Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościMałże na straży czystej wody

Małże na straży czystej wody

Kolejny innowacyjny pomysł w Bełchatowie. Tym razem miejska spółka Wod.-Kan. uruchamia wyjątkowy biomonitoring wody. Sprawdź szczegóły.

 

Na Ujęciu Wody „Myszaki”, które zaopatruje w wodę mieszkańców miasta Bełchatowa od połowy marca 2014r. w roli strażników czystości wody pojawiły się małże. Są one wskaźnikiem ewentualnych zanieczyszczeń, które mogą pojawić się w wodzie i reagują na nie natychmiast zamykając muszlę.

 

Woda przeznaczona do spożycia powinna, pod względem chemicznym i biologicznym, odpowiadać obowiązującym w danym kraju standardom i przepisom. Poza analizami chemicznymi, coraz większą uwagę przywiązuje się do badań biologicznych posługując się przy tym organizmami żywymi.

 

Nowy system kontroli jakości wody na Ujęciu Wody ZWiK „WOD.-KAN.” nazywa się „Symbio” i bazuje na naturalnej reakcji małży na zanieczyszczenie wody. W sytuacji gdy w wodzie znajdują się szkodliwe substancje małże reagują natychmiastowym zamknięciem muszli. W zbiorniku umieszczono osiem małży. Każda z nich ma na muszli sondą pomiarową, która rejestruje stopień otwarcia muszli. System działa już w kilkunastu miastach w Polsce m.in. w Żywcu, Poznaniu czy Gdańsku a także w takich krajach jak Rosja czy USA.

 

Dlaczego akurat małże?

 

Małże to organizmy, którym szkodzi dużo więcej substancji niż człowiekowi. Żyją tylko w czystych wodach i prawie w ogóle się nie poruszają. Ułatwia to obserwację a ich reakcje są jednoznaczne. Reagują na nagłe skażenie, ale też na zanieczyszczenia narastające powoli. Organizmy te odżywiają się poprzez filtrację wody. W ciągu godziny jeden osobnik może przefiltrować i jednocześnie przeanalizować 1,5 litra wody.

 

Reakcja tych mięczaków nie dostarcza informacji o tym, co i w jakich ilościach znajduje się w wodzie. Zamknięcie muszli sygnalizuje niekorzystną zmianę parametrów wody rozpoznaną przez nie za szkodliwą i niebezpieczną. W razie nagłego skażenia wody, sondy pomiarowe połączone z systemem kontroli jakości wody „Symbio” wygenerują alarm, który pozwoli pracownikom Ujęcia Wody „Myszaki” na natychmiastową reakcję. Dzięki temu, znacznie skracany jest czas rozpoczęcia badań laboratoryjnych.

 

Autor: spółka WOD.-KAN.

Fot. spółka WOD.-KAN.