Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Na wystawie można oglądać zdjęcia dworków z różnych epokNa wystawie można oglądać zdjęcia dworków z różnych epok

 

„Dwory powiatu bełchatowskiego” to tytuł najnowszej wystawy fotograficznej w bibliotece publicznej. Na zdjęciach Mariana Wójcika zobaczyć można posiadłości dworskie z różnych okresów historycznych. Ekspozycja dostępna jest w siedzibie głównej przy ul. Kościuszki do 12 marca.


Zasłużony dla Miasta Bełchatowa Marian Wójcik od lat pasjonuje się fotografią. Na swoich zdjęciach pokazuje ważne wydarzenia a także miejsca w Bełchatowie i regionie. Fotografuje pomniki, kapliczki czy drewniane kościoły. Tym razem skupił się na „Dworach powiatu bełchatowskiego”, a efekty jego pracy podziwiać można w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej.


Ekspozycja ukazuje dworki z różnych okresów historycznych: począwszy od XVI wieku, a na początkach XX wieku kończąc. Na kilkudziesięciu fotografiach uchwycone zostały posiadłości dworskie z różnych okresów historycznych - począwszy od XVI wieku, a na początkach XX wieku kończąc. Część nadal istnieje i po odrestaurowaniu udostępnione zostały zwiedzającym, inne trafiły do rąk prywatnych. Kilka popadło w ruinę, a po niektórych pozostały tylko zdjęcia.


Fotografie oglądać można w bibliotece głównej przy ul. Kościuszki 9 do 12 marca.


O autorze słów kilka


Marian Wójcik to emerytowany nauczyciel, wychowawca młodzieży, animator i działacz społeczny. Miłośnik fotografii i filatelistyki, kolekcjoner. Opiekun spółdzielni uczniowskiej „Plastuś” (nieprzerwanie od 1963) oraz koła filatelistycznego. Przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego został odznaczony odznaką „Zasłużony dla kultury Polskiej”. W 2018 roku zaś otrzymał tytuł Zasłużony dla Miasta Bełchatowa. Jest kolekcjonerem oraz twórcą i współtwórcą wielu wystaw fotograficznych. To także autor wielu publikacji dotyczących historii Bełchatowa i regionu. Od kilkudziesięciu już lat swoim aparatem utrwala ważne dla naszego miasta wydarzenia, miejsca i osoby.

 

AP

 

Plakat promujący wystawę fotograficzną "Dwory powiatu bełchatowskiego"Plakat promujący wystawę fotograficzną "Dwory powiatu bełchatowskiego"

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl