Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościMikrogranty dla seniorów przyznane

Mikrogranty dla seniorów przyznane

Wręczenie certyfikatów przyznania mikrograntów
Wiceprezydent Łukasz Politański pogratulował seniorom ciekawych pomysłów
Mikrogranty na zadania dedykowane najstarszym mieszkańcom miasta zostały przyznane. W sumie do organizacji, stowarzyszeń i nieformalnych grup trafi 37 tys. zł. Dzisiaj, 21 września pieniądze przekazane zostały autorom projektów.

Przyznane mikrogranty trafią na zadania, zgłoszone przez seniorów. Bezsprzecznie te pieniądze trafią na zadania dedykowane osobom powyżej 60 roku życia. Ważne, by promowały one zdrowy styl życia lub wspierają  przeciwdziałania uzależnieniom oraz przemocy domowej.

W związku z tym, o samym programie i zasadach aplikowania mówiono podczas spotkania informacyjnego ze specjalistami organizacji OPUS. Zorganizowano je 23 sierpnia w bełchatowskim magistracie. Udział w nim wzięli zarówno przedstawiciele nieformalnych grup seniorów, jak i organizacji pozarządowych.

– To bardzo dobra informacja, ale najważniejsze jest to, że pierwszy raz są to granty dla podmiotów, które nie posiadają osobowości prawnej. Do tej pory problemem była realizacja pomysłów mieszkańców, którzy nie byli w żaden sposób zrzeszeni w ramach stowarzyszeń, organizacji pozarządowych. Staraliśmy się wyjść temu naprzeciw — mówi Łukasz Politański wiceprezydent Bełchatowa

Wszystkie wnioski, a wpłynęło ich do urzędu 13, magistrat ocenił pod względem formalno-prawnym. Do realizacji magistrat zakwalifikował 8 z nich.

Po 5 tys. złotych dofinansowania otrzymały projekty:

  • „Warsztaty dla seniorów o zdrowym odżywianiu” – zgłoszone przez Parafia Najświętszej Maryi Panny i Matki Kościoła w Bełchatowie;
  • „Pasje uchwycone w kadrze” – Grupa Nieformalna Akademia Seniora / Patron: CISE;
  • „Teatr przyjacielem Seniora” – Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej oddział w Bełchatowie;
  • „Amazonki działają” – Bełchatowskie Stowarzyszenie „Amazonki”;
  • „Wyłącz telewizor – włącz myślenie” – Fundacja Zdrowia Psychicznego ODNALEŹĆ SENS;
  • „STOP nałogom – START dla życia” – Grupa Nieformalna Emeryci i renciści Miasta Bełchatowa / Patron: CISE;

„Twórczy Senior” zgłoszony przez Fundację Nitka otrzyma 4 tys. zł. Natomiast 3 tys. zł trafi do Szczęśliwych Seniorów na przeprowadzenie akcji „W drodze po zdrowie”.

Mikrogranty dla seniorów przyznane

To pierwsza pilotażowa edycja. W związku z tym, że spotkała się ona z tak pozytywnym odbiorem, najprawdopodobniej będzie kontynuowana w latach następnych. Dlatego seniorzy już myślą o kolejnych edycjach.

– Seniorom nie brakuje pomysłów, rodzi się ciągle coś nowego. My zawsze bardzo chętnie działamy – mówi Ewa Michalska z Bełchatowskiego Stowarzyszenia „Amazonki”

Czas na realizację zwycięskich projektów upływa wraz z połową listopada. Jest to kolejna inicjatywa skierowana do bełchatowskich seniorów. To grupa, która w sposób aktywny działa na terenie miasta, tworzy kluby, działa w Uniwersytecie Trzeciego Wieku i angażuje się w sprawy Bełchatowa, szczególnie na niwie kulturalnej.