Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaMiejskie Centrum Kultury ma już pięćdziesiąt lat

Miejskie Centrum Kultury ma już pięćdziesiąt lat

 Prezydent Mariola Czechowska życzyła pracowniom MCK-u kolejnych lat owocnej, twórczej pracyPrezydent Mariola Czechowska życzyła pracowniom MCK-u kolejnych lat owocnej, twórczej pracy

 

Za nami okrągły jubileusz Miejskiego Centrum Kultury. Podczas uroczystej gali, którą z okazji 50-lecia MCK zorganizowano 27 stycznia w Gigantach Mocy, nie zabrakło podziękowań i gratulacji. Uroczystość uświetnił zaś koncert zespołu De Mono.

 

– Świętujemy złoty jubileusz instytucji, która jest najważniejszym punktem na kulturalnej mapie naszego miasta. Instytucji, która przez lata otwierała nas na sztukę, serwowała nam niezliczone koncerty, sztuki teatralne, ale też inne przedsięwzięcia, która pozwoliła młodym ludziom rozwijać tutaj swoje talenty i pasje. Klimat i znaczenie MCK-u przez lata budowali niesamowicie zaangażowani i oddani dyrektorzy oraz pracownicy, za co serdecznie dziękuję. Przez lata tysiące młodych ludzi rozwijało z Wami artystyczne skrzydła, poznawało tajniki teatru, tańca, muzyki, szlifowało talenty w pracowniach plastycznych, modelarskich, ceramicznych. Dla nich MCK jest miejscem, gdzie spełniają się marzenia, zawierają przyjaźnie, osiąga małe i duże sukcesy. Dzięki Państwu wielu z nas otworzyło się na sztukę. Miało okazję, tutaj na miejscu, zobaczyć gwiazdy dużego formatu, posłuchać wyjątkowych muzyków, obejrzeć rewelacyjne dzieła sztuki. Można by tak wymieniać jeszcze długo. Bez wątpienia jesteście placówką, która nieustannie się rozwija, która wciąż dąży do tego, by zaskakiwać i zaspakajać kulturalne potrzeby Bełchatowa oraz bełchatowian. Jestem przekonana, że przez szereg kolejnych lat Miejskie Centrum Kultury będzie prawdziwym domem dla wielu z nas – mówiła podczas jubileuszu prezydent Mariola Czechowska.

 

Uroczystość 50-lecia działalności Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie była okazją do refleksji i podziękowań, ale nie tylko. Jak podkreślał dyrektor placówki Jakub Kołodziejczyk, to także doskonały moment by z odwagą spojrzeć w przyszłość. – Pragnę podziękować wszystkim byłym i obecnym dyrektorom oraz pracownikom MCK-u, którzy przez te pół wieku kreowali i nadal kreują kulturalną ofertę z myślą o mieszkańcach naszego miasta. Wasze pomysły, doświadczenie, energia i zaangażowanie są nam bardzo potrzebne. Przewodzicie, inspirujecie, dodajecie wiary w siebie tym, którzy w przestrzeni Miejskiego Centrum Kultury poszukują możliwości rozwoju, odkrywania swoich talentów i pasji. Pragnę jeszcze podziękować wszystkim mieszkańcom Bełchatowa i naszego regionu za to, że od pięćdziesięciu lat jesteście z nami i nadajecie sens każdemu naszemu działaniu. Wszystkim nam życzę jak najwięcej wydarzeń, jak najwięcej koncertów i spektakli, ciągle rosnącej widowni i kolejnych pięćdziesięciu lat działalności dla bełchatowian – powiedział podczas gali dyrektor MCK Jakub Kołodziejczyk.

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć także chwili retrospekcji. Wyświetlono krótki film podsumowujący 50 lat działalności miejskiej placówki, przygotowano także wystawę dokumentującą wydarzenia sprzed lat. Wszystko to wywołało wspomnienia byłych dyrektorów i pracowników, którzy od kilkudziesięciu już lat działają na rzecz bełchatowskiej kultury. – Kiedy patrzę, jak rozwinęło się Miejskie Centrum Kultury, czuję ogromną satysfakcję. Minęło pół wieku, a MCK kwitnie rozwija się, coraz bardziej służy mieszańcom naszego miasta. Bardzo się z tego powodu cieszę i gratuluję kierującym placówką, że wszystko idzie w tak dobrym kierunku – mówił Stanisław Wojtasik, pierwszy dyrektor obchodzącej jubileusz 50-lecia placówki. Ze wzruszeniem ten miniony czas wspominała także Mariola Biniek, która w Miejskim Centrum Kultury pracuje już od czterdziestu lat. – Przez te lata wiele się zmieniło. Mieliśmy inna bazę lokalową, inne warunki pracy, ale też zapotrzebowanie na ofertę kulturalną było zupełnie inne. Jedyne, co się nie zmieniło, to ludzie. Cały czas tutaj przychodzą ludzie z pasją, z zainteresowaniem. To ludzie, z którymi warto pracować, którzy cieszą się tym, że jesteśmy. A my cieszymy się, że cały czas są chętni, którzy do nas przychodzą – wspominała Mariola Biniek, która dziś jest Koordynatorem Działu Artystyczno – Plastycznego MCK.

Życzenia i gratulacje wszystkim pracownikom Miejskiego Centrum Kultury złożył także obecny na uroczystości Wicemarszałek Województwa Łódzkiego. – Tych minionych pięć dekad to nie tylko niezliczone wydarzenia, ale przede wszystkim emocje, jakie Miejskie Centrum Kultury dostarczało bełchatowianom. W każdym mieście ważne są fabryki, przemysł i gospodarka, ale równie ważna jest kultura, bo to jest obraz naszej duszy. Życzę bełchatowskiemu MCK-owi wielu lat dynamicznego rozwoju oraz tego, by dalej służył mieszkańcom Bełchatowa i regionu tak wspaniale, jak dotychczas – mówił Zbigniew Ziemba, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego.

 

>>> Zobacz otogalerię: 50 lat Miejskiego Centrum Kultury

 

Po gratulacjach, wspomnieniach i życzeniach przyszedł czas na artystyczny prezent, jaki z okazji swoich urodzin Miejskie Centrum Kultury przygotowało dla mieszkańców. Mowa o koncercie, którego gwiazdą była formacja De Mono. Był to koncert wyjątkowy także z tego powodu, że muzycy również świętują jubileusz 35-lecia swojej działalności na polskiej scenie muzycznej.

 

AP

 

Z okazji jubileuszu przygotowano wystawę przedstawiającą 50 lat MCK-uZ okazji jubileuszu przygotowano wystawę przedstawiającą 50 lat MCK-u 

 

Gwiazdą jubileuszowego koncertu był zespół De MonoGwiazdą jubileuszowego koncertu był zespół De Mono