– Panie Marszałku, serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc finansową i nie tylko finansową, która płynie do nas niemal każdego dnia z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Proszę również podziękować panu marszałkowi Grzegorzowi Schreiberowi, że pamięta o Bełchatowie. A dzisiejsza kwota dotacji, jak pan marszałek powiedział, będzie przeznaczona na renowację grobu Nelly i Stefana Hellwigów. Trzy lata temu obchodziliśmy okrągłą rocznicę Bitwy Warszawskiej. Nie mogliśmy tego uczcić w sposób jak najbardziej godny z racji tego, że panowała wówczas pandemia. W tym roku tę renowację przeprowadzimy. Park Olszewskich wzbogaci się o posąg Nelly i Stefana, który znajdzie się w przepięknej altance. Odsłonięcie tego posągu zaplanowaliśmy na 26 sierpnia, czyli niemal w rocznicę Bitwy Warszawskiej. I myślę, że w ten sposób oddamy hołd naszym bohaterom – powiedziała podczas spotkania prezydent Mariola Czechowska.
Umowa na dofinansowanie, którą prezydent Mariola Czechowska podpisała wspólnie z wicemarszałkiem Województwa Łódzkiego Zbigniewem Ziembą, zakłada renowację zabytkowego nagrobka Nelly i Stefana Hellwigów. Wspomniany nagrobek, który znajduje się w parku Olszewskich za Muzeum Regionalnym powstał w latach międzywojennych, sama zaś tablica z nazwiskami pochowanych wymieniona została w latach 90-tych ubiegłego stulecia. W ramach zadania sam nagrobek, ławki i gazon zostaną wypiaskowane, podłoże zaś będzie ugruntowane. Remont obejmie również prace porządkowe, wykonanie obrzeży z płyt kamiennych, czyszczenie i malowanie łańcuchów, a także nasadzenia zieleni. Całość kosztować ma nieco ponad 25 tys. zł, z czego 20 tys. to właśnie dotacja ze środków Województwa Łódzkiego.
– Bełchatowskie muzeum wszystkich nas zachwyca, ale by ta substancja historyczna mogła być pieczołowicie restaurowana są potrzebne środki finansowe. Samorząd Województwa Łódzkiego wspiera takie inicjatywy i dlatego przyznaliśmy kolejną dotację dla miasta Bełchatowa, które jest organizatorem tej właśnie instytucji kultury. Jeśli chodzi o obiekty zabytkowe to, gdy zachwycimy się tym pięknym parkiem, który otacza ten zabytkowy obiekt, znajdziemy równie ciekawy obiekt historyczny – jest to nagrobek rodziny Hellwigów. Wiemy doskonale, że była to bardzo zacna, znacząca rodzina, która dała podstawy tożsamości – również gospodarczej – Bełchatowa na przełomie XIX i XX wieku. Znamy też tragiczne i patriotyczne losy przedstawicieli tego rodu. Dlatego też, jedna z umów, dotyczy wsparcia finansowego w zakresie remontu tego obiektu małej architektury zabytkowej – powiedział Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Jak podkreśla dyrektor bełchatowskiego Muzeum Regionalnego, renowacja nagrobku, a także wybudowanie posągu Nelly i Stefana Hellwigów, są niezwykle ważne z punktu widzenia lokalnej historii, jej pielęgnowania i zaszczepiania wśród dzieci i młodzieży. – Ta historia jest niestety mało znana, o czym przekonałem się pytając o nią młodzież. Dlatego też musimy dołożyć starań, by ją rozpropagować. Wiele miast, jak Wrocław, Kraków czy Warszawa, ma swoje legendy. Bełchatów także na taką legendę zasługuje. A dzieje tragicznej miłości Nelly i Stefana Hellwigów to przecież prawda historyczna, która zasługuje na pełne uznanie. Warto, aby bełchatowianie znali swoją historię – tłumaczy Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego.
Druga z podpisanych w środę 12 lipca umów dotyczy dofinansowania remontu dwóch sal wystawienniczych w Muzeum Regionalnym. Pozyskane 34,5 tys. zł stanowią połowę kosztów inwestycji. W ramach zadania podłogi zostaną uzupełnione, wycyklinowane i polakierowane. Do tego zaimpregnowane będą belki stropowe a ściany pomalowane. Ponadto w sali, gdzie prezentowana jest ekspozycja stała dotycząca historii Bełchatowa, sama wystawa zostanie odrestaurowana i uzupełniona.
AP