Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaMatura 2023 wystartowała - powodzenia

Matura 2023 wystartowała – powodzenia

Maturzyści z III Liceum Ogólnokształcącego czują się dobrze przygotowani do egzaminu dojrzałościMaturzyści z III Liceum Ogólnokształcącego czują się dobrze przygotowani do egzaminu dojrzałości

 

Blisko stu maturzystów z III Liceum Ogólnokształcącego rozpoczęło dziś maturalny maraton. Punktualnie o godz. 9:00 przystąpili do egzaminu z języka polskiego. W kolejnych dniach przed nimi język obcy, matematyka oraz wybrane przedmioty. Wyniki matury, która przeprowadzana jest w nowej formule, poznają 7 lipca.

W czwartek, 4 maja, na pierwszy ogień poszedł język polski, a to właśnie w egzaminie z tego przedmiotu zaszły największe zmiany. Po pierwsze na rozwiązanie arkusza maturzyści mają aż 240 minut. W tym czasie zmierzą się z trzema, a nie jak wcześniej dwiema, częściami. Matura na poziomie podstawowym obejmuje język polski w życiu, test historycznoliteracki i wypracowanie. To jednak nie jedyne zmiany – po dwóch latach wraca egzamin ustny. – Staraliśmy się jak najlepiej przygotować młodzież do matury. Organizowaliśmy konsultacje, zajęcia dodatkowe. Dzisiaj widać, że niektórzy są mocno zdenerwowani, to jednak wierzę, że cała praca, jaką wspólnie włożyliśmy w przygotowanie do matury przełoży się na jak najlepsze wyniki – podkreśla Ewa Mękarska, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Bełchatowie.

Każdy maturzysta musi w tym roku podejść do jeszcze trzech egzaminów w części pisemnej: matematyki (poziom podstawowy – 8 maja)‎, z języka obcego nowożytnego (poziom podstawowy – 5 maja)‎ oraz z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym). W przypadku przedmiotów na poziomie podstawowym, żeby zdać, trzeba uzyskać minimum 30 proc. zarówno w przypadku egzaminu pisemnego jak i ustnego. Jeśli zaś chodzi o przedmiot dodatkowy, nie ma minimalnej liczby punktów, którą trzeba uzyskać. Konieczne jest wyłącznie podejście do egzaminu. Nowością tegorocznej matury jest także egzamin ustny z języka angielskiego.

Maturzyści przyznają, czują się dobrze przygotowani, choć niemal dwuletnie nauczanie zdalne z powodu pandemii nie ułatwiło im zadania. – W tym czasie trochę się rozluźniliśmy, więc aby opanować materiał, trzeba było włożyć więcej własnej pracy. Dziś zobaczymy, na ile zdaliśmy ten egzamin z dojrzałości i odpowiedzialności. Mam nadzieję, że będzie dobrze. Nie ukrywam, że bardzo liczę na temat związany z motywem miłości, bo ten jest dla mnie najprostszy – mówi Maja Gabinowska, maturzystka z III LO. Pytanie o największe obawy przedegzaminowe większość uczniów odpowiada, że jest to matematyka. – Trochę mnie to stresuje, bo nie rozumiem matematyki, mam z nią lekki kłopot. Może dlatego, że jestem bardziej humanistą. Zresztą to właśnie z nauką języków wiążę swoją przyszłość. Niemniej jednak liczę, że także na egzaminie z „królowej nauk” pójdzie mi nie najgorzej – dodaje Kacper Białucha, absolwent Mickiewicza.

 

>>> Zobacz fotogalerię: Matury 2023 w III LO

Wyniki tegorocznych matur ogłoszone zostaną 7 lipca. Egzaminy w terminie dodatkowym przeprowadzone zostaną między 1 a 19 czerwca. Z kolei poprawki zaplanowano na 21 i 22 sierpnia.

 

AP

 

Do egzaminu dojrzałości w miejskim liceum przystępuje blisko stu maturzystówDo egzaminu dojrzałości w miejskim liceum przystępuje blisko stu maturzystów