Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaBez kategorii„Kwiat Paproci” spektakl plenerowy

„Kwiat Paproci” spektakl plenerowy

"Kwiat Paproci" spektakl teatralny, który wystawiony zostanie w czwartek w plenerze na placu Narutowicza.
Wstęp na przedstawienie jest nieodpłatny
Historia jak z bajki, bo i z bajki zaczerpnięta, z autorską scenografią, kunsztem aktorskim i przesłaniem. W czwartek 14 września, o godzinie 19:00, na placu Narutowicza, wystawiony zostanie spektakl „Kwiat Paproci”. Na widowisko plenerowe zapraszają Prezydent Miasta Bełchatowa oraz Fundacja teatr Latarnia.

„Kwiat Paproci” to spektakl plenerowy zrealizowany na podstawie pięknej baśni Ignacego Kraszewskiego, opartej na polskiej tradycji Nocy Świętojańskiej. Jacuś, główny bohater w drodze po tytułowy kwiat, w drodze ku dorosłości, mierząc się z leśnymi strachami oraz własnymi słabościami staje przed kluczowym pytaniem — gdzie jest prawdziwe szczęście?

Ponieważ w mrocznym, leśnym świecie można się zagubić i przestraszyć, łatwiej jest zajrzeć w głąb siebie. Podczas takiej wędrówki mamy szansę odnaleźć prawdę o wartościach i relacjach.

Pośród wielu baśni, które serwuje nam współczesna kultura, ta zdecydowanie wyróżnia się głębią, a także zakończeniem bez znieczulającego „happy endu”. Finał opowieści o Jacusiu jest prawdziwy, przez co tak poruszający.

„Kwiat Paproci” spektakl plenerowy

Przedstawienie „Kwiat Paproci” emanuje ludową wrażliwością. Widz ma tu okazję w niezwykłej bliskości usłyszeć, dotknąć, zobaczyć, poczuć i być częścią przedstawionego świata. Zachwyca nie tylko gra aktorka, ale bez wątpienia również i scenografia. Powstała m.in. z naturalnych materiałów znalezionych podczas wędrówek po Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu, gdzie mieści się wieś Borki, w której powstawał spektakl. Godne uwagi jest również tło spektaklu. To muzyka tworzona i grana na żywo. Aktorzy i muzykanci wykorzystują w widowisku tradycyjne instrumenty. To przedwojenne cymbały, akordeon, baraban itd. Wzbogacony o efekty elektroniczne i elektroakustyczne.

W spektaklu zabawa miesza się z poezją, żart z patosem, a stara jak świat opowieść przynosi nam wielką, prostą mądrość, której tak bardzo potrzeba we współczesnym skomplikowanym świecie.

“Kwiat Paproci” to spektakl dla widzów w każdym wieku.

W Bełchatowie pokaz spektaklu “Kwiat Paproci” wystawiany jest w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Projekt ma dofinansowanie ze środków Ministra Kultury.

Więcej na temat kolejnych wydarzeń kulturalnych, koncertów, wystaw i spektakli można dowiedzieć się na stronie Miejskiego Centrum Kultury.