wiceprezydent Łukasz Politański

 

Przed nami kolejna odsłona bełchatowskiego Narodowego Czytania. Zapraszamy do lektury „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Będzie „kawiarenka u Mickiewicza”, stroje z epoki romantyzmu, specjalna oprawa muzyczna, a także okazja, by przybić okolicznościową pieczęć. Do udziału we wspólnym czytaniu zachęca mieszkańców prezydent Mariola Czechowska oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, które organizują to wydarzenie.   

 

 

Bełchatów po raz kolejny włącza się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Tym razem bełchatowianie, podobnie jak mieszkańcy wielu innych polskich regionów, sięgną po „Ballady i romanse” naszego wieszcza Adama Mickiewicza. Wybór tej lektury przez prezydenta RP Andrzeja Dudę nie jest przypadkowy. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

 

Bełchatowska odsłona Narodowego Czytania odbędzie się już w najbliższy piątek, 2 września, początek o godz. 18:00. Spotkamy się w plenerze – w parku Olszewskich, za muzeum regionalnym w zaaranżowanej kawiarence „u Mickiewicza”. Jeśli pogoda nie dopisze czytanie zostanie przeniesione do Dworku Olszewskich. – Fragmenty ballad i romansów czytać będą uczniowie miejskiego III Liceum Ogólnokształcącego, ale też prezydent Mariola Czechowska, wiceprezydent Łukasz Politański oraz pracownicy miejskiej biblioteki publicznej – mówi Kryspina Rogowska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bełchatowa. W klimat początku XIX wieku symbolicznie przenieść się pomogą stroje z epoki romantyzmu i nastrojowe, liryczne dźwięki. O oprawę muzyczną zadbają m.in. Anna Serafińska i Paweł Bauer.  - Tradycyjnie już podczas Narodowego Czytania będzie można otrzymać okolicznościową pieczęć, dlatego warto przynieść własny egzemplarz „Ballad i romansów” – dodaje rzecznik Kryspina Rogowska.

 

„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej.

 

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Wśród wspólnie przeczytanych lektur znalazły się m.in. „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i „Balladyna” Słowackiego. W ubiegłym roku zaczytaliśmy się natomiast w „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

 

ADA

 

Plakat

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl