
„Kwiat Paproci” to spektakl plenerowy zrealizowany na podstawie pięknej baśni Ignacego Kraszewskiego, opartej na polskiej tradycji Nocy Świętojańskiej. Jacuś, główny bohater w drodze po tytułowy kwiat, w drodze ku dorosłości, mierząc się z leśnymi strachami oraz własnymi słabościami staje przed kluczowym pytaniem — gdzie jest prawdziwe szczęście?
Ponieważ w mrocznym, leśnym świecie można się zagubić i przestraszyć, łatwiej jest zajrzeć w głąb siebie. Podczas takiej wędrówki mamy szansę odnaleźć prawdę o wartościach i relacjach.
Pośród wielu baśni, które serwuje nam współczesna kultura, ta zdecydowanie wyróżnia się głębią, a także zakończeniem bez znieczulającego „happy endu”. Finał opowieści o Jacusiu jest prawdziwy, przez co tak poruszający.
„Kwiat Paproci” spektakl plenerowy
Przedstawienie „Kwiat Paproci” emanuje ludową wrażliwością. Widz ma tu okazję w niezwykłej bliskości usłyszeć, dotknąć, zobaczyć, poczuć i być częścią przedstawionego świata. Zachwyca nie tylko gra aktorka, ale bez wątpienia również i scenografia. Powstała m.in. z naturalnych materiałów znalezionych podczas wędrówek po Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu, gdzie mieści się wieś Borki, w której powstawał spektakl. Godne uwagi jest również tło spektaklu. To muzyka tworzona i grana na żywo. Aktorzy i muzykanci wykorzystują w widowisku tradycyjne instrumenty. To przedwojenne cymbały, akordeon, baraban itd. Wzbogacony o efekty elektroniczne i elektroakustyczne.
W spektaklu zabawa miesza się z poezją, żart z patosem, a stara jak świat opowieść przynosi nam wielką, prostą mądrość, której tak bardzo potrzeba we współczesnym skomplikowanym świecie.
„Kwiat Paproci” to spektakl dla widzów w każdym wieku.
W Bełchatowie pokaz spektaklu „Kwiat Paproci” wystawiany jest w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Projekt ma dofinansowanie ze środków Ministra Kultury.
Więcej na temat kolejnych wydarzeń kulturalnych, koncertów, wystaw i spektakli można dowiedzieć się na stronie Miejskiego Centrum Kultury.
